Zdrowy Białystok

Sobota, 23 11 23:39

Ostatnia modyfikacja:sobota, 23 11 2024

Nowoczesna i bezpieczna kolonoskopia

pracownia endoskopowa1W trosce o komfort i bezpieczeństwo pacjentów Specjalistyczne Centrum Gastrologii Gastromed w Białymstoku zakupiło urządzenie do podawania dwutlenku węgla w czasie kolonoskopii. CO2, stosowany zamiast powietrza, do wypełniania jelita grubego, zmniejsza dolegliwości bólowe w trakcie i po zabiegu, gdyż jest szybko absorbowany w jelitach.
Kolonoskopia jest najważniejszym badaniem w profilaktyce raka jelita grubego, który przez wiele lat rozwija się zupełnie bezobjawowo ze zmian przednowotworowych, najczęściej o charakterze polipów. Badanie to pozwala odpowiednio wcześnie wykryć i usunąć łagodne zmiany, a przez to zapobiec rozwojowi raka jelita grubego.
- Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego, za pomocą endoskopu - tłumaczy doktor Marta Stachurska, specjalista gastroenterologii ze Specjalistycznego Centrum Gastrologii Gastromed w Białymstoku. - Od lat korzystamy z endoskopów firmy Olympus, które mają dodatkowe funkcje (np. obrazowanie w wąskim paśmie światła), lepiej uwidaczniające zmiany, które gorzej widać w świetle białym.
Wskazaniem do wykonania kolonoskopii są m.in.: krew w stolcu lub krew utajona w kale, bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia), utrata masy ciała o niejasnej etiologii, podejrzenie zaburzeń wchłaniania, podejrzenie nowotworu jelita grubego czy podejrzenie nieswoistych chorób zapalnych jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna).
- Bardzo ważnym wskazaniem do wykonania kolonoskopii są obciążenia genetyczne oraz profilaktyka raka jelita grubego. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób po 50. roku życia, bez objawów. U nich kolonoskopia ma na celu wykrycie i usunięcie polipów, z których w przyszłości może rozwinąć się nowotwór – dodaje doktor Maciej Kralisz, specjalista gastroenterologii z Centrum Gastrologii Gastromed w Białymstoku.
Kolonoskopia diagnostyczna jest z reguły dobrze tolerowana przez pacjenta, chociaż zawsze łączy się z mniejszym lub większym dyskomfortem. Czas trwania badania jest zależny od warunków anatomicznych, reakcji pacjenta oraz stwierdzanych zmian. Przeciętnie trwa od 15 do 30 min.
- W czasie badania giętki aparat wprowadzany jest przez odbyt, ostrożnie przesuwany do przodu wzdłuż całego jelita grubego lub nawet do jelita cienkiego. Wycofując go ocenia się dokładnie wygląd i odchylenia od stanu prawidłowego. Na końcu aparatu umieszczona jest bowiem rejestrująca obraz mikrokamera o bardzo szerokim polu widzenia. W razie potrzeby poprzez kanał biopsyjny w kolonoskopie wprowadza się odpowiednie narzędzia i bezboleśnie pobiera materiał do dalszych badań. Tą samą drogą wprowadzamy akcesoria służące do usuwania polipów i innych zmian przednowotworowych. Zabiegi te, przeprowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów są bezpieczne, powikłania występują rzadko i najczęściej są zaopatrywane w trakcie trwania procedury – tłumaczy doktor Jacek Romatowski, specjalista gastroenterologii z Centrum Gastromed w Białymstoku.
Dotychczas do wypełnienia światła jelita grubego podczas kolonoskopii stosowano powietrze atmosferyczne. W celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz polepszenia komfortu pacjentów w czasie kolonoskopii, specjaliści ze Specjalistycznego Centrum Gastrologii Gastromed wykorzystują urządzenie do podawania dwutlenku węgla w czasie badania.
- Wiadomo, iż dwutlenek węgla szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalany z organizmu z oddechem. Kolonoskopia z wykorzystaniem techniki insuflacji (napełniania gazem jamy ciała) dwutlenkiem węgla w porównaniu z klasyczną metodą insuflacji powietrzem, istotnie zmniejsza ból brzucha w jego trakcie, ale szczególnie wyraźnie zmniejsza ból i dyskomfort oraz uczucie wzdęcia po badaniu - tłumaczy doktor Marta Stachurska.
Warto też wspomnieć, iż ważnym czynnikiem decydującym o powodzeniu badania jest właściwe przygotowanie się do niego pacjenta.
- Jelito powinno być oczyszczone z treści pokarmowej. Uzyskujemy to stosując dietę, w której eliminujemy pokarmy zawierające twarde pestki oraz skórki. W przeddzień badania spożywamy lekkie śniadanie, w porze obiadowej jest zalecane spożycie zmiksowanej zupy. Unikamy czerwonych płynów np. soku z buraka. W porozumieniu z lekarzem są stosowane specjalne doustne środki przeczyszczające. W większości przypadków zalecamy zastosowane metody „Split”, co znaczy, że w przeddzień badania wypijamy 1/2-3/4 roztworu środka przeczyszczającego, zaś w dniu badania pozostałą część - radzi doktor Maciej Kralisz.
Oczyszczenie jelita do badania jest niezbędne aby uzyskać optymalny obraz błony śluzowej jelita, zidentyfikować zmiany chorobowe i bezpiecznie je usunąć.
- Pacjenci z reguły bardzo obawiają się kolonoskopii. Boją się bólu w czasie badania, a także postawionego rozpoznania. Wiem o tym, gdyż sam, przed moją kolonoskopią, miałem podobne odczucia (szczególnie jeżeli chodziło o diagnozę). Przed badaniem rozmawiamy z pacjentami wyjaśniając jaki jest jego przebieg. To często rozwiewa część obaw wywoływanych czytaniem opinii w Internecie. Rutynowo przed każdym badaniem stosujemy znieczulenie miejscowe odbytu. W celu zwiększenia komfortu pacjenta można zastosować też dodatkowe znieczulenia, tj.: analgosedację (mieszanka podawanych dożylnie leków: przeciwbólowego i uspokajającego). Zmniejsza ona lęk przed badaniem i związany z nim dyskomfort. Mamy także do dyspozycji dożylne znieczulenie ogólne przy asyście anestezjologa, które gwarantuje przespanie całego zabiegu - dodaje doktor Jacek Romatowski.
MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Nowoczesna i bezpieczna kolonoskopia