Wyprawa tropami Bazyliszków
- Wtorek, 18 maj 2021 12:04
Wydawnictwo Egmont Polska, we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, z przyjemnością prezentuje pierwszy tom cyklu „Bazyliszki”. Ta komiksowa opowieść osadzona w realiach przedwojennej Warszawy jest zaproszeniem do barwnego świata lat 30. To historia o mieście na progu nowoczesności i o ludziach, którzy tworzyli kolorową mozaikę największej metropolii II Rzeczypospolitej. Autorem scenariusza jest Tobiasz Piątkowski, a rysunki stworzył Wiesław Skupniewicz.
Na eleganckim przyjęciu w podwarszawskiej willi pojawia się przystojny nieznajomy przedstawiający się jako… Stefan Starzyński. Oszustwo szybko zostaje zdemaskowane przez piękną przyjaciółkę gospodarzy, ale czy i ona jest tym, za kogo się podaje? Wkrótce wydarzenia nabiorą tempa i rzucą bohaterów wprost w szpony Bazyliszków – nieuchwytnego gangu budzącego strach w mieszkańcach stolicy.
„Bazyliszki” to historia o mieście, które jak w przedwojennych filmach zaludniają rozrzutni arystokraci, zjawiskowe kobiety i tajemniczy awanturnicy. Ale w mrocznych zaułkach Powiśla i Woli kryją się też bezwzględni bandyci, skorumpowani policjanci oraz zdesperowani biedacy walczący o przetrwanie. Komiksowa opowieść zabierze czytelników do eleganckich gabinetów ministrów i na zaniedbane osiedla bezrobotnych.
Warto wspomnieć, że tak, jak w nowym albumie, Warszawa była również jedną z bohaterek poprzedniej serii „Bradl”, wydanej przez Egmont Polska pod egidą Muzeum Powstania Warszawskiego. Cykl powstały na kanwie losów jednego z uczestników Powstania Warszawskiego, Kazimierza Leskiego, pokazywał życie stolicy sterroryzowanej przez okupanta, a jednocześnie tętniącej ukrytym życiem, z galerią barwnych, nieco przerysowanych postaci.
Z pewnością wszyscy, którzy docenili „Bradla” z zainteresowaniem przyjmą „Bazyliszki” - nową opowieść w stylu retro o stolicy i jej mieszkańcach.
Autorem scenariusza cyklu „Bazyliszki” jest Tobiasz Piątkowski (ur. 1979) – scenarzysta, absolwent Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury. Współautor m.in. serii „Status 7”, „48 stron”, „Rezydent”, „Koszmary zebrane”, „Pierwsza brygada”, „Nowe przygody Stasia i Nel”, „Bradl”, a także komiksów i magazynów dziecięcych. Pracuje jako conceptual designer.
Serię zilustrował Wiesław Skupniewicz (ur. 1974). Jest absolwentem Schola Posnaniensis. Debiutował w numerze 25 „Świata Komiksu” krótką formą „Lucija to piękna kobieta”. Od 1998 r. jako freelancer pracuje w reklamie, ilustruje storyboardy, książki, komiksy, tworzy modele 3D i animuje. Ilustrator dwutomowej powieści fantasy „Central Park. Kraina Koe” autorstwa Joego Windy’ego (Olafa Jarzemskiego).
Partnerem cyklu „Bazyliszki” jest Muzeum Powstania Warszawskiego, które za pośrednictwem rozmaitych inicjatyw przekazuje wiedzę o Powstaniu Warszawskim.
To miejsce pamięci, które łączy historię ze współczesnością, odtwarzając atmosferę powstańczej Warszawy przy użyciu nowoczesnych środków prezentacji. To także prężny ośrodek kulturalny, który realizuje liczne projekty edukacyjne, naukowe i artystyczne, również w przestrzeni wirtualnej. Dzięki zróżnicowanej ofercie Muzeum stało się jedną z najważniejszych stołecznych instytucji kultury. Istotnym elementem misji Muzeum jest działalność wydawnicza. Wśród publikacji nie brakuje komiksów, które w atrakcyjny sposób przedstawiają wydarzenia sprzed lat. Po opowieści graficznej zainspirowanej losami nieuchwytnego szpiega Kazimierza Leskiego „Bradla” przyszła kolej na „Bazyliszki”, które są zaproszeniem do barwnego świata lat 30.