CM Rodzina - zdrowie jest najważniejsze
- Wtorek, 12 luty 2019 11:43
Zima to czas przeziębień i grypy. Jak zapobiegać tym chorobom i jak sobie z nimi radzić kiedy nas dopadną – wyjaśnia Anna Haponiuk, specjalista medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego Rodzina w Białymstoku.
Przeziębienie i grypę łączy to, że są chorobami wirusowymi, zakaźnymi. W obu do zakażenia dochodzi drogą kropelkową - wystarczy, że przebywamy w towarzystwie osoby chorej i kichającej, a już możemy złapać infekcję. Przypadłości te mają jednak nieco inne objawy.
- Przeziębienie powodują bardzo liczne wirusy – mówi Anna Haponiuk, specjalista medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego Rodzina w Białymstoku. - Jest to zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, spowodowanych zakażeniem wirusowym. Przeziębienie często rozpoczyna się od złego samopoczucia, które trwa zazwyczaj 1-2 dni. Pierwszym objawem choroby często jest ból gardła, czasem chrypa. Później następuje nieżyt nosa, który w późniejszym okresie jest dominującym objawem. W pierwszych dniach przeziębienia może występować także stan podgorączkowy.
Natomiast grypa to choroba o ostrym przebiegu, która spowodowana jest zakażeniem układu oddechowego wirusem grypy.
- Grypa ma ostry przebieg i rozpoczyna się często wysoką gorączką, nawet do 40 st. C, której towarzyszy uczucie rozbicia, dreszcze, bóle mięśni i głowy oraz kaszel. U chorych na grypę, w porównaniu przeziębień, katar ma zwykle mniejsze nasilenie – tłumaczy doktor Haponiuk.
Objawy obydwu chorób trwają zwykle kilka dni. Grypa może jednak powodować poważne powikłania, takie jak np. zapalenie płuc czy nawet niewydolność oddechowa.
- Aby zapobiegać zakażeniom należy przede wszystkim unikać zatłoczonych miejsc w okresie zwiększonej zachorowalności, często myć ręce wodą z mydłem, zasłaniać usta podczas kichania oraz szczepić się przeciw grypie – zaleca Anna Haponiuk.
Jeśli zaczniemy czuć się gorzej i podejrzewać u siebie infekcję, powinniśmy przez kilka dni zostać w domu. Nieprawdą jest, że w przypadku grypy lub przeziębienia należy jak najszybciej zażyć antybiotyk. Są to choroby wirusowe, a antybiotyki nie zwalczają wirusów. Bardzo dobrze sprawdzają się natomiast domowe kuracje.
- Zalecany jest odpoczynek, leżenie w łóżku i picie odpowiedniej ilości płynów (szczególnie jeśli występuje gorączka) np. niegazowanej wody lub herbaty z malinami i miodem. Warto pić też soki z dużą zawartością witaminy C. Nie powinno się natomiast spożywać napojów gazowanych. Katar zwalczymy stosując miejscowo leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa. Nie wolno ich jednak używać dłużej niż kilka dni, gdyż mogą uszkodzić błonę śluzową nosa i nasilić katar. Ulgę przynosi też nawilżanie powietrza. W przypadku wystąpienia gorączki należy zażyć leki przeciwgorączkowe. Warto też pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywamy – radzi doktor Haponiuk.
Grypa i przeziębienie zwykle ustępują po tygodniu. Jeśli jednak po kilku dniach stosowania domowych metod nie poczujemy się lepiej, należy wybrać się do lekarza.
- Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zakażeniom wirusem grypy, a także jej powikłaniom, jest szczepienie. Szczepić się powinny osoby mające bliski kontakt zawodowy lub rodzinny z małymi dziećmi lub osobami przewlekle chorymi, a także kobiety w ciąży i planujące ciążę – dodaje specjalista z CM Rodzina w Białymstoku.
Pracownicy Centrum Medycznego Rodzina w Białymstoku są otwarci na potrzeby pacjentów. Starają się tak zaplanować pracę, aby chorzy nie czekali zbyt długo w poczekalni. Poradnia znajduje się w nowoczesnym budynku, a wnętrza są komfortowe i przestronne.
- Sprawujemy kompleksową opiekę zdrowotną nad całą rodziną. Obejmuje ona zarówno niemowlęta, dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Gdy zachodzi potrzeba zrobienia dodatkowych badań diagnostycznych, na miejscu mamy punkt pobrań badań laboratoryjnych – dodaje Anna Haponiuk, specjalista medycyny rodzinnej.
MB, Fot. CM Rodzina
Na zdjęciu: Anna Haponiuk, specjalista medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego Rodzina w Białymstoku.