Warsztaty Terapii Simontonowskiej w Białymstoku
- Wtorek, 05 październik 2021 11:34
Choroba nowotworowa nigdy nie dotyczy tylko osoby chorej. Wywołuje też silne emocje u osób z jej najbliższego otoczenia. Jak sobie z nimi radzić? Jak poprawić jakość życia pacjenta oraz jego kondycję psychiczną - tak ważną w procesie zdrowienia? Pomocna okazuje się Terapia Simontonowska, którą w Białymstoku, jako jedyny, oferuje Marcin Prościński, certyfikowany terapeuta Simontonowski.
Marzena Bęcłowicz: Jakie były początki powstania Terapii Simontonowskiej?
Marcin Prościński: Terapia Simonotowska została stworzona przez dr O. Carla Simontona, amerykańskiego lekarza onkologa - radioterapeuty. Doktor Simonton jest jednym z pionierów psychoonkologii, który pod koniec lat 60, lecząc swoich pacjentów zauważył, że wielu z nich towarzyszy poczucie beznadziei. Zainteresował się tym zjawiskiem i zaczął stosować różne techniki i interwencje psychologiczne, które później pozwoliły mu na stworzenie programu Terapii Simontonowskiej. Istotne jest to, że po wdrożeniu u swoich pacjentów technik programu Terapii Simontonowskiej, zaobserwował znaczące efekty w leczeniu i procesie zdrowienia swoich pacjentów.
MB: Dla kogo wskazana jest Terapia Simontonowska?
MP: Terapia Simontonowska to rodzaj psychoterapii skierowanej do pacjentów chorych onkologicznie, a także ich bliskich. Głównym celem Terapii Simontonowskiej jest podniesienie jakości życia pacjenta oraz jego bliskich. Terapia pomocna jest w momencie postawienia diagnozy choroby nowotworowej, w trakcie leczenia, a także po leczeniu, dzięki opanowaniu przez pacjenta kluczowych założeń terapii. Co ważne - nigdy nie powinna zastępować leczenia konwencjonalnego (medycznego), lecz być jego uzupełnieniem. Założeniem Terapii Simontonowskiej jest m.in. to, że nasze emocje wpływają na zdrowie. Mamy jednak wpływ na te emocje, poprzez zmianę przekonań i postaw. A zmiana przekonań może wpłynąć pozytywnie na zdrowie i cały proces zdrowienia.
MB: Jak Terapia Simontonowska wpływa na pacjenta?
MP: Terapia działa na dwóch płaszczyznach, które bezpośrednio oddziaływują na siebie: fizycznej i psychicznej. Dzięki temu wpływa na poprawę jakości życia pacjenta oraz kondycję psychiczną - tak ważną w procesie zdrowienia. Terapia ma też wpływ na zaangażowanie pacjenta w cały proces leczenia, lepszą komunikację między pacjentem, a lekarzem. Zwiększa wiarę i buduje nadzieję w skuteczność leczenia. Ułatwia komunikację chorego z jego bliskimi, rodziną i otoczeniem. Nawet - uczy komunikacji. Zmniejsza stres, którego mniejszy poziom, wpływa na zwiększenie odporności organizmu, co w konsekwencji wspiera proces leczenia. Terapia Simontonowska uczy też pacjenta czerpania radości z życia pomimo choroby, a także pokazuje jak radzić sobie z bólem wynikającym z choroby.
MB: Jakie są efekty Terapii Simontonowskiej?
MP: Efektem Terapii Simontonowskiej jest dostrzeżenie przez chorego, jak ważne w procesie leczenia są odpowiednia dieta, zdrowe nawyki, odpoczynek oraz zabawa. Pacjenci dzięki terapii posiadają techniki samopomocowe w zmianie niezdrowych przekonań, które wpływają na jakość życia. Dostrzegają sens życia, poczucie spełnienia, ale również radość w swoim życiu. Terapia przepracowuje również stosunek do śmierci. Metoda Simontona kładzie nacisk na poprawę komunikacji chorego z jego rodziną i otoczeniem. Simonton zachęcał swoich pacjentów, aby na terapię przychodzili, z osobą bliską, która dzięki terapii uczy się jak zdrowo wspierać chorego.
MB: Czy w Białymstoku dostępna jest Terapia Simontonowska?
MP: Centrum Psychoonkologii Idźmy Dalej, które otworzyłem w Białymstoku, przeznaczone jest w szczególności dla osób chorych onkologicznie oraz ich bliskich. Oferuję warsztaty grupowe Terapii Simontonowskiej. Osoby zainteresowane warsztatami mogą zapisać się na nie poprzez stronę internetową www.idzmydalej.pl lub telefonicznie 729 889 032. Zależy mi na stworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla pacjentów oraz ich bliskich, gdzie będą mogli zdobyć nowe umiejętności radzenia sobie z chorobą oraz jej skutkami.
MB: Dziękuję za rozmowę.
Marcin Prościński jest psychoonkologiem, certyfikowanym terapeutą Simontonowskim akredytowanym przez Simontonowski Instytut Zdrowia. Ukończył Uniwersytet Gdański na kierunku Psychologia, o specjalizacjach Psychologia Kliniczna oraz Psychologia Dzieci i Młodzieży. Pracę z chorymi na nowotwory rozpoczął jako praktykant na Oddziale Onkologicznym Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Wtedy też rozpoczął pracę w pierwszej polskiej Infolinii Onkologicznej działającej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.
Zapisz się na warsztaty Terapii Simontonowskiej w Białymstoku i poznaj nowe rozwiązania
- Wypełnij formularz na stronie: www.idzmydalej.pl
- Wyślij e-maila: gabinet@iscdalej.pl
- Zadzwoń: 729 889 032