Zdrowy Białystok

Czwartek, 25 04 15:55

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 25 04 2024

Smaki jesieni - prosto z lasu

Tarta z grzybami 2Kurki, prawdziwki, podgrzybki i kanie. Schyłek lata to idealny moment, by wybrać się do pobliskiego lasu na grzybobranie. Z pachnących kapeluszy warto przyrządzić pyszne dania z grzybami w roli głównej i cieszyć się smakami, które oferuje las. Szlachetne sosy, aromatyczne farsze, a może popularne zupy grzybowe? Sposobów na wykorzystanie leśnych przysmaków jest mnóstwo - nic tylko palce lizać!
Wrzesień i październik to najlepszy czas dla grzybiarzy. To właśnie wtedy polany zasiane są rudymi kurkami, a w lasach dojrzewają brązowe kapelusze maślaków, które tylko zachęcają do kulinarnych eksperymentów. Grzyby cenimy ze względu na smak i niepowtarzalny aromat. I choć najlepiej czują się w towarzystwie świeżego masła, czosnku i pietruszki, to można smakować je na wiele innych sposobów. Smażone, duszone lub marynowane – w każdej wersji smakują wyśmienicie, a ich wyjątkowy smak sprawia, że są nieocenionym składnikiem wielu potraw - przekąsek, zup i dań obiadowych. Warto wykorzystać sezon na grzybobranie i spróbować potraw z leśnymi smakołykami w roli głównej. Oto kilka inspiracji:

Tarta z leśnymi grzybami
Składniki na ciasto: 150 g masła, 50 ml śmietany 18%, 150 g mąki pszennej, szczypta soli.
Składniki na nadzienie grzybowe: 100 g leśnych grzybów, kilka plasterków szynki wędzonej wieprzowej firmy Konspol, 150 g pieczarek, 40 g masła, 30 g żółtego sera, cebula, 2 ząbki czosnku, 3 jajka, 200 g kwaśnej śmietany 18%, kilka listków bazylii, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie ciasta: Wszystkie składniki na ciasto mieszamy i wyrabiamy mikserem. Następnie całość zawijamy w folię i chłodzimy w lodówce przez około godzinę. Po upływie wskazanego czasu, ciasto rozwałkowujemy i wykładamy do formy na tartę, którą wcześniej należy wysmarować masłem i oprószyć mąką. Tak uformowane ciasto należy ponakłuwać widelcem i włożyć do lodówki na pół godziny. Po wyjęciu z lodówki należy je podpiec w temperaturze 200ºC przez niecały kwadrans do uzyskania złotego koloru.
Przygotowanie nadzienia: Leśne grzyby oczyszczamy i gotujemy w wodzie do miękkości. Następnie odcedzamy je, studzimy i kroimy w kawałki. Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy posiekaną drobno cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Doprawiamy do smaku i smażymy do zarumienienia. W dalszej kolejności dodajemy pokrojone w plasterki pieczarki, które smażymy przez około 5 minut. W osobnym naczyniu mieszamy jajka ze śmietaną, po czym dodajemy przygotowane wcześniej pieczarki i grzyby leśne. Doprawiamy do smaku i dorzucamy listki bazylii. Tak przygotowane nadzienie przekładamy na lekko podpieczony spód tary i pieczemy w temperaturze 200ºC przez około 30 minut. Pod koniec przyrządzania na wierzch tarty układamy plasterki szynki wędzonej wieprzowej firmy Konspol i posypujemy startym żółtym serem.

Turecki gyros 2Gyros turecki z kurczaka w sosie kurkowym
Składniki: 500 g gyrosa tureckiego z kurczaka marki Konspol, pieczarki, prawdziwki, kurki, cebula szalotka, 200 ml śmietany 30%, pieprz czarny mielony, sól, ząbek czosnku, olej roślinny.
Przygotowanie: Grzyby myjemy, czyścimy nóżki ze skórki i kroimy w ćwiartki. Cebulę i czosnek siekamy w drobną koskę i szklimy na patelni. Następnie dorzucamy grzyby i smażymy przez 5 minut mieszając co chwilę. Po upływie wskazanego czasu dodajemy łyżkę mąki, którą dokładnie mieszamy z grzybami, i śmietanę. Całość podlewamy szklanką wody i gotujemy przez 5 minut równomiernie mieszając. Gotowy sos doprawiamy przyprawami, który razem z gyrosem z kurczaka firmy Konspol pieczemy przez 5 minut, jednocześnie uważając, by nie zagotować potrawy.

zapiekany ziemniak 2Zapiekany ziemniak w mundurku z podgrzybkami
Składniki: duży ziemniak, pół laski kiełbasy śląskiej z kurczaka marki Konspol, 5 -6 większych podgrzybków, mała cebula, łyżka masła, 3 łyżki śmietany 30%, przyprawy: sól, pieprz, majeranek, lubczyk, papryka słodka, posiekany szczypiorek do posypania, starty ser żółty do posypania.
Przygotowanie: Grzyby myjemy i kroimy w mniejsze części, a cebulę oraz kiełbasę Śląską z kurczaka marki Konspol w kostkę. Przez chwilę podsmażamy całość na maśle, a następnie podlewamy odrobiną wody i dusimy pod przykryciem przez około 15 minut. Potem dodajemy śmietanę, doprawiamy przyprawami do smaku i dusimy jeszcze 10 minut. W dalszej kolejności szykujemy ziemniaka – wydrążamy go do kształtu miseczki, następnie układamy go w naczyniu żaroodpornym, posypujemy odrobiną soli. Do tak przygotowanego ziemniaka nakładamy przygotowany wcześniej sos grzybowy. Na dno naczynia wlewamy około 100 ml wody i pieczemy w temperaturze 180°C przez około godzinę. Po wyjęciu z piekarnika ziemniaka posypujemy startym żółtym serem oraz posiekanym szczypiorkiem.

pieczona kielbasa 2Pieczona kiełbasa w sosie pieczarkowo-borowikowym z pietruszką
Składniki: ok. 30 dag pieczarek, 5-6 borowików, Kiełbasa Śląska z kurczaka marki Konspol, cebula, wiązka natki pietruszki, 2 kulki ziela angielskiego, liść laurowy, przyprawy: sól, pieprz, oregano, tymianek, łyżka mąki, olej do smażenia.
Przygotowanie: Na patelni, na rozgrzanym oleju podsmażamy drobno posiekaną cebulę oraz pokrojone w plasterki pieczarki i borowiki. Kiełbasę Śląską z kurczaka marki Konspol układamy w osobnym garnku. Dodajemy ziarna ziela angielskiego, liść laurowy oraz podsmażone grzyby z cebulą. Całość zalewamy wodą (do zakrycia kiełbasy) i gotujemy wszystko przez około 15 minut. Następnie w zimnej wodzie (około ¾ kubka) rozpuszczamy łyżkę mąki, mieszamy, wlewamy do sosu i zagotowujemy. Całość doprawiamy do smaku. Na koniec posypujemy kiełbasę posiekaną natką świeżej pietruszki.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Kuchnia Smaki jesieni - prosto z lasu