Zdrowy Białystok

Sobota, 26 09 01:48

Ostatnia modyfikacja:sobota, 26 09 2020

Profilaktyka ma znaczenie

eskulap0819Zaburzenia miesiączkowania (nieregularny okres, brak miesiączki), obecność wydzieliny w obrębie narządów płciowych, problemy z płodnością, odczuwanie silnego bólu podczas okresu lub w czasie współżycia – jeśli kobieta zaobserwuje te objawy, nie powinna zwlekać z wizytą u ginekologa.
- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wielką wagę ma aspekt ginekologiczny zdrowia kobiety. Drogą płciową przenoszą się rozmaite infekcje, które - jeśli dają dolegliwości - skłaniają kobietę do szukania pomocy u lekarza. Często jednak objawy nie są spektakularne, a pacjentka w natłoku obowiązków domowych i zawodowych odsuwa wizytę na dalszy plan. Proces zapalny zamienia się w stan przewlekły i rozwija się, przechodząc z pochwy do wyższych pięter narządu rodnego. W konsekwencji pozapalne uszkodzenia nabłonków i zrosty mogą utrudnić zajście w ciążę lub zwiększyć ryzyko groźnej dla życia ciąży pozamacicznej. Wiemy też, że ogniska zapalne w strzępkach jajowodów mają wpływ na powstawanie nowotworów jajnika. Jeśli w drogach rodnych kobiety w wieku rozrodczym umiejscowi się paciorkowiec grupy B, może być przyczyną groźnych powikłań u noworodka, z sepsą włącznie – mówi dr Małgorzata Oniszczuk, specjalista położnictwa i ginekologii z Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku.
Innym groźnym czynnikiem infekcyjnym przenoszonym drogą płciową jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) – czynnik przyczynowy raka szyjki macicy i innych nowotworów złośliwych, a także wysoce zakaźnych i dyskomfortowych kłykcin kończystych. Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby zachorowań na raka szyjki macicy. Podobnie wysoka jest śmiertelność (według danych z projektu Eurocare-5 pod względem pięcioletniej przeżywalności kobiet chorych na ten nowotwór Polska jest na ostatnim miejscu w Europie), choć nowotwór ten wykryty w bardzo wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalny z zachowaniem płodności. Co więcej - są dostępne bezpieczne i skuteczne szczepionki, aby chronić się przed infekcją wirusami wysokiego ryzyka. W Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku wykonywane są szczepienia zapobiegające powstawaniu nowotworów szyjki macicy (HPV). Szczepionki te nie są jednak w Polsce refundowane. W krajach, gdzie szczepienia są powszechne, zachorowalność na choroby zależne od wirusa HPV spadła o ponad 90%.
Nowotwory narządów rodnych we wczesnych stadiach przebiegają bezobjawowo.
- Bardzo często umykają uwadze stany mające w przyszłości groźne następstwa. Dlatego profilaktyka ma w ginekologii szczególne znaczenie – zarówno ta pierwotna, poprzez szczepienia HPV, od wielu lat realizowane w Spółdzielni Eskulap, jak i wtórna, a więc wykonanie co roku badania ginekologicznego, cytologii, USG narządu rodnego, a w razie potrzeby kolonoskopii i markerów nowotworowych – podkreśla dr Małgorzata Oniszczuk.
Spółdzielnia Eskulap dysponuje wszystkimi metodami diagnostycznymi potrzebnymi do postawienia rozpoznania, a wyniki badań laboratoryjnych uzyskiwane są zwykle tego samego dnia. Dotyczy to cytologii, stopnia czystości pochwy, badań markerów nowotworowych czy poziomu hormonów. Jedynie na wynik posiewu należy poczekać od trzech do pięciu dni, gdyż taka jest zasada metody.
- Nowoczesne aparaty ultrasonograficzne w rękach doświadczonych radiologów i ginekologów pozwalają zobrazować łagodne i złośliwe zmiany w piersiach, mięśniaki, torbiele, rozrosty i nowotwory narządu rodnego. W ofercie Spółdzielni jest też tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Od wielu lat Spółdzielnia Eskulap prowadzi profilaktyczny program bezpłatnych mammografii dla pań w wieku od 50 do 69 lat. Serdecznie zapraszamy na te badania. Rak piersi to przecież najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Co roku na świecie rozpoznaje się go u 1,5 mln kobiet, a około 400 tys. umiera z tego powodu. Poddając się regularnie badaniom profilaktycznym, można uniknąć wielu groźnych chorób i tym samym wielu tragedii - mówi dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Zarządu LSSP Eskulap w Białymstoku.
Bogata oferta białostockiej Spółdzielni Eskulap umożliwia prowadzenie ciąży fizjologicznej i powikłanej. Na miejscu można wykonać wszystkie potrzebne badania laboratoryjne i obrazowe, w tym USG prenatalne według najnowocześniejszych standardów. W razie potrzeby zapewniony jest dostęp do lekarzy specjalistów, między innymi angiologa, kardiologa, diabetologa czy specjalisty chorób zakaźnych, co zapewnia pełną i szybką diagnostykę oraz leczenie. Do dyspozycji pacjentek jest również sala zabiegowa, gdzie w miejscowym znieczuleniu usuwane są nadżerki, polipy, kłykciny oraz inne zmiany sromu i krocza, a także wykonywane są drobne zabiegi ginekologii estetycznej.
Eugeniusz Jarosik


Oferta białostockiej Spółdzielni Eskulap umożliwia prowadzenie ciąży fizjologicznej i powikłanej. Na miejscu można też wykonać wszystkie potrzebne badania laboratoryjne i obrazowe, w tym USG prenatalne według najnowocześniejszych standardów. W razie potrzeby zapewniony jest dostęp do lekarzy specjalistów.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Profilaktyka ma znaczenie