Zdrowy Białystok

Czwartek, 28 05 19:10

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 28 05 2020

W poszukiwaniu zdrowia

zk042019 2Większość z nas wielokrotnie przekonała się, jak cennym skarbem jest zdrowie - zarówno nasze jak i naszych bliskich. Mamy tak dużo specjalistów od zdrowia, tak wiele świetnie zaopatrzonych aptek. Mamy też największe zagęszczenie klubów fitness, trenerów personalnych, sanatoriów oraz przede wszystkim zdrową polską żywność. W takim razie gdzie podziało się nasze zdrowie?
W ostatnich latach obserwuje się niepokojący zwrot, jeśli chodzi o długość życia. Okazuje się bowiem, że wnuczęta będą żyły krócej niż ich dziadkowie. Wiąże się to głównie z otyłością i powiązanymi z nią chorobami układu krążenia, chorobą Alzheimera, czy cukrzycą skracającą życie.
W wyścigu z czasem, w chaosie codziennego dnia, sprawy naszego zdrowia odstawiamy na później, a o zdrowiu przypominamy sobie wtedy, gdy zaczyna nam coś dolegać. Wybieramy się wówczas do lekarza, który najczęściej przepisuje nam leki. Czujemy się bezpiecznie stosując przepisane przez specjalistę medykamenty, ale coraz częściej mamy wątpliwości czy rzeczywiście nas leczą - skoro niejednokrotnie musimy przyjmować je do końca życia. Tak dzieje się z lekami na nadciśnienie, choroby tarczycy, stawy czy cukrzycę. Warto wiedzieć, że każdy lek ma skutki uboczne, które wcześniej czy później dadzą o sobie znać, dlatego podczas wizyty u lekarza powinniśmy o nie zapytać.
Z kolei zioła oraz suplementy diety odstawiane są na dalszy plan, rzadko brane pod uwagę, gdyż wymagają więcej personalnego zaangażowania, wiedzy i przede wszystkim prawidłowego stylu życia, by zadziałały. Wiele osób boi się ich stosowania, a przecież zioła są nierozłącznie związane z historią człowieczeństwa na ziemi. Zostały nam podane abyśmy z nich korzystali. W każdym kraju część kultury stanowi ludowa wiedza o ziołolecznictwie. W Polsce także mamy swoje ulubione ziółka oraz część historii i naszej tradycji zapisanej w ziołach. Trudno jest wyróżnić kilka, ale są wśród nich: pokrzywa, lipa, mniszek lekarski, żywokost, dziurawiec, macierzanka, nagietek czy tatarak. Nasze babcie używały ich na co dzień. Dokładały staranności, aby zebrać je o czasie, nawet przy odpowiednim podmuchu wiatru. Pielęgnując tradycje, pielęgnowały własne zdrowie.
Rynek suplementów diety kojarzy się z przepychanką. Hałaśliwe reklamy telewizyjne chwalą jedne produkty, wyróżniają efekt ich działania, a przed innymi ostrzegają. Ostrożność owszem należy zachować, ale wszystko z rozsądkiem. Niezbędna jest wiedza. W wyborze odpowiedniego dla nas produktu polecam korzystać z profesjonalnej literatury dotyczącej stosowania ziół i suplementów diety. Nie polecam natomiast edukować się na reklamach telewizyjnych, stronniczo wyróżniających wybrane suplementy diety.
Trzeba pamiętać, że większość stosowanych na co dzień produktów to nic innego jak suplementy diety. Mowa tu o siemieniu lnianym, skrzypie, czosnku, chrzanie, miodzie, kapuście kiszonej, oleju z czarnuszki czy soku z buraka. Suplementy bowiem mają za zadanie doskonalenie naszego zdrowia, ochronę przed chorobami i jednocześnie poprawę jakości życia.
Witaminy i minerały to także suplementy diety. Wśród nich warto wyróżnić witaminę B3, czyli niacynę, wyselekcjonowaną przez Polaka - Kazimierza Funka, od którego zapoczątkowano nazwę „witamina”. I tak jak w piosence Andrzeja Rosiewicza „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”, tak bez względu na wiek: 20,40 czy 60 lat, każda kobieta potrzebuje 13-stu niezbędnych dla zdrowia witamin; C, A, D, E, K plus witaminy z grupy B (np. tiamina - witamina B1 czy B12), do tego składniki mineralne oraz kwasy tłuszczowe. Z kolei mężczyźni, mają najczęściej duże niedobory magnezu, witaminy D, jak również witaminy B12.
Dzieci stanowią odrębny temat. Ze względu na to, że coraz gorzej się odżywiają, wykazują niejednokrotnie poważniejsze niedobory witaminowo-mineralne, w porównaniu do dorosłych. Rodzice szukają dla nich nie tylko lekarstw, ale też środków zastępczych dla składników pokarmowych, które nie są dostarczane w posiłkach. Warzywa i owoce próbują zrekompensować tabletkami. Rynek oferuje szeroki wachlarz opcji, ale zawsze warto zrobić podstawowe badania, aby wykazać realne niedobory u naszych najmłodszych.
Kształtowanie własnego zdrowia przede wszystkim powinno sprawiać nam przyjemność. Nie może obyć się bez wysiłku, zwłaszcza w czasach, w których żyjemy. Jaką drogę wybierzemy, zależy najbardziej od nas samych.
Małgorzata Markowska, właścicielka sklepu Zdrowy Kiełek w Białymstoku

Fot. Małgorzata Markowska

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna W poszukiwaniu zdrowia