Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 05:00

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Badanie OCT może ocalić wzrok

eskulapluty19Białostocczanie mają coraz większy dostęp do nowoczesnej diagnostyki chorób oczu. Stosowane metody i narzędzia diagnostyczne, przede wszystkim optyczna koherentna tomografia dna oka (OCT), pozwalają na wykrywanie we wczesnej fazie jaskry, nowotworów oka, zwyrodnień plamki żółtej oraz innych schorzeń, które mogą doprowadzić do utraty wzroku.
- Poradnia okulistyczna w Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku dysponuje innowacyjnym systemem SOCT Copernicus REVO, umożliwiającym precyzyjną diagnostykę chorób oczu, a także śledzenie zmian chorobowych i efektów leczenia zaleconego przez specjalistów – mówi dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Zarządu Spółdzielni.
Urządzenie wyposażone zostało między innymi w moduł OCT, który służy do obrazowania struktur siatkówki, moduł przedniego odcinka Anterior oraz moduły jaskrowe (HRT, GDx, DDLS, GCC i GCL). Kompleksowe narzędzia diagnostyczne, takie jak analiza morfologii tarczy nerwu wzrokowego z wykorzystaniem skali DDLS czy analiza grubości włókien nerwowych i komórek zwojowych pozwalają na szybkie wykrywanie zmian jaskrowych. To szansa dla pacjentów, którzy muszą mieć świadomość, że nieleczona jaskra powoduje ślepotę. Przy systematycznym przyjmowaniu leków oraz regularnych kontrolach okulistycznych postęp choroby można zahamować.
- OCT to nowoczesna, bardzo precyzyjna metoda diagnostyczna, która w nieinwazyjny sposób daje nam obraz struktur oka z mikroskopową rozdzielczością. Jest to podstawowe badanie wykonywane u chorych na cukrzycę, służące do diagnostyki i monitorowania zmian w plamce żółtej i oceny zaburzeń na pograniczu ciała szklistego i siatkówki – podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Mrugacz, okulista, specjalista chorób oczu z Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku.
Z dostępnych badań wynika, że również u pacjentów ze zdiagnozowanym stanem przedcukrzycowym zmiany w narządzie wzroku występują częściej niż u osób bez zaburzeń glikemii. Zmiany te dotyczą różnych struktur oka i należą do nich między innymi zaćma, zaburzenia powierzchni rogówki oraz PVD (tylne odłączenie ciała szklistego). Zaobserwowano także tendencję do częstszego występowania innych zaburzeń ocznych, wśród których należy wyróżnić retinopatię. Tak więc wdrożenie profilaktycznych badań okulistycznych, w tym badań OCT, jest istotne już na tak wczesnym etapie zaburzeń metabolicznych, jak stan przedcukrzycowy. Dzięki takim badaniom możliwe byłoby nie tylko wczesne wykrycie powikłań ocznych, ale i wyodrębnienie grupy osób o podwyższonym ryzyku rozwoju innych powikłań cukrzycowych.
- Specjaliści chorób oczu, przyjmujący pacjentów w białostockiej Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap, do celów diagnostycznych wykorzystują między innymi spektralny tomograf komputerowy REVO NX z modułem angiografii i biometrii. Charakteryzujące go parametry, przede wszystkim szybkość skanowania siatkówki z rozdzielczością 5 µm (cyfrowa: 2,6 µm), wynosząca 110.000 A-skanów na sekundę, czynią z tego urządzenia najszybszy dostępny tomograf na świecie – podkreśla dr Grzegorz Kucharewicz.
Badanie oka OCT, polegające na obrazowaniu przekroju tkanek oka, nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Przed wykonaniem badania tomografii siatkówki okulista aplikuje do oczu badanego krople rozszerzające źrenice. Jest to badanie nieinwazyjne, które w wielu przypadkach może zastąpić angiografię fluoresceinową, wymagającą dożylnego podania kontrastu. Badanie trwa zaledwie od kilku do kilkunastu minut i może być powtarzane bez ograniczeń. Jest całkowicie bezpieczne, także dla kobiet w ciąży. Jedyny dyskomfort może dotyczyć etapu zakropienia oczu i wiązać się z chwilowym pogorszeniem widzenia oraz nadwrażliwością na światło. Objawy te jednak szybko ustępują. Wynik OCT przedstawiany jest w postaci barwnych wydruków, które porównywane są z wynikami wzorcowymi, uzyskanymi od osób zdrowych. Baza normatywna systemu SOCT Copernicus REVO, którym dysponuje poradnia okulistyczna w Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap, obejmuje już osoby od jedenastego roku życia. Każde badanie pacjenta młodszego odnoszone jest do norm opracowanych dla jedenastolatka. Interpretacji wyniku badania tomografii optycznej dokonuje wyłącznie okulista.
Eugeniusz Jarosik
Poradnia okulistyczna w Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap zaprasza na badania diagnostyczne i konsultacje: Przychodnia nr 3 przy ul. Białówny 9/1 w Białymstoku; tel. 85 741-69-01, 85 732-80-41.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Badanie OCT może ocalić wzrok