25 ml zdrowia w filiżance
- Czwartek, 21 styczeń 2016 09:09
Choć większość z nas spożywa ją głównie ze względu na właściwości pobudzające, wyniki badań wpływu kawy na nasz organizm dowodzą, że regularne picie kilku filiżanek espresso każdego dnia może przynieść korzyści dla naszego zdrowia. O jakim działaniu mowa?
Za dobroczynne właściwości przypisywane kawie odpowiada w największej mierze zawarta w niej kofeina, czyli związek organiczny zaliczany do grupy stymulantów – substancji psychoaktywnych o działaniu pobudzającym. Jej podstawową i powszechnie znaną właściwością jest niwelowanie uczucia zmęczenia, dzięki blokowaniu receptorów adenozyny. Takie skutki zauważyć można po ok. 30 minutach od spożycia filiżanki kawy. Uczucie wzmożonej koncentracji utrzymuje się przez następne 4 godziny. Co jednak ważne, oprócz pobudzenia coraz częściej wyróżnia się także inne pozytywne właściwości regularnego spożywania napojów z dodatkiem kofeiny. - By móc zweryfikować ich skuteczność, warto sięgnąć po kawową esencję, czyli 25-mililitrowe espresso, pozbawione kalorycznych dodatków, takich jak mleko czy substancje słodzące – podpowiada Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – Ta klasyczna propozycja jest parzona z 7,5 gramów mieszanki w czasie 25 sekund. Takie parametry ekstrakcji pozwalają wydobyć głęboki, intensywny smak – dodaje ekspert. Jakie zalety niesie ze sobą jej regularne spożywanie?
Dwie filiżanki więcej przeciwko cukrzycy
Naukowcy z amerykańskiej Harvard School of Public Health podjęli się zweryfikowania, w jaki sposób wysokość dziennego spożycia kawy wiąże się z ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2, cechującą się nadmiernym stężeniem glukozy we krwi. Trwającym cztery lata badaniom, poddanych zostało ponad 100 tys. uczestników. Wykazano, że wśród osób, które zwiększyły spożycie kawy o więcej niż jedną filiżankę, prawdopodobieństwo zachorowania spadło o 11%. Ryzyko cukrzycy wśród badanych, którzy zmniejszyli dzienną dawkę kofeiny, wzrosło natomiast o 17%. Naukowcy zwracają przy tym oczywiście uwagę, że nie bez znaczenia dla zachorowalności pozostają zrównoważona dieta oraz aktywność fizyczna.
Kawa dla zdrowego serca
Regularne spożywanie kawy może mieć również zbawienny wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy. Jak dowodzą badania Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health, codzienne picie napoju zmniejsza ryzyko wystąpienia niedrożności tętnic oraz zawału serca. Analizie poddano prawie 26 tys. uczestników, podzielonych na kilka grup w tym: niespożywających kawy, spożywających jedną, od 1 do 3, od 3 do 5 oraz powyżej pięciu filiżanek dziennie. Najlepsze rezultaty uzyskali badani, których spożycie utrzymuje się na poziomie od 3 do 5 porcji kawy. Do podobnych wniosków doszli naukowcy ze Scranton University, tłumacząc pozytywny wpływ napoju na pracę serca jego zawartością przeciwutleniaczy.
Naturalne wspomaganie trawienia
Kawie, szczególnie w nazywanych „ojczyzną espresso” Włoszech, przypisuje się powszechnie rolę naturalnego środka wspomagającego trawienie. – Wśród mieszkańców Półwyspu Apenińskiego popularnym zwyczajem jest spożywanie espresso po każdym obfitym posiłku – potwierdza Christian Tirro, barista marki Segafredo Zanetti Poland. – Serwowane wraz ze szklaneczką wody, przyspiesza trawienie i przyswajanie pokarmu, stanowiąc aromatyczne zwieńczenie uczty – dodaje barista. Ułatwienie trawienia wynika przede wszystkim z faktu, że spożycie kawy stymuluje produkcję kwasów trawiennych. Ich maksymalne stężenie pojawia się ok. 30 minut po wypiciu espresso.
Doraźny środek na ból głowy
Kofeina zawarta w kawie polecana jest także jako alternatywa dla farmaceutycznych środków na ból głowy. Przyczyn jej skuteczności w walce z migreną upatruje się w jej właściwościach obkurczania naczyń krwionośnych. Z tego też powodu, substancja jest powszechnym składnikiem leków przeciwbólowych. Wybierając kawę zamiast tabletki, warto przygotować Espresso Romano. Klasyczna włoska propozycja, wzbogacona zawierającą witaminę C cytryną, szybko rozprawi się z uporczywym bólem.
Oprac. MB, Fot. Segafredo Zanetti