Zdrowy Białystok

Piątek, 03 05 01:40

Ostatnia modyfikacja:piątek, 3 05 2024

WSMed - postaw na zawód z przyszłością

budynek wsmed202204Doskonale wyposażone laboratoria oraz pracownie praktycznej nauki zawodu. Wysoko wyspecjalizowana kadra naukowa. Nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej. Warsztaty i kursy zakończone zdobyciem certyfikatu. W Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku warto studiować!
Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku to idealna uczelnia niepubliczna dla osób zastanawiających się nad wyborem swojej życiowej drogi zawodowej oraz chcących dokonać rewolucji w swoim dotychczasowym życiu i zmienić zawód na medyczny. Jest to uczelnia z wieloletnią tradycją kształcąca od lat w zawodach medycznych - pielęgniarstwo (3-letnie studia I stopnia stacjonarne i 3,5-letnie niestacjonarne oraz 2-letnie studia II stopnia niestacjonarne), ratownictwo medyczne (3-letnie studia I stopnia niestacjonarne), fizjoterapia (5-letnie jednolite studia magisterskie stacjonarne i niestacjonarne) oraz kosmetologia (3-letnie studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne oraz 2-letnie studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne).
Zrób odpowiedni rekonesans
Zastanawiając się nad wyborem kierunku studiów, a tym samym wyborem zawodu, warto postawić na zajęcie, które będzie zarówno ciekawe, jak i potrzebne na rynku pracy. Na początek można zapoznać się z planem studiów z lat ubiegłych oraz sylabusami, które zawierają informacje o przedmiotach, które będą na studiach obowiązkowe lub fakultatywne oraz egzaminach i zaliczeniach na poszczególnych latach nauki.
Osoby chcące uczyć się na studiach niestacjonarnych powinny zapoznać się także z harmonogramem zajęć obowiązującym w poprzednim roku akademickim, co pozwoli na zorientowanie się w jakie dni będą odbywały się zajęcia i jaka będzie ich częstotliwość.
Wybierz odpowiedni kierunek
Pielęgniarka/pielęgniarz to zawód z wielowiekową tradycją. Szkolnictwo w tym zakresie zostało uruchomione w 1860 r. i trwa do dziś. Starzejące się społeczeństwo (w tym także osoby uprawiające ten zawód) sprawia, że zapotrzebowanie na pielęgniarki/pielęgniarzy z roku na rok wzrasta. Praca pielęgniarki/pielęgniarza nie należy do najlżejszych, ale daje dużo satysfakcji, jeśli jest wykonywana z pasją.
Pierwszym powodem, dla którego warto zostać ratownikiem medycznym jest ogromna satysfakcja z pracy i możliwość pomocy innym. Osoby pracujące w tym zawodzie ratują życie i zdrowie innych, będąc swego rodzaju bohaterami. Pomoc innym pozwala na samorealizację i poczucie naprawdę dobrze spełnionego obowiązku. Osoby mające ratownika medycznego w swoim najbliższym otoczeniu czują się bezpieczne niezależnie od sytuacji.
Fizjoterapeuta to jeden z najbardziej pożądanych zawodów na polskim rynku pracy. Coraz więcej osób uprawia sport, co wiąże się z różnego rodzaju kontuzjami, które wymagają pomocy fizjoterapeuty. Nie bez znaczenia jest także starzenie się społeczeństwa i tym samym większa liczba osób potrzebujących pomocy specjalisty w dziedzinie fizjoterapii. Praca fizjoterapeuty to zawód idealny dla osób empatycznych, które lubią kontakt z ludźmi.
Kosmetolog jest specjalistą zajmującym się poprawianiem lub przywracaniem urody ciała. Każdy z nas lubi wyglądać dobrze i młodo, i to jak najdłużej. Świadomość własnego wyglądu, atrakcyjności dodaje pewności siebie, przebojowości. Dobry wygląd jest swego rodzaju wizytówką, tak ważną zwłaszcza w kontaktach zawodowych. A zatem... kosmetolog potrzebny od zaraz.
Rekrutacja – pilnuj terminów i zasad
