Wygraj z rakiem
- Czwartek, 27 wrzesień 2012 09:03
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi on około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Pamiętaj o comiesięcznym samobadaniu piersi.
Rak piersi występuje najczęściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta dodatkowo po 50 roku życia. Objęcie populacji programem profilaktyki raka piersi w województwie podlaskim wynosi: 46,36% i jest to trend rosnący. Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Wczesne wykrycie raka i wdrożenie odpowiedniego specjalistycznego leczenia, często prowadzi do wyleczenia. Coraz częściej jednak w ryzyku zachorowania na raka piersi wskazuje się na uwarunkowania genetyczne: w Polsce około 10% przypadków raka piersi występuje u kobiet, u których stwierdza się mutacje w obrębie genów BRCA1.
Pośród czynników zwiększonego ryzyka zachorowania znajdują się płeć żeńska, rak piersi występujący wcześniej wśród członkow rodziny, długoletnie stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, urodzenie pierwszego dziecka po 35 roku życia, bezdzietność, późna menopauza, mutacje w genach BRCA1 i/lub BRCA2, wczesna pierwsza miesiączka, leczenie z powodu innych schorzeń piersi, wiek pomiedzy 50 a 69 rokiem życia, inne niż nowotwór choroby piersi. Jednak nie oznacza to, że brak przynależności do którejś z tych grup wyklucza możliwość zachorowania. Na raka piersi chorują nawet dwudziestolatki. Niestety nie omija on również mężczyzn, rocznie wykrywa się około 100 takich przypadków.
Większość nowotworów piersi wykrywana jest samodzielnie przez kobiety. Dlatego też kobiety powinny zacząć samodzielnie badać piersi już od 20 roku zycia. Badanie to powinno być nawykiem kontynuowanym przez całe zycie. Niestety wiele kobiet przyznaje, że nie bada się ze strachu - boją się wykrycia nowotworu. Życie w nieświadomości wydaje się im łatwiejsze. Taką postawę można jednak przypłacić życiem. Wczesne wykrycie nowotworu daje praktycznie całkowitą szansę wyleczenia gdyż rak piersi charakteryzuje się długą fazą przedkliniczną - oznacza to, że potrafi rozwijać się przez wiele lat, nie wykazując żadnych objawów. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Zarówno samobadanie, USG oraz mammografia powinny zostać wpisane do obowiązkowych badań każdej kobiety.
Najważniejszą częścią samokontroli piersi jest poznanie normalnego kształtu i symetrii swoich piersi. Należy pamiętać, że zarówno rozmiar jak i konsystencja piersi zmieniają się w okresie ciąży oraz wraz z procesem starzenia się organizmu. Wiekszość nowotworów wystepuje pod postacią pojedyńczych, twardych i bezbolesnych guzków. Jeśli kobieta regularnie bada piersi może bez trudności wykryć wszelkie zmiany, które nastepnie ocenia lekarz ? specjalista.
Marzena Bęcłowicz
konsultacja merytoryczna: Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi