Zdrowy Białystok

Sobota, 20 04 01:00

Ostatnia modyfikacja:sobota, 20 04 2024

Pogadajmy po męsku

ultramed1217Dbasz o swoje auto. Co sezon zmieniasz opony, wymieniasz olej, robisz przegląd techniczny, sprawdzasz zawieszenie. A czy o swoje zdrowie dbasz tak samo? Robisz badania kontrolne? Kiedy ostatnio sprawdzałeś stan „podwozia”?
Zima za pasem. Wizyta u mechanika zaliczona - opony zmienione, zimowy płyn do spryskiwaczy kupiony. Można spać spokojnie i czekać na śnieg i mróz. Choć, zaraz... zaraz... Warto odwiedzić jeszcze jeden warsztat, by sprawdzić w nim swój stan techniczny.
- Mężczyźni nie lubią chodzić do lekarzy - mówi z uśmiechem dr n. med. Radosław Bobrowski, właściciel gabinetu USG „Ultramed” w Białymstoku. - Dlatego o ich profilaktycznych badaniach zazwyczaj pamiętają panie. One też zwykle zachęcają panów, a wręcz umawiają ich na wizyty u lekarza.
Kiedy mężczyzna przekroczy próg gabinetu lekarskiego, mamy pierwszy sukces. A jeśli jest to gabinet ultrasonograficzny sukces jest podwójny.
- USG gruczołu krokowego (prostaty, stercza) jest jedną z najbardziej popularnych metod obrazowania tego narządu. Można je wykonać na dwa sposoby: poprzez powłoki brzuszne lub przez odbyt - mówimy wówczas o tzw. USG transrektalnym (TRUS). Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, z oceną wielkości gruczołu krokowego, najczęściej wykonuje się, gdy prowadzona jest diagnostyka pod kątem przerostu prostaty. Natomiast USG TRUS zalecane jest najczęściej przez specjalistę urologa, przy podejrzeniu raka gruczołu krokowego oraz niektórych chorób zapalnych prostaty - tłumaczy doktor Bobrowski.
Choć brzmi to mało zachęcająco, zarówno jeden jak i drugi rodzaj badania jest zupełnie nieinwazyjny. Pamiętać trzeba jedynie, by na USG prostaty przez powłoki brzuszne zgłosić się z pełnym pęcherzem. Najlepiej tuż przed badaniem wypić około półtora litra wody mineralnej. Przy USG TRUS nie ma potrzeby, aby pęcherz był pełny. Mogłoby to wręcz spowodować u pacjenta niepotrzebny dyskomfort.
- Jest kilka wskazań do wykonania USG gruczołu krokowego. Są to: ocena stanu stercza u osób, które leczą się w związku z jego łagodnym przerostem; dodatkowa diagnostyka u osób, których wynik badania PSA odbiega od normy; badania profilaktyczne u osób obciążonych genetycznie nowotworem gruczołu krokowego; inne, dodatkowe badania diagnostyczne pod kątem raka prostaty - wymienia specjalista z gabinetu Ultramed.
Najbardziej charakterystycznym objawem mogącym sugerować łagodny rozrost prostaty jest uczucie ucisku na pęcherz moczowy i częstomocz. Towarzyszy mu ból i mimo wypróżnienia, chory czuje silne i bardzo nieprzyjemne uczucie parcia. Ryzyko rozwoju choroby rośnie wraz z wiekiem, a najwięcej zachorowań obserwuje się u mężczyzn po ukończeniu 45. roku życia.
Kolejne męskie badanie to USG jąder. Jest ono najczęściej zlecane przez lekarzy w diagnostyce zmian chorobowych występujących w okolicach tych narządów.
- Badanie ultrasonograficzne jąder obrazuje struktury jądra, najądrza oraz moszny. Jest bezbolesne i nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Podobnie jak USG gruczołu krokowego trwa kilkanaście minut, wynik jest znany od razu oraz można je powtarzać wielokrotnie - mówi doktor Radosław Bobrowski z Ultramedu.
Wskazaniami do wykonania USG jąder jest każda zaobserwowana zmiana ich wyglądu, czyli powiększenie, zaczerwienienie, obrzęk, guzki oraz ból lub dyskomfort w ich obrębie.
- Lekarz może też zalecić to badanie, gdy podejrzewa u pacjenta stan zapalny jądra lub najądrza; wodniaka jądra; guza moszny; żylaki powrózka nasiennego; uraz, krwiaka, ropień lub nowotwór jądra; niezstąpienie jądra do worka mosznowego, tzw. wnętrostwo; przepuklinę pachwinową; skręt lub niedorozwój jądra - wylicza specjalista z Ultramedu.
Pod kontrolą USG wykonuje się także biopsję jądra, w przypadku gdy jest podejrzenie zmiany nowotworowej lub w diagnostyce niepłodności. Z kolei funkcja Dopplera w trakcie badania USG jąder pozwala ocenić lekarzowi przepływ krwi w naczyniach jąder i najądrzy oraz wykryć ewentualne zaburzenia w ich ukrwieniu. Przed badaniem warto poinformować lekarza, gdy odczuwalny jest silny ból jąder lub na mosznie znajduje się otwarta rana, gdyż czynniki te mogą utrudniać wykonanie badania.
I teraz, gdy już i wizytę u „mechanika z Ultramedu” mamy zaliczoną, możemy spokojnie i bezpiecznie jechać swoim wozem dalej. Aż do kolejnego przeglądu…
MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Pogadajmy po męsku