Oddam stopy w dobre ręce
- Środa, 30 maj 2012 12:22
Dawniej pielęgnacja stóp ograniczała się do kosmetycznego zabiegu pedicure oraz zdobienia paznokci i była zarezerwowana głównie dla kobiet. Dzisiaj się to zmienia. Dzięki zwiększonej świadomości społecznej oraz coraz liczniej pojawiającym się publikacjom w prasie pielęgnacja stóp nabiera coraz większego znaczenia.
Specyfika specjalistycznej pielęgnacji stóp związana jest z posiadaniem wiedzy z zakresu ortopedii, dermatologii, flebologii, kosmetologii i diabetologii. Wynika to z faktu, iż pedicure specjalistyczny nazywanym często leczniczym, obejmuje min. korekcję wrastających paznokci, profilaktykę grzybicy, usuwanie odcisków i modzeli oraz rekonstrukcję uszkodzonej płytki paznokciowej. Wiedza medyczna jest również niezbędna do zaplanowania odpowiedniej pielęgnacji stóp osób chorych na cukrzycę, reumatyzm czy dotkniętych chorobą stawów i deformacją kości. Powinniśmy, zatem zdawać sobie sprawę z tego, że pielęgnacja stóp to nie męska czy damska sprawa. Dolegliwości stóp mogą dotknąć każdego niezależnie od wieku i płci.
Zima, zima i po zimie...
Aby bez skrępowania odsłonić stopy wiosną i latem, już teraz należy o nie zadbać. Pamiętajmy jednak, iż warto pielęgnować je przez cały rok! W pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć stopy, ponieważ grube skarpety i ciężkie zimowe obuwie w niewielkim stopniu umożliwiają wentylację. Mały dopływ powietrza, duża wilgotność spowodowana poceniem się stóp, to idealne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów. Oprócz tego chodzenie w twardych, sztywnych lub uciskających butach może stać się przyczyną różnych dolegliwości. Wrastające paznokcie stóp, obtarte głęboko palce, modzele i odciski, pęcherze oraz szorstka i popękana skóra pięt i podeszew to tylko niektóre z przypadłości, na które skarży się naprawdę bardzo wiele osób po zimie.
Każdy wiedzieć powinien
Elementarną zasadą w codziennej pielęgnacji stóp jest dokładne mycie oraz stosowanie preparatów zapewniających komfort stóp i nóg, noszenie wygodnego, przewiewnego obuwia oraz skarpet/rajstop z materiałów naturalnych (bawełna, wełna), które zapewniają prawidłową wentylację. Po ciężkim dniu warto zafundować stopom kąpiel w specjalnej soli, która je odświeży, odpręży oraz zmiękczy naskórek. Nadmierny zrogowaciały naskórek należy zetrzeć tarką (każdy z domowników powinien mieć osobną). Żyletce mówimy kategoryczne NIE! Jeśli pumeks, to również jeden dla jednej osoby. I koniecznie należy pamiętać o minutowej sterylizacji pumeksu zmoczonego w gorącej wodzie w mikrofalówce na najwyższej długości fali. Tak samo raz w miesiącu postępujemy z gąbką do stóp. Po umyciu należy bardzo dokładnie osuszyć stopy i przestrzenie międzypalcowe, bo zwłaszcza tam bardzo chętnie zagnieżdżają się bakterie i grzyby.
Paznokcie na stopach należy obcinać zawsze na prosto (bez wycinania kątów), brzegi natomiast można delikatnie opiłować. Nieprawidłowe obcinanie paznokci jest najczęstszą przyczyną ich wrastania! Codzienna pielęgnacja stóp powinna być zakończona odpowiednim kremem nawilżającym, który zmiękcza naskórek i zapobiega nadmiernemu odtwarzaniu warstwy rogowej. W przypadku problemu z nadmierną potliwością należy codziennie stosować krem o właściwościach dezodorujących, antybakteryjnych i likwidujących przykry zapach. Dodatkowo warto używać specjalnych dezodorantów antyseptycznych do stóp i butów.
To nie zawsze wystarczy
W przypadku niektórych dolegliwości warto oddać się w ręce specjalisty pielęgnacji stóp. Wrastające paznokcie można skorygować za pomocą klamer, bez ingerencji chirurgicznej. Założenie klamry na wrastający paznokieć jest metodą bezinwazyjną i natychmiast po założeniu przynosi ulgę w bólu. W wyniku uszkodzenia macierzy paznokcia (urazy mechaniczne, grzybica) płytka paznokciowa może nie odrastać. W takim przypadku wykonuje się tzw. rekonstrukcję paznokcia, dzięki której defekt estetyczny jest praktycznie niewidoczny. Oprócz tego niezbędnym wyposażeniem gabinetu jest specjalistyczna frezarka do stóp z pochłaniaczem pyłu. Taki sprzęt umożliwia bardzo precyzyjne i bezpieczne usuwanie głębokich pęknięć na stopie, bezbolesne usuwanie odcisków oraz modzeli.
Po pielęgnacji... czas na kolor
W tym sezonie soczyste i pastelowe kolory będą modne nie tylko w ubiorze i makijażu, ale także na paznokciach dłoni i stóp. Należy jednak pamiętać, że modne kolory paznokci zaprezentują się najlepiej na zadbanych stopach. Dobrze wypielęgnowane skórki, prawidłowo skrócone paznokcie oraz zadbane podeszwy stóp to podstawa. Dopiero kolejnym etapem jest ozdabianie paznokci. W nadchodzącym sezonie na pewno nie można zignorować odcieni cukierkowych, prawie neonowych. Pomarańczowe, koralowe, żółte, zielone, niebieskie ale soczyste. Soczyste zielenie to bardzo mocno zaznaczony akcent kolorystyczny w większości kolekcji na sezon wiosna-lato 2012. Oprócz zieleni jednym z obowiązujących trendów jest inspiracja oceanem - odcienie niebieskiego od lazurowych pasteli aż po kolor głębin oceanu. Niezmiennie, od wielu lat zawsze modny pozostaje pedicure francuski - french. Ten sposób malowania paznokci, niezależnie od trendów panujących w danych sezonie, sprawia, że paznokcie wyglądają zawsze świeżo, elegancko i pasują do każdego stroju i są odpowiednie na każdą okazję. Aby efekt pomalowanych paznokci utrzymał się jak najdłużej warto zastosować lakier hybrydowy, który znajdziemy w ofercie większości gabinetów kosmetycznych. Jest to sposób malowania paznokci, za pomocą specjalnego lakieru utwardzanego w lampie UV. Lakiery hybrydowe zdecydowanie dłużej pozostają na paznokciach, nie odpryskują i nie niszczą płytki paznokciowej. Lakierem hybrydowym można wykonać zarówno french jak i jeden kolor. Dla bardziej odważnych Pań gabinety kosmetyczne mają szerszą ofertę, m.in. cyrkonie, cekiny, koraliki, naklejki, suszone kwiatki, dżety. Takimi ozdobami można dodatkowo upiększyć stopy np. na jakąś specjalną okazję.
Tak zadbane i wypielęgnowane stopy z dumą można pokazać zawsze i wszędzie!
mgr Marta Wacewicz, Centrum Kosmetologii i Farmacji Fundacji UMB, Białystok