ENTitis - specjalistyczny produkt wspierający odporność
- Środa, 25 marzec 2020 09:57
Wyjątkowo odporne dziecko, czyli przełomowe odkrycie szczepu Streptococcus salivarius K12.
Za sukcesem produktu ENTitis stoi prof. John Tagg, światowej sławy naukowiec-mikrobiolog, wykładowca na Wydziale Mikrobiologii Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii. Podczas badań z udziałem dzieci w jednej ze szkół w Nowej Zelandii profesor zauważył jednego wyróżniającego się chłopca, który przez 6 lat nie miał żadnych dolegliwości związanych z uchem, nosem i gardłem. Aby dowiedzieć się, dlaczego tak jest, profesor bardzo dokładnie przeanalizował różnice w biofilmie bakteryjnym jamy ustnej i gardła badanych dzieci. Okazało się, że w biofilmie bakteryjnym wyjątkowego chłopca kryje się tajemniczy szczep, nazwany później przez profesora K12 (K – od nazwy szkoły Kaikorai School, w której badane były dzieci, 12 – numer, który nadano chłopcu w badaniu).
Odkryto, że szczep Streptococcus salivarius K12 w naturalny sposób występuje jedynie u 2% populacji na świecie. Profesor długo zastanawiał się nad tym, co zrobić, aby inne dzieci również mogły skorzystać z wyjątkowych właściwości tych bakterii. I tak rozpoczęły się prace nad stworzeniem produktu zawierającego szczep K12.
Unikalna formuła Bactoblis®, czyli szczep Streptococcus salivarius K12 w produkcie ENTitis
W ponad 30-letniej pracy naukowej dużym wyzwaniem okazało się stworzenie takiej formuły produktu, w której szczep K12 zachowałby swoje wyjątkowe właściwości. Chodziło przede wszystkim o to, aby umożliwić skuteczną kolonizację szczepu w obrębie jamy ustnej i gardła. Po wielu zmaganiach udało się zamknąć szczep K12 w unikalnej formule Bactoblis®.
ENTitis to jedyny w Polsce preparat zawierający szczep Streptococcus salivarius K12 w formule Bactoblis®.
Dowody skuteczności Streptococcus salivarius K12 w formule Bactoblis®
Działanie szczepu Streptococcus salivarius K12 zamknię-tego w formule Bactoblis® zostało potwierdzone w wielu badaniach naukowych. W ostatnim z nich, w 2018 r., dzieciom w wieku od 3. do 14. roku życia, które w poprzedzającym badanie roku co najmniej raz przechodziły zapalenie gardła, migdałków i/lub ostre zapalenie ucha środkowego, podano szczep Streptococcus salivarius K12 (formuła Bactoblis®) w dwóch kuracjach 3-miesięcznych z 3-miesięczną przerwą pomiędzy kuracjami. Wyniki były obiecujące: częstość występowania zapalenia gardła i migdałków zmniejszyła się o 90%, ostrego zapalenia ucha środkowego – o 70%, a częstość podawania antybiotyków i leków przeciwzapalnych – o 80%. Okres nieobecności dzieci w szkole i dorosłych w pracy zmniejszył się odpowiednio o 85% i 75%.
Badaniu zostali poddani również dorośli. Po pełnej 3-miesięcznej kuracji szczepem K12 zamkniętym w formule Bactoblis® częstość występowania zapalenia gardła i migdałków u badanych zmniejszyła się o 84%. Co również istotne, efekt działania utrzymywał się także w kolejnych miesiącach. W ciągu 6 miesięcy po zakończeniu podawania preparatu częstość występowania epizodów paciorkowcowych gardła była mniejsza o 62% w stosunku do grupy kontrolnej niestosującej produktu.
Skuteczność produktu ENTitis sprawdzono na grupie ponad 30 000 pacjentów w Polsce.
Dla kogo jest polecany ENTitis?
Z dobroczynnego działania ENTitisu może korzystać cała rodzina. Preparat jest przeznaczony do stosowania zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dla najmłodszych przygotowano preparat ENTitis Baby w formie saszetek. Może być stosowany już u niemowląt powyżej 6. miesiąca życia i dzieci. Dostępne są dwa smaki: bananowy i neutralny. Dla dzieci powyżej 3. roku życia i dorosłych została stworzona specjalna forma pastylek do ssania o smaku truskawkowym i miętowym.
Stosowanie
Kuracja preparatem ENTitis powinna trwać minimum 3 miesiące. Saszetkę lub pastylkę należy przyjmować zawsze wieczorem, przed snem, po umyciu zębów. Preparat trzeba przyjmować przez minimum 5 minut. To bardzo ważne. O skuteczności preparatu decyduje to, jak długo przebywa on w jamie ustnej, dlatego należy zapewnić jak najdłuższy kontakt substancji aktywnej ze śluzówką gardła. Pamiętajmy też, aby nie stosować preparatu razem z antybiotykiem ani preparatami o działaniu przeciwbakteryjnym.