Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 09:28

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Dieta dla seniora

dieta0617Spadek koncentracji, trudności ze skupieniem, problemy z pamięcią, złe samopoczucie. Wydawać by się mogło, że to naturalne następstwa tego, że jesteśmy coraz bardziej „wiekowi”. Nic bardziej mylnego! To jasny sygnał, że w organizmie osoby starszej dzieje się coś niedobrego.
Skąd bierze się problem? Tak naprawdę źródeł jest wiele. Począwszy od złych nawyków żywieniowych, poprzez kłopoty finansowe, kończąc na braku zainteresowania ze strony najbliższych. Samo starzenie się jest procesem ciągłym, a przy tym nieodwracalnym. Skutkuje ono mniejszą odpornością na choroby, wolniejszą regeneracją komórek, a kondycja niezwykle istotnego układu nerwowego ulega pogorszeniu. Zmiany, które zachodzą w całym organizmie, nie omijają również układu pokarmowego. Seniorzy borykają się z wydzielaniem mniejszej ilości śliny i soków trawiennych, co skutkuje trudniejszym trawieniem pokarmów. Problemem jest też zwolnienie perystaltyki jelit oraz występujące w nich zmiany mikroflory bakteryjnej.

Istnieje szereg produktów, które należy włączyć do diety, aby nie doprowadzić do niedoborów. Warto sięgnąć po ryby, chude mięso, orzechy i tłuszcze roślinne, które są źródłem kwasu omega-3. Ważnym elementem jest też białko, które znajdziemy m.in. w rybach oraz w produktach mlecznych. Niezwykle istotne jest, aby w starszym wieku dbać o odpowiednią podaż witamin. Najbardziej kluczowe są witaminy z grupy B, a mianowicie B1, B2, B6 czy B12. Osoby starsze borykają się również z niedoborem witaminy D.
Poza dostarczaniem odpowiedniej porcji witamin i pierwiastków, konieczne jest też przestrzeganie innych zasad dotyczących zdrowego odżywiania. Posiłki powinny być niewielkie, przyjmowanie regularnie, w określonych odstępach czasu (co 3-4 godziny). Warto również wprowadzić małą „rewolucję” w sposobie przygotowywania potraw. To, co zazwyczaj występuje w wersji smażonej, można przyrządzić w piekarniku lub parowarze.
W celu skomponowania najlepszego jadłospisu można udać się do dietetyka, który przeanalizuje potrzeby organizmu oraz choroby, które mają bezpośredni wpływ na komponowanie diety, np. cukrzyca lub miażdżyca.
MB, Fot. Lubella

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Kuchnia Dieta dla seniora