Zdrowy Białystok

Niedziela, 24 11 03:24

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 24 11 2024

Nowoczesny mammograf cyfrowy w białostockim Eskulapie

eskulap2110Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Tylko w ciągu jednego roku raka piersi diagnozuje się u 19 tys. Polek. Niepokojący jest wzrost śmiertelności. W latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu zwiększył się w naszym kraju o 7,2%. Prognozy na kolejne lata nie są optymistyczne, na co wpływ ma m.in. pandemia koronawirusa i związany z nią utrudniony dostęp do lekarzy.
Podczas teleporady ginekologicznej nie ma możliwości wykonania badania piersi, zrobienia USG czy mammografii. A to właśnie te badania pozwalają na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium rozwoju. W ubiegłym roku z powodu pandemii aż o 20% spadła w Polsce liczba osób badanych za pomocą metod diagnostyki obrazowej.
Dzięki rozwojowi współczesnej medycyny rak piersi jest chorobą, którą można całkowicie wyleczyć. Szanse wyleczenia znacząco wzrastają, jeśli zmiany nowotworowe zostają odpowiednio wcześnie wykryte. Podstawą diagnostyki raka piersi jest połączenie szczegółowego wywiadu lekarskiego z badaniami palpacyjnymi piersi i węzłów chłonnych, badaniami laboratoryjnymi i obrazowymi. Najpowszechniejszym badaniem umożliwiającym zobrazowanie większości zmian w piersiach jest obecnie mammografia – nieinwazyjna metoda diagnostyczna, oparta na działaniu promieniowania rentgenowskiego. Badanie jest bezpieczne i niedrogie. Trwa zaledwie kilka minut.
Na nowotwory piersi najczęściej chorują kobiety pomiędzy 45. a 69. rokiem życia. W tej grupie wiekowej zanotowano ponad 50% wszystkich zachorowań na raka piersi. Te statystyki zadecydowały o kryteriach kwalifikujących kobiety do bezpłatnych badań mammograficznych. Wykonanie mammografii przesiewowo znacznie zmniejsza śmiertelność z powodu raka piersi. Badania takie można wykonać w Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku.
- Na bezpłatne mammograficzne badanie skriningowe zapraszamy kobiety między 50. a 69. rokiem życia (decyduje rok urodzenia). Nie jest wymagane skierowanie od lekarza ani imienne zaproszenie. Ponadto pacjentki decydujące się na mammografię w naszej Spółdzielni mają bezpośredni kontakt z lekarzem – podkreśla dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Zarządu LSSP Eskulap.
Z Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, mogą skorzystać kobiety, którym w ciągu ostatnich 24 msc. nie robiono mammografii w ramach badań przesiewowych. Wskazaniami do wykonywania mammografii co roku, jest występowanie raka piersi w rodzinie lub stwierdzenie w badaniach genetycznych mutacji w genach BRCA1 bądź BRCA2. Kobiety nieobjęte tym programem LSSP Eskulap zaprasza na badanie mammograficzne wykonywane odpłatnie.
Już wkrótce pacjenci LSSP Eskulap w Białymstoku będą mogli korzystać z jednego z najnowocześniejszych mammografów cyfrowych. Urządzenie pozwala uzyskać wysokiej jakości obrazy mammograficzne, które mogą być przetwarzane na komputerze. Mammograf wykorzystuje technologię cyfrową, umożliwiającą nie tylko bardziej precyzyjną diagnostykę, ale i skrócenie czasu pojedynczego badania. Dzięki temu można zredukować dawkę promieniowania jonizującego, co podnosi poziom bezpieczeństwa pacjentów.
- Mammografia umożliwia rozpoznanie tak zwanej zmiany bezobjawowej – guzków lub innych nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie rozwoju. Czułość tej metody w diagnozowaniu choroby nowotworowej oceniana jest na 80-95%, a jej zastosowanie pozwala obniżyć śmiertelność kobiet z powodu raka piersi o 25-30% - wyjaśnia Grażyna Żylińska, lekarz radiolog z wieloletnim doświadczeniem zawodowym z LSSP Eskulap.
Jeżeli wynik mammografii nie jest prawidłowy, pacjentka zostaje skierowana do drugiego etapu badań diagnostycznych. W trakcie porady, na etapie pogłębionej diagnostyki raka piersi, lekarz - w zależności od wskazań medycznych - decyduje, które z dostępnych procedur należy wykonać w celu postawienia ostatecznego rozpoznania: mammografię uzupełniającą, USG piersi, biopsję aspiracyjną cienkoigłową oraz biopsję aspiracyjną gruboiglową z badaniem cytologicznym lub histopatologicznym pobranego materiału. Biopsja pozwala na szybkie i wiarygodne ustalenie, czy zmiana jest łagodna, czy też ma cechy nowotworu złośliwego.
Wykonanie pierwszej mammografii zalecane jest kobietom między 40. a 50. rokiem życia, natomiast w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, na przykład wycieku z brodawki, zmiany wielkości piersi czy wyczuwalnego guzka w samobadniu piersi, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Eugeniusz Jarosik

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Nowoczesny mammograf cyfrowy w białostockim Eskulapie