Komfort każdego dnia
- Poniedziałek, 08 październik 2018 11:12
Nietrzymanie moczu będące skutkiem niepełnosprawności lub dolegliwości wieku starczego jest uważane za coś przykrego. Choć problem jest trudny do zaakceptowania, to istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z tą przypadłością.
Nasze społeczeństwo starzeje się i coraz więcej osób potrzebuje stałej opieki. Jedną z dolegliwości wieku starczego są kłopoty z niekontrolowanym oddawaniem moczu lub stolca. Wyjściem z takiej sytuacji jest konieczność stosowania wyrobów chłonnych.
- Kłopoty z wyżej wymienioną przypadłością mogą być spowodowane różnymi schorzeniami. Mogą to być choroby układu nerwowego (np. udar mózgu), choroby nowotworowe, zaburzenia funkcjonowania zwieraczy, niepełnosprawność umysłowa, wady rozwojowe czy porażenia mięśniowe. Mogą też dotyczyć osób, zmagających się z chorobą Alzheimera czy demencją starczą - tłumaczy Joanna Waszkiewicz, mgr fizjoterapii, właścicielka sklepu Medactive w Białymstoku.
- Nietrzymanie moczu i/lub kału, nazywane jest inaczej inkontynencją - dodaje Anna Wąż, mgr fizjoterapii, pracująca w sklepie Medactive wspólnie z panią Joanną. - Chociaż dla kilku milionów osób w Polsce ten temat jest trudny i krępujący, to obecnie można sobie z nim skutecznie radzić. Należy pamiętać, że wszystkie schorzenia powodujące stałe lub czasowe unieruchomienie pacjenta, kwalifikują go do noszenia odpowiedniego produktu chłonnego. Te problemy mogą również dotyczyć dzieci, jak i młodych ludzi.
Niezwykle istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego wyrobu chłonnego, który zapewni poczucie komfortu osobie dotkniętej problemem nietrzymania moczu.
- Na rynku istnieje szeroki wybór produktów chłonnych zabezpieczających przed niekontrolowanym oddawaniem moczu. Wyroby te spełniają rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa, są wolne od substancji uczulających, zmniejszając tym samym ryzyko powstania podrażnień i otarć oraz posiadają odpowiednie certyfikaty. Dzięki specjalnym właściwościom zapewniają suchość nawet przez całą noc, gwarantują komfortowy i spokojny sen – mówi właścicielka sklepu Medactive.
Do wyrobów, o których mówi pani Joanna, zaliczają się: wkładki urologiczne, wkłady i pieluchy anatomiczne, majtki chłonne, pieluchomajtki oraz podkłady higieniczne zabezpieczające łóżko i pościel przed zabrudzeniem i zawilgoceniem.
- Aby dobrać odpowiedni poziom chłonności produktu, należy przede wszystkim określić stopień nietrzymania moczu. Kilkudniowa obserwacja epizodów popuszczania moczu pomoże określić częstotliwość oraz przybliżoną ilość moczu wydalaną w niekontrolowany sposób. Firma Seni, której produkty dostępne są w naszym sklepie, stworzyła aplikację na telefon SeniControl App, która pozwala dokładniej określić stopień nietrzymania moczu. W aplikacji uzupełnia się dzienniczek mikcji, który uwzględnia wszystkie wizyty w toalecie oraz epizody niekontrolowanego oddawania moczu. Zebrane informacje pomocne są przy wyborze odpowiedniego produktu – tłumaczy Anna Wąż.
Innym, równie ważnym parametrem przy doborze wyrobu chłonnego, jest aktywność osoby, która ma je nosić. Zupełnie inne produkty przeznaczone będą dla osoby poruszającej się samodzielnie, a inne dla osoby leżącej. Wykwalifikowany personel sklepu medycznego Medactive pomoże dobrać rozmiar wyrobu chłonnego do postury pacjenta oraz do jego problemu.
Nietrzymanie moczu oceniane jest przez WHO (Światową Organizację Zdrowia), jako jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych. Nie jest to jednak tylko problem medyczny czy psychologiczny (z powodu towarzyszącego poczucia bezradności i wstydu). Rozpatrywany jest również pod kątem ekonomicznym, gdyż szacuje się, że regularne zakupy produktów chłonnych generują ogromne wydatki. I tu warto zaznaczyć, że podlegają one refundacji.
- Każda ubezpieczona osoba ma możliwość kupienia produktów chłonnych, których cały lub częściowy koszt, pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszelkie informacje na temat refundacji można uzyskać w naszym sklepie Medactive – dodaje pani Joanna.
Warto dodać, iż w asortymencie sklepu Medactive jest też wiele specjalistycznych preparatów ułatwiających codzienną toaletę osób starszych oraz cierpiących na nietrzymanie moczu. Są to wyroby do pielęgnacji ciała z użyciem lub bez użycia wody.
- Toaleta ciała to nie tylko mycie, ale również pielęgnacja, czyli ochrona przed odparzeniami i podrażnieniami, dbanie o odpowiednie nawilżenie, profilaktyka przeciwodleżynowa a także poprawa krążenia i ogólnego samopoczucia pacjenta. Skóra osób starszych lub długotrwale przebywających w pozycji leżącej jest słabsza, cienka oraz podatna na podrażnienia. Dlatego ważne jest, by do jej pielęgnacji stosować preparaty specjalnie do tego przeznaczone - mówi Anna Wąż.
MB, Fot. Medactive