Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 06:10

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Dajmy im szansę

metanoiaMiejsce, które przemienia serca i umysły, daje nadzieję i nowe możliwości. Tam dostaje się szansę naprawy swego dotychczasowego życia. To Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień Metanoia.
Metanoia jest jedyną placówką na Podlasiu, gdzie trafiają osoby nieletnie uzależnione od środków odurzających i alkoholu.
- To miejsce, gdzie młodzi ludzie przewartościowują swoje życie. Z dala od rodzinnego domu, toczą walkę o życie, zdrowie i trzeźwość - mówi ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej, która prowadzi placówkę.
- Do pierwszego ośrodka trafiłam mając 17 lat. Kontakt z używkami miałam od kilku lat. Byłam negatywnie nastawiona do leczenia. Do Metanoi przyjechałam w najcięższym momencie mojego życia, kiedy nie miałam dokąd pójść. Życzliwość, ciepło i wsparcie z jakim się tu spotkałam sprawiły, że podjęłam stanowczą i świadomą decyzję o całkowitej zmianie mojego życia. Nie piję od trzech lat, zdałam maturę, mam pracę. Chcę dalej realizować się w trzeźwym życiu i bez strachu witać każdy dzień - mówi Alicja, która ukończyła terapię w Ośrodku.


Program terapeutyczny przewidziany jest na rok. Składa się z czterech etapów, w trakcie których uczestnik pracuje w kierunku samopoznania, odnajdywania sposobów samorealizacji, kształtowania swojej samooceny, budowania nowej hierarchii wartości i odnajdowania sensu życia w trzeźwości.
- Najtrudniejszy jest początek, kiedy podopieczni przyzwyczajają się do nowych warunków. Jest to dla nich inny świat, inne zasady, normy i zwyczaje do których muszą się przyzwyczaić - wyjaśnia Joanna Szmurło, terapeutka i kierowniczka Ośrodka.
Terapia składa się z kilku elementów: terapii grupowej, indywidualnej i ergoterapii. Pięć razy w tygodniu odbywają się spotkania społeczności, które mają na celu omówienie dotychczasowego życia wychowanków oraz analizę poniesionych strat. Realizowana jest także terapia rodzinna.
- Szczególną uwagę zwracamy na to, by panowała u nas życzliwa i serdeczna atmosfera, utrzymujemy też bliskie kontakty z rodzinami pacjentów - dodaje Joanna Szmurło.
- Kiedy trafiłem do Ośrodka nie sądziłem, że to miejsce tak zmieni moje życie. Przez kilka lat brałem narkotyki. Towarzystwo, pieniądze, imprezy - to był cały mój świat. W Metanoi stopniowo odkrywałem prawdę o sobie, na nowo budowałem system wartości. Uczyłem się szanować siebie i innych. Nie było łatwo, ale przemiana, której doświadczyłem odcisnęła ślad na całym moim życiu. Dziś jestem szczęśliwym mężem i ojcem. Doceniam rodzinę, miłość, przyjaźń. Na nowo odkryłem moc wiary - opowiada Piotr, były podopieczny Metanoi.
Warto dodać, iż budynek, w którym znajduje się Ośrodek wymaga generalnego remontu. Potrzeba dużych nakładów, by dostosować go do nowych przepisów i uzyskać akredytację ministra zdrowia. Najważniejsze prace powinny zostać przeprowadzone do końca 2016 roku, w przeciwnym razie placówce grozi zamknięcie. Dlatego Caritas Archidiecezji Białostockiej apeluje o pomoc finansową, by pozyskać fundusze na remont. Wszystkie kampanie, również „Kilometry Dobra”, organizowane są z myślą o Metanoi. Środki można też wpłacać na konto: 66 1240 5211 1111 0000 4931 3527 (z dopiskiem: Matanoia). Ponadto Caritas prowadzi kampanię społeczną pod hasłem „Wybieram życie”, której ambasadorami są raperzy z zespołu „Wyrwani z niewoli”. Jej celem jest poszerzenie świadomości społecznej dotyczącej problemu uzależnień wśród młodych ludzi, a także zachęcenie obywateli do przekazania 1% podatku na Caritas Potrzebującym KRS 0000269579. Pozyskane środki także zostaną przeznaczone Metanoi.
Oprac. MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Dajmy im szansę