Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 03:43

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Zadbaj o nogi z Medactive

zdjecie2Odczuwasz nadmierne zmęczenie nóg? Masz uczucie ciężkości, a po całym dniu widoczna jest opuchlizna? Z kolei nocą dokuczają Ci skurcze? Oznaki te nie świadczą jedynie o zmęczeniu. Mogą to być pierwsze, niepokojące objawy tworzących się zmian chorobowych.
W Polsce kłopoty związane z prawidłowym krążeniem krwi dotyczą około 45% kobiet i 38% mężczyzn. Problemy te nasilają się stopniowo, dlatego bardzo ważne jest ich odpowiednio wczesne wykrycie i wdrożenie właściwego leczenia.
- Zmęczenie nóg, ciężkość, opuchlizna, skurcze to pierwsze sygnały, które świadczą o rozwoju zmian chorobowych - mówi Joanna Waszkiewicz, mgr fizjoterapii, właścicielka sklepu Medactive w Białymstoku. - Jeśli będziemy je lekceważyć, mogą doprowadzić do powstania przewlekłej choroby żylnej. Jej pierwszy zauważalny objaw, to powstanie siateczki popękanych żyłek, czyli tzw. pajączków, natomiast kolejnym są niestety żylaki. Z kolei nieleczona choroba żylakowa może doprowadzić do poważnych zmian zapalnych i zakrzepowych, a nawet owrzodzeń.
Leczenie żylaków jest zazwyczaj działaniem zintegrowanym. Na terapię składa się bowiem wiele działań. Są to: leczenie farmakologiczne, odpowiednio dobrana dieta, codzienna gimnastyka i przede wszystkim terapia kompresyjna.
- Kompresjoterapia polega na stosowaniu rajstop, pończoch, podkolanówek lub skarpet o stopniowanym ucisku – tłumaczy Anna Wąż, mgr fizjoterapii ze sklepu Medactive w Białymstoku. - Produkty przeciwżylakowe charakteryzują się zmiennym uciskiem, tzn. najsilniejszym w kostce - wynoszącym 100% i stopniowo słabnącym do 70% w łydce i 40% w udzie. Taki ucisk, poprzez zmniejszenie średnicy żył, znacznie polepsza krążenie. Zapobiega również zaleganiu krwi w istniejących już zmianach żylakowych. Poprawie ulega też wydolność zastawek żylnych, które odpowiedzialne są za prawidłowy przepływ krwi od nóg do serca.
Siła ucisku w produktach kompresyjnych wyrażona jest w milimetrach słupka rtęci, czyli mmHg. Wyroby o działaniu kompresyjnym dzielimy na wyroby o działaniu profilaktycznym oraz na wyroby o działaniu leczniczym w kilku klasach kompresji.
- Przyjmuje się, że osoby, które nie mają problemów z krążeniem, ale prowadzą siedzący tryb życia, powinny stosować ucisk na poziomie 8-12 mmHg. Natomiast osoby często podróżujące, spędzające większość dnia w pozycji stojącej, które nie mają jeszcze objawów choroby, ale zauważają, że po całym dniu nogi stają się ciężkie i obolałe, powinny stosować ucisk 13-17 mmHg. Pierwsza klasa kompresji, czyli 18-21 mmHg, zalecana jest osobom, u których zaczynają pojawiać się pierwsze widoczne problemy, opuchnięcia czy pajączki – wyjaśnia Joanna Waszkiewicz ze sklepu Medactive.
Leczenie zaawansowanej postaci choroby żylakowej powinno przebiegać przy użyciu drugiej klasy kompresji, tj. 23-32 mmHg. Jest jeszcze trzecia i czwarta klasa, ale jest już to bardzo silny ucisk, dobierany indywidualnie i stosowany przy bardzo zaawansowanych zmianach.
- Produkty przeciwżylakowe są wyrobem medycznym testowanym klinicznie, dlatego nie można ich kupić w zwykłym sklepie z ubraniami, czy bielizną. Systematyczne stosowanie kompresjoterapii pomaga zahamować objawy niewydolności, zapobiega postępowaniu procesu chorobowego oraz wpływa na poprawę jakości i komfortu życia. Lecznicze działanie zauważalne jest praktycznie już po pierwszym dniu stosowania, przynosząc znaczną ulgę. Natomiast stosowanie profilaktycznie zapewnia nogom zdrowie i piękno na długie lata. W tym miejscu warto też dodać, że produkty te są dostępne również dla mężczyzn – mówi Anna Wąż.
Aby uzyskać optymalny efekt leczniczy ważne jest, aby zastosować właściwą klasę kompresji, o wyborze której powinien zadecydować lekarz. Natomiast jeśli chodzi o dobór odpowiedniego produktu oraz naukę prawidłowego zakładania, to tu pomocny jest wykwalifikowany personel sklepu medycznego.
- Temat terapii przeciwżylakowej jest dość obszerny. Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu. Chętnie odpowiemy na pytania odnośnie kompresjoterapii. Posiadamy również duży asortyment tego typu produktów i postaramy się pomóc w doborze odpowiedniego wyrobu – zapraszają panie Asia i Ania ze sklepu Medactive w Białymstoku.
MB, Fot. Kati Sp. z o. o.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Zadbaj o nogi z Medactive