Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 01:36

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Sprawdź czy grozi ci udar

ultramed1219Co roku w Polsce dochodzi do 35.000 udarów mózgu. 80% z nich ma charakter niedokrwienny, zaś 25-30% wszystkich udarów niedokrwiennych powstaje na skutek zwężeń zewnątrzczaszkowego odcinka tętnic szyjnych. Zrób USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych i sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka.
Mało ruchu i niewłaściwa dieta – to jedne z najistotniejszych przyczyn prowadzących do powstania zmian miażdżycowych w obrębie tętnic szyjnych i kręgowych (domózgowych). W efekcie tego dochodzi do zwężenia tętnic, następstwem czego bywa najczęściej udar mózgu. Wczesne wykrycie zmian może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia tych chorób.
Cel badania
- Badanie ultrasonograficzne tętnic szyjnych i kręgowych ma na celu ocenę obecności zwężeń tętnic, które związane są z podwyższonym ryzykiem udaru mózgu. Ich wczesne wykrycie pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia mającego na celu poprawę przepływu krwi oraz zmniejszenie ryzyka udaru mózgu. W przypadku znacznego - istotnego z punktu widzenia klinicznego - zwężenia tętnic szyjnych, wykonuje się tzw. endarterektomię, która polega na operacyjnym usunięciu blaszek miażdżycowych ze światła naczynia – tłumaczy dr n. med. Radosław Bobrowski, właściciel gabinetów USG Ultramed w Białymstoku.


Wskazania do badania
Na liście najważniejszych wskazań do wykonania badania są przede wszystkim: rodzinne obciążenie udarem mózgu lub zawałem serca, bóle i/lub zawroty głowy, objawy neurologiczne sugerujące niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego, udar mózgu lub przemijający atak niedokrwienny w wywiadzie, miażdżyca, podwyższone ciśnienie krwi, cukrzyca, długotrwałe palenie papierosów, otyłość oraz insulinooporność, płeć męska (szczególnie panowie po 60. roku życia), wysoki poziom cholesterolu, stany po urazie szyi, patologiczny szmer nad tętnicami szyjnymi, ocena struktury i funkcji tętnic po zabiegu usunięcia blaszek miażdżycowych (endarterektomii) lub założeniu stentu do tętnicy.
- Na badanie ultrasonograficzne tętnic szyjnych i kręgowych powinny zgłosić się też osoby, u których występują zaburzenia równowagi, pamięci oraz wzroku, np. nagła, kilkuminutowa, utrata wzroku. Lekarz może zlecić badanie także wtedy, gdy pacjent skarży się na szumy uszne, bądź informuje o częstych omdleniach lub zamroczeniach. O regularnych, kontrolnych badaniach powinny też pamiętać osoby otyłe, gdyż ich tętnice szyjne i kręgowe są bardziej narażone na niedrożność niż u osób aktywnych czy utrzymujących odpowiednią masę ciała – mówi doktor Radosław Bobrowski z Ultramedu.
Przygotowanie do badania
Badanie USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych jest nieinwazyjne, niebolesne i nieszkodliwe. W jego trakcie pacjent nie powinien czuć żadnego dyskomfortu. Nie wymaga też żadnego, specjalnego przygotowania. Dla własnej wygody warto jedynie nie zakładać ubrania, które zasłaniałoby szyję oraz biżuterii na szyję.
- Podczas badania pacjent leży na plecach, z nieznacznie odchyloną głowa do tyłu. Badanie, jak każde inne badanie ultrasonograficzne, wykonywane jest przy pomocy głowicy pokrytej żelem. Lekarz na bieżąco analizuje obraz uzyskany na monitorze aparatu USG – dodaje doktor Bobrowski.
MB


W grudniu br. w gabinetach USG Ultramed badanie USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych można wykonać w specjalnej, promocyjnej cenie – 90zł.
Na badanie ultrasonograficzne lub biopsję do gabinetu USG Ultramed w Białymstoku można umówić się telefonicznie (tel. 795 795 014 lub 792 793 460), mailowo (kontakt@ultramed.bialystok.pl) lub osobiście. Jeśli ktoś chce skorzystać z tej ostatniej opcji powinien zgłosić się do rejestracji - ul. Bema 2 lokal 43.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Sprawdź czy grozi ci udar