Akcja detox
- Czwartek, 28 maj 2020 11:27
O tym jakie są objawy zakwaszenia i zanieczyszczenia organizmu oraz jak się ich pozbyć rozmawiam z Bożeną Kobosko, doradcą medycyny naturalnej, właścicielką sklepu ekologicznego Zdrowa Spiżarnia w Białymstoku.
Marzena Bęcłowicz: Jak objawia się zakwaszenie organizmu i czym nam grozi?
Bożena Kobosko: Na skutek zakwaszenia organizmu może spaść pH krwi. Stanie się ona wtedy gęsta i grudkowata. Utrudnione zostanie wówczas zaopatrzenie komórek w tlen i substancje odżywcze oraz usuwanie i wydalanie substancji szkodliwych. Zagrożona zostanie też równowaga gospodarki kwasowo-zasadowej, będąca podstawą wszystkich procesów przemiany materii i funkcji organizmu. W kwaśnym środowisku nie funkcjonują prawidłowo hormony, enzymy ani system immunologiczny. Wiele oznak zakwaszenia organizmu zauważymy sami - na twarzy i głowie oraz skórze i błonach śluzowych. Może to być m.in.: wypadanie włosów, wypryski, trądzik, egzema czy cellulit. Nieomylnym znakiem zakwaszenia są też choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca czy nowotwory.
Na skutek zakwaszenia może też dojść do uszkodzenia struktury, co oznacza nadżerki komórek, organów, stawów czy kości. Powstają procesy zapalne, np. zapalenie migdałków, błony śluzowej żołądka. Podczas neutralizacji kwasów i substancji szkodliwych powstają sole, które są wydalane przez nerki, jelita, wątrobę i płuca. Organy te mają jednak swoją określoną „moc przerobową”. Jeżeli nie są w stanie poradzić sobie same, wykorzystują skórę. Symptomami skórnego wydalania są nieprzyjemny zapach ciała, pocenie się, wypryski, łuszczyca. Szkodliwe środowisko powstające przy wydalaniu, stwarza też idealne warunki do pojawienia się grzybów na skórze, paznokciach czy narządach płciowych. Niewydalone przez organizm kwasy, magazynowane są w postaci złogów (np. powiązane z wodą i tłuszczem tworzą cellulit). Inne formy ich osadzania się objawiają się jako dna moczanowa, reumatyzm, kamienie żółciowe, nerkowe, włókniaki itp.
MB: Co najbardziej szkodzi naszemu zdrowiu i urodzie?
BK: W wysoko przetworzonych, skoncentrowanych środkach spożywczych zawarta jest ogromna ilość tzw. pustych kalorii, a niewiele substancji witalnych w postaci naturalnych, bogatych w energię związków mineralnych i pierwiastków, które poprzez swoją zasadowość działają neutralizująco. Podam kilka typowych produktów i używek nadmiernie zakwaszających i pozbawiających nas sił witalnych: złej jakości mięso i jego przetwory - kwas moczowy; wieprzowina i jajka - kwas siarkowy i azotowy; cukier, słodycze - kwas octowy i fosforowy; kawa, herbata, czerwone wino - tanina; leki przeciwbólowe - kwas acetylosalicylowy; przeciążenie fizyczne - kwas mlekowy.
MB: W jaki sposób można zatem pozostać pięknym i zdrowym?
BK: Należy kierować się trzema zasadami - unikać tego, co szkodliwe; jeść i pić to, co korzystne; wydalać to, co szkodliwe.
Warunkiem trwałej urody i zdrowia jest konsekwentne redukowanie, a najlepiej unikanie złych nawyków życiowych, powodujących zakwaszenie tj. nadmiernego stresu, przesadnego sportu oraz kwasotwórczych nawyków żywieniowych, jak np. nadmiaru białka, tłuszczu zwierzęcego, cukru i słodyczy, kawy, papierosów, alkoholu, fast foodów oraz naszpikowanej konserwantami, hormonami, wysoko przetworzonej żywności.
Wybierajmy pełnowartościowe, zasadotwórcze pożywienie z dużą ilością warzyw, ziaren i owoców - najlepiej pochodzących z upraw biologiczno-dynamicznych. Taka żywność i molekularnie kompleksowe środki spożywcze, są najlepszym źródłem dobrego zaopatrzenia w substancje witalne. Dzięki świadomym dostawom związków mineralnych, pierwiastków śladowych i witamin z roślin, kwasy i substancje szkodliwe krążące w naszym organizmie mogą zostać zneutralizowane.
MB: Jak znaleźć „złoty środek” pomiędzy kwasami i zasadami?
BK: We wszystkim warto zachować umiar. Najprostszy wzór dziennego odżywiania to 80% zasadotwórczych artykułów spożywczych i 20% kwasotwórczych substancji odżywczych i używek. Pijąc litr niegazowanej ciepłej wody źródlanej i tyle samo zasadowej herbaty ziołowej dziennie, przepłukujemy cały organizm i organy wydalnicze. Stres możemy złagodzić np. zasadową kąpielą, aromaterapią, treningiem na świeżym powietrzu lub udając się na odprężający spacer. Zamiast przeciążającego sportu lepsza będzie joga lub pilates.
Nie czekajmy na skutki zakwaszenia. Na bieżąco oczyszczajmy swój organizm. Jeśli nasze wnętrze jest czyste, mamy także czystą i świeżą skórę. Ona jest ekranem naszego wnętrza. Dzięki systematycznej detoksykacji opóźniamy proces starzenia się. Aby przywrócić urodę i zdrowie lub je zachować, zalecam kurację oczyszczania ze złogów, podczas której efektywnie pozbędziemy się kwasów i substancji szkodliwych przy pomocy tych organów wydalniczych, jakimi są skóra i błony śluzowe. Przywrócona zostanie też równowaga kwasowo-zasadowa, a zmagazynowane złogi skutecznie usunięte.
MB: Dziękuję za rozmowę.
Fot. Magdalena Sadowska