Zdrowy Białystok

Sobota, 23 11 19:54

Ostatnia modyfikacja:sobota, 23 11 2024

Kiedy pocimy się zbyt bardzo, czyli sposoby na nadpotliwość

alderm202204Mokre dłonie, plamy na ubraniu, nieprzyjemny zapach pomimo regularnej higieny. Nadpotliwość to nie tylko dyskomfort, ale uciążliwa i wstydliwa przypadłość, która może prowadzić do zaburzeń natury emocjonalnej. Jak się jej pozbyć radzi doktor Alicja Frydrych, specjalista dermatolog z gabinetu Alderm w Białymstoku.
Jak działa mechanizm pocenia
Pocenie się jest naturalnym stanem fizjologicznym i nie da się go kontrolować siłą woli. Najobficiej pocimy się gdy jest gorąco, po zjedzeniu gorących potraw oraz w sytuacjach stresowych.
- Gruczoły potowe znajdują się na całym ciele, jednak najwięcej mamy ich pod pachami, na dłoniach, stopach oraz czole. Pocenie się jest zjawiskiem korzystnym, gdyż w ten sposób organizm usuwa toksyny oraz reguluje temperaturę ciała - chroniąc się przed przegrzaniem. Problem pojawia się wówczas, gdy pocimy się zbyt obficie – mówi Alicja Frydrych, specjalista dermatolog z gabinetu Alderm w Białymstoku.
Inwazyjne metody walki z nadpotliwością
Najbardziej inwazyjną metodą pozbycia się nadpotliwości jest leczenie chirurgiczne, które polega na zniszczeniu nerwów współczulnych. Jest to jednak metoda niosąca spore ryzyko powikłań oraz możliwość pojawienia się nadpotliwości w innym rejonie ciała. Bardziej bezpieczne, choć także inwazyjne, jest laserowe usunięcie gruczołów potowych. Polega ono na nacięciu skóry, w miejsce to wkłada się końcówkę lasera i wypala gruczoły. Metodę tę można jednak stosować tylko w przypadku pach.
Co oferuje medycyna estetyczna
Są też mniej drastyczne rozwiązania, które oferuje medycyna estetyczna. Jednym z nich jest zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej (botoksu). Produkt ten jest powszechnie wykorzystywany w likwidacji zmarszczek, zwalczaniu bruksizmu oraz przewlekłych migren.
- Botoks jest z powodzeniem stosowany do leczenia nadpotliwości pach, dłoni oraz stóp. Wstrzyknięty w skórę blokuje działanie gruczołów potowych. Blokada ta utrzymuje się średnio pół roku (czasem dłużej), po tym czasie powstają niestety nowe zakończenia nerwowe, zastępujące te wcześniej zablokowane. To znak, że zabieg należy powtórzyć – tłumaczy Alicja Frydrych.
Najpopularniejsza metoda
Leczenie botoksem jest najczęściej stosowaną i najbardziej polecaną metodą zwalczania nadmiernej potliwości. Zabieg jest krótki - trwa kilkanaście minut i od razu po nim można wrócić do codziennych zajęć. Efekt widoczny jest po kilku dniach.
- Botoks wprowadza się do znajdujących się tuż pod skórą mięśni za pomocą cienkiej igły (w małych dawkach, w ok. 1,5-2 cm odstępach). Dzięki zastosowanemu znieczuleniu miejscowemu „zastrzyki” są praktycznie bezbolesne