Zdrowy Białystok

Czwartek, 09 05 18:10

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 9 05 2024

Świąteczny bigos w nowej odsłonie

świąteczny bigosBigos to jedno z wielu dań, które składa się na tradycyjny zapach świąt. Choć Polacy szczególnie ukochali sobie tę potrawę i bardzo chętnie serwują ją przy okazji świątecznego ucztowania, to przygotowanie sycącego garnka to prawdziwa sztuka. Aby zachwycił wymagające podniebienia powinien mieć dużo dodatków i być perfekcyjnie doprawiony. Jak go przygotować i co można do niego dodać, żeby świąteczny bigos był jeszcze smaczniejszy?
Trudno sobie wyobrazić świąteczny stół bez aromatycznego kociołka z bigosem. Na ten w wersji świątecznej czekamy cały rok, by przez kilka dni rozkoszować się smakową ucztą. Tradycyjna receptura opiera się na podstawowych składnikach – kapuście, kiełbasie i grzybach. Aby zrównoważyć kwaśny smak kapusty, warto do niego dodać np. suszone czy wędzone śliwki lub rodzynki. W trakcie gotowania można również podlać bigos czerwonym winem, by wydobyć z niego pełnię aromatu. Nie możemy zapomnieć również o przyprawach takich jak ziele angielskie, liść laurowy, jałowiec czy cząber. By smak bigosu był jeszcze bardziej wyrazisty, warto przed podgrzaniem schłodzić go w lodówce. Należy go gotować kilka dni, im dłużej tym lepiej. Po przyrządzeniu powinien mieć dość gęstą konsystencję i ciemnobrązowy kolor.

Bigos z wędzonymi śliwkami i jałowcem
Składniki: pół kg kiełbasy śląskiej z kurczaka marki Konspol, kg kiszonej kapusty, 10 suszonych grzybów, 10 suszonych śliwek, 2 ząbki czosnku, cebula, 3 kulki ziela angielskiego, 2 liście laurowe, kilka ziaren jałowca, łyżka mąki, łyżka masła, łyżka koncentratu pomidorowego.
Przygotowanie: Kapustę gotujemy przez 30 minut w wodzie z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. Śliwki zalewamy wodą i odstawiamy. Cebulę siekamy w piórka i smażymy na oleju. Kiełbasę śląską z kurczaka marki Konspol kroimy w kostkę i dodajemy do cebuli. Grzyby obieramy ze skórki, a następnie kroimy i razem z koncentratem pomidorowym dodajemy do reszty. Całość dusimy pod przykryciem około 15 minut. Podduszone składniki dodajemy do gotującej się kapusty i dodajemy wcześniej namoczone śliwki, wszystko doprawiamy majerankiem, czosnkiem i jałowcem. Ponownie dusimy pod przykryciem na małym ogniu przez około 40 minut, od czasu do czasu mieszając. Z masła i mąki robimy zasmażkę i dodajemy ją do reszty. Całość gotujemy około 50 minut, mieszając od czasu do czasu. Aby wydobyć pełnię smaku wigilijnego bigosu, codziennie go odgrzewamy do momentu jego zagotowania się.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Kuchnia Świąteczny bigos w nowej odsłonie