Po wyborze kierunku studiów należy zwrócić uwagę na terminy rekrutacji, gdyż są one różne zarówno na kierunkach, jak i uczelniach. Niedotrzymanie ich może skutkować nieuwzględnieniem kandydatury w postępowaniu rekrutacyjnym. Większość uczelni planuje kilka tur rekrutacji, które nie oznaczają kilku odrębnych rekrutacji. Tury oznaczają, że pula osób, która zadeklarowała chęć studiowania na danym kierunku jest brana pod uwagę w kilku terminach rekrutacji – do momentu wyczerpania limitu miejsc na kierunku. Rekrutacja uzupełniająca (tzw. druga) oznacza odrębne, postępowanie rekrutacyjne, do którego mogą przystąpić osoby, które nie uczestniczyły w rekrutacji pierwszej (np. poprawiały maturę). Druga rekrutacja uruchamiana jest na przełomie sierpnia/września i często obejmuje tylko wybrane kierunki na danej uczelni.
Rekrutacja może być oparta na konkursie świadectw lub może być otwarta. Pierwszy rodzaj oznacza, że będą brane pod uwagę wyniki matur z konkretnych przedmiotów (wykaz znajduje się w opisie zasad rekrutacji na dany kierunek) z odpowiednim przeliczeniem punktowym na poziom podstawowy i rozszerzony matury. Na studia zakwalifikują się więc osoby z punktami od najwyższych, do momentu wyczerpania limitu. Drugi rodzaj to postępowanie rekrutacyjne wg „kolejności zgłoszeń” - nie ma wyników postępowania, które odbywa się do momentu wyczerpania miejsc. Jedynym zastrzeżeniem jest pozytywny wynik egzaminu dojrzałości. Przy tym rodzaju rekrutacji nie trzeba czekać na listę zakwalifikowanych, a jedynie po uzupełnieniu konta w systemie elektronicznej rekrutacji, dokonaniu opłaty rekrutacyjnej, należy złożyć dokumenty w wyznaczonym czasie i miejscu.
Wyniki rekrutacji – składaj dokumenty
Kiedy zostaną przedstawione wyniki o zakwalifikowaniu się na studia rozpoczyna się czas składania dokumentów. I tu znowu ważne jest przestrzeganie terminów, gdyż ich niedotrzymanie może pozbawić kandydata możliwości studiowania na wymarzonym kierunku. Pamiętać należy także, że obecnie studia stacjonarne, w języku polskim, na uczelniach publicznych są bezpłatne bez względu na liczbę kierunków, które podejmiemy. Jednakże udział w rekrutacji na kilka kierunków (nawet na tej samej uczelni/wydziale) powoduje konieczność wniesienia za każdym razem opłaty rekrutacyjnej. Gdy kandydat zostanie oficjalnie zakwalifikowany i złoży dokumenty na wymarzony kierunek, pełnoprawnym studentem stanie się w chwili immatrykulacji (uroczystego rozpoczęcia) i złożenia ślubowania.
Zalety bycia studentem WSMed
Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku to uczelnia innowacyjna, podążająca za współczesnymi trendami. Ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę informatyczną z doskonale wyposażoną pracownią informatyczną. Wykłady prowadzone są w razie potrzeb, i w zależności od sytuacji epidemiologicznej, w formie zdalnej; natomiast ćwiczenia, podczas których studenci nabywają praktycznych umiejętności, odbywają się na uczelni.
Studiowanie w uczelni niepublicznej wcale nie musi być drogie. W WSMed funkcjonuje dobrze rozwinięty system stypendialny. Studenci, zarówno studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, mogą ubiegać się o stypendia socjalne, naukowe oraz specjalne dla osób z niepełnosprawnościami.
Studiowanie jest też przyjemne. W ramach programu Erasmus+ można zwiedzać świat, nawiązywać kontakty, szukać ofert odbywania praktyk oraz pracy za granicą.
Uczelnia oprócz kształcenia kadry medycznej na potrzeby naszego regionu, prowadzi też prace badawczo-rozwojowe oraz naukowe. Efektem tych prac jest kilka patentów na innowacyjne produkty przyspieszające gojenie się trudno gojących się ran, które mamy nadzieję wkrótce będą dostępne dla ogółu społeczeństwa.
dr Elżbieta Barańczuk, dr Agnieszka Zakrzeska, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności WSMed - postaw na zawód z przyszłością