Pokochaj olej rzepakowy
- Sobota, 09 styczeń 2016 20:13
Jest źródłem witamin i steroli roślinnych. Można go spożywać na zimno, ale jest też doskonałym tłuszczem do obróbki termicznej. Mowa o oleju rzepakowym, który jest jednym z najzdrowszych olei na świecie. Niestety nie jest u nas zbyt doceniany. A szkoda, bo pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi oraz sprzyja zachowaniu młodości.
Choroby serca i układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Stanowią one aż 46 % wszystkich zgonów. Według danych GUS za 2013 r, z ich powodu każdego dnia umiera 486 osób, z czego co piąty zgon jest przedwczesny. Z powodu chorób układu krążenia w roku 2013 w naszym województwie zmarło aż 5.215 osób. Najczęstszą przyczyną śmierci jest zawał serca i udar mózgu, jednak równie groźnym wrogiem jest hipercholesterolemia, czyli sięgające powyżej normy stężenie cholesterolu we krwi.
Co więc należy robić, aby zadbać o swoje zdrowie? Podstawą jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych oraz odpowiednia dieta.
- Poza aktywnością fizyczną, utrzymywaniem właściwej masy ciała i niepaleniem papierosów, kluczową rolę odgrywa odpowiedni sposób żywienia na co dzień, w tym ilość i rodzaj spożywanych przez nas tłuszczów - przekonuje Dorota Osóbka, dietetyk, ekspert kampanii „Pokochaj olej rzepakowy”. - Im mniej jemy tłuszczów nasyconych, występujących głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, tym bardziej dbamy o swój układ krążenia. Pamiętajmy, że zalecane maksymalne spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych nie powinno przekraczać 10 % całkowitej energii pożywienia.
Tłuszcze w diecie są niezbędne, jednak eksperci rekomendują zwiększenie spożycia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie z rodziny omega-3. Kwasy te występują m.in. rybach, orzechach, ale znajdziemy je także w powszechnie dostępnym oleju rzepakowym.
- Omega-3 i Omega-6 nie tylko pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, ale są też niezbędne do właściwego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Co ważne, olej rzepakowy ma najkorzystniejszy skład kwasów tłuszczowych spośród olejów roślinnych. Zawiera idealny - z punktu widzenia potrzeb żywieniowych – stosunek kwasów Omega-6 do Omega-3, tj. 2:1. Dodatkowo w oleju tym znajdziemy dziesięć razy więcej Omega -3 niż w oliwie z oliwek. Codzienne spożywanie dwóch łyżek oleju rzepakowego wystarczy, aby całkowicie pokryć fizjologiczne zapotrzebowanie człowieka na kwas linolenowy z rodziny Omega-3 – dodaje Dorota Osóbka.
A dlaczego jeszcze warto pokochać olej rzepakowy? Ponieważ jest źródłem wielu witamin (A, E, K) i steroli roślinnych pomagających utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.
- Olej rzepakowy można spożywać na zimno - jest znakomitym dodatkiem do surówek i sałatek, nadaje się do przygotowywania sosów i domowego majonezu. Jest też doskonałym tłuszczem do obróbki termicznej w wysokich temperaturach, nie wpływa na smak potraw, a wręcz wydobywa ich naturalny aromat; bardzo łatwo odsącza się z produktu po smażeniu, co powoduje, że usmażony produkt zawiera mniej tłuszczu i w efekcie posiada mniejszą kaloryczność – wyjaśnia dietetyk.
Trwa właśnie druga edycja kampanii „Pokochaj olej rzepakowy”. Ma ona charakter promocyjno-informacyjny, a jej głównym celem jest podkreślenie walorów zdrowotnych i odżywczych oleju rzepakowego. Jej organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, a cały program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej.
- Nasza kampania powstała, aby uświadomić Polakom jak cenny w profilaktyce zdrowotnej jest olej rzepakowy - mówi Ewa Myśliwiec, kierownik projektu. - Celem akcji jest też podniesienie świadomości konsumentów na temat wartości odżywczych oleju rzepakowego oraz jego znaczenia w codziennej diecie.
Tekst i fot.: Marzena Bęcłowicz
Pietruszkowe pesto z olejem rzepakowym
Składniki: po 30g rukoli, natki pietruszki i orzechów laskowych lub włoskich (najlepiej uprażonych), 30g oleju rzepakowego, 20g płatków migdałów (mogą być prażone), pół ząbka czosnku, sól, sok z połowy cytryny, pełnoziarniste pieczywo.
Przygotowanie: Wszystkie składniki wrzucamy do blendera i miksujemy do uzyskania pożądanej konsystencji. Aby uzyskać mus z kawałkami orzechów – dodajmy je na końcu i miksujmy tylko przez chwilę.