Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 06 07 08:31

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 6 07 2020

Rusza akcja edukacyjna Czytam sobie. Pierwsza klasa!

bannerCzS HC na bieli 750x200 23 06Więcej niż sześć godzin dziennie - tyle czasu według amerykańskich badań spędza przed ekranem komputera lub smartfona znacząca część dzieci podczas pandemii COVID-19. To ogromny wzrost w stosunku do okresu sprzed pandemii, który niepokoi aż 85% procent rodziców. Jak przeciwdziałać? Startuje bezpłatna akcja edukacyjna Czytam sobie. Pierwsza klasa!, skierowana do uczniów i uczennic klas pierwszych szkoły podstawowej, a także rodziców i nauczycieli. Minimum 50.000 domów zyska młodego czytelnika otrzymując darmowe egzemplarze książek z serii Czytam sobie autorstwa najwybitniejszych współczesnych polskich autorów i ilustratorów dla dzieci oraz pakiet gadżetów i materiałów czytelniczych! Zapisy już otwarte!

Alternatywa dla życia online
Ostatnich kilka miesięcy społecznej izolacji spowodowało, że możliwości zagospodarowania przez najmłodszych wolnego czasu znacznie się zmniejszyły. Nie mogły spotkać się z rówieśnikami, a w pewnym momencie nawet spędzać czasu na dworze. Bezpośrednie rozmowy i wspólną zabawę zastąpił kontakt z wykorzystaniem mediów społecznościowych oraz wspólne gry online. Również czas spędzany na nauce w znacznym stopniu oznaczał zajęcia przed ekranem komputera, bo z jego wykorzystaniem odbywała się edukacja zdalna. Dziś dzieci większość czasu spędzają online, co grozi uzależnieniem od mediów społecznościowych i doświadczeniem cyberprzemocy. Alternatywą dla aktywności w sieci są tradycyjne książki, które z powodzeniem mogą rywalizować o uwagę najmłodszych. Konieczne jest jednak jak najwcześniejsze kształtowanie u nich nawyku czytania.
- O ile pandemia COVID-19 mogła przyczynić się do wzrostu czytelnictwa, to raczej miało to miejsce wśród dorosłych, a nie wśród dzieci. Rzadko zdarza się, że mają one wypracowany nawyk czytania i znacznie łatwiej skupić im uwagę na ekranie komputera niż książce - mówi Aleksandra Chaberska z wydawnictwa HarperCollins Polska, które jest jednym z organizatorów akcji. - Akcja Czytam Sobie. Pierwsza Klasa! ma na celu zachęcić dzieci do nauki samodzielnego czytania, pokazać, że czas z książką może być przyjemny, ale też aktywny i twórczy oraz ma pozytywny wpływ na własną przyszłość. Drugi ważny aspekt to wzmocnienie nawyków czytelniczych dzieci, a jak wiadomo najlepszą drogą do tego jest praca nie tylko z najmłodszymi, ale także z rodzicami i nauczycielami.
Książki to nie nuda i przykry obowiązek
Organizatorzy akcji edukacyjnej Czytam sobie. Pierwsza klasa! chcą pokazywać uczniom i uczennicom czytanie z czterech stron:
- Jako formę relaksu i wyciszenia, a nie czynność, którą wykonuje się jedynie w szkolnej ławce (przewidziane jest między innymi czytanie w przytulnie urządzonym przez dzieci miejscu, a także przyjęcie czytelnicze).
- Jako punkt wyjścia do dyskusji i refleksji (rozmowa o uczuciach, które wzbudziła lektura, pozwoli wzmocnić umiejętności społeczne, a także zintegrować klasę).
- Jako inspirację do zabawy (uczniowie i uczennice będą mogli rozwiązywać zagadki, tworzyć gry czy wykonywać eksperymenty w oparciu o przeczytane książki).
- Jako bodziec do działania i podejmowania aktywności (akcja zakłada założenie klubu czytelniczego oraz promowanie czytania wśród innych uczniów i uczennic szkoły).
Wieloaspektowe ukazanie czytania najmłodszym ma ułatwić zerwanie ze stereotypem tej czynności jako nudnej i kojarzącej się ze szkolną dyscypliną. Różne formy pracy mają zachęcić do działania uczniów i uczennice o różnym temperamencie: tych spokojnych, chcących „zaszyć się” z książką w cichym miejscu, tych, którzy dobrze czują się w grupie i spełniają się dyskutując lub oddając wspólnej zabawie, a także urodzonych aktywistów, którzy będą mogli organizować akcje społeczne inspirowane książkami. Ważnym założeniem akcji jest też to, że rozmowa o książce ma być przestrzenią do wyrażania siebie, mówienia o własnych odczuciach i doświadczeniach.
Akcja Czytam sobie. Pierwsza klasa!
- Rekrutacja do Czytam sobie. Pierwsza klasa! zakończy się we wrześniu 2020 r., a pierwsze aktywności przewidujemy na październik tego roku - mówi Anita Nogal, koordynatorka akcji z Centrum Edukacji Obywatelskiej - Chcemy jednak podkreślić, że już podczas wakacji będziemy mogli korzystać z materiałów i pomocy dostępnych na stronie programu. Nasze jesienne działania mogą być ważnym uzupełnieniem, ale największą rolę w rozbudzaniu pasji czytelniczej odgrywają rodzice i wychowawcy, którzy mogą też w tym zakresie działać samodzielnie - podkreśla ekspertka.
Chęć udziału w Czytam sobie. Pierwsza Klasa! mogą zgłosić nauczycielki i nauczyciele, którzy w roku szkolnym 2020/2021 będą uczyć klasy pierwsze szkoły podstawowej. Do projektu zakwalifikuje się 2.000 klas pierwszych, które otrzymają całościowe wsparcie w rozwijaniu pasji czytelniczej u najmłodszych:
- Uczniowie otrzymają: jedną z dziesięciu książek z serii Czytam sobie, koło Zabaw Młodych Czytelników - do zaaranżowania w przestrzeni klasy, karty czytelnika dla uczniów, zakładki do książek, plany lekcji, magnesy, dyplomy.
- Nauczyciele/ki otrzymają: certyfikat udziału w Akcji Czytam sobie. Pierwsza klasa!, zestaw książek z serii Czytam sobie, zawieszkę na drzwi sali lekcyjnej, dostęp do scenariuszy lekcji w oparciu o otrzymane książki opublikowane na stronie www.czytamsobie.pl, możliwość udziału w webinarze czytelniczym, możliwość udziału w bezpłatnej konferencji komponentu Nauczyciel/ka I klasa w październiku w Warszawie.
- Rodzice otrzymają poradnik: Jak wspierać naukę i rozbudzać pasję czytelniczą u swoich dzieci
Więcej informacji o akcji:
https://czytamsobie.pl/przylaczsie.php
https://sus.ceo.org.pl/nauczycielka-i-klasa/czytam-sobie-pierwsza-klasa
Rejestracja:
https://rejestracja.ceo.org.pl/content/rekrutacja-do-akcji-czytam-sobie-pierwsza-klasa

 

Ambasadorem akcji jest Jolanta Okuniewska - finalistka światowego konkursu The Global Teacher Prize! Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz języka angielskiego w klasach I-III. W roku szkolnym 2012/2013 za swoją pracę dydaktyczno-wychowawczą i otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. W 2013 r. znalazła się w finale konkursu Nauczyciel Roku 2013. W 2016 r. została finalistką konkursu The Global Teacher Prize . W 2016 r. uzyskała tytuł Honorowy Profesor Oświaty.  Pracuje metodą projektów, wykorzystuje w klasie nowoczesne technologie oraz współpracuje z nauczycielami z całego świata.
Akcję wspierają:
Biblioteka Narodowa, Fundacja Powszechnego Czytania, TVP ABC, Wirtualna Polska, Lustro Biblioteki, Ryms.

HarperCollins Publishers jest drugim co do wielkości wydawcą książek na świecie, prowadzącym działalność w 18 krajach. Wydawnictwo HarperCollins posiada ponad 200-letnią historię i ponad 120 znaków towarowych na całym świecie; wydaje rocznie około 10.000 nowych książek w 16 językach i posiada drukowany i cyfrowy katalog ponad 200.000 tytułów.
Więcej informacji na stronie: www.harpercollins.pl, www.czytamsobie.pl

Centrum Edukacji Obywatelskiej to największa działająca w sektorze edukacji organizacja pozarządową w Polsce. Przy jej wsparciu nauczycielki i nauczyciele wprowadzają do szkoły metody nauczania i tematy, dzięki którym uczennice i uczniowie angażują się w swoją edukację i lepiej radzą sobie z wyzwaniami współczesnego świata. Prowadzimy programy, które rozwijają krytyczne myślenie, wiarę we własne możliwości oraz otwartość, uczą współpracy i odpowiedzialności, zachęcają do zaangażowania w życie publiczne i działania na rzecz innych. Proponowane rozwiązania opieramy na ponad 25-letnim doświadczeniu, wiedzy eksperckiej i współpracy z praktykami. Z naszego wsparcia korzysta rocznie około 20 tysięcy nauczycielek i nauczycieli oraz dyrekcje kilku tysięcy szkół z całej Polski.
Więcej informacji na stronie: www.ceo.org.pl

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Rusza akcja edukacyjna Czytam sobie. Pierwsza klasa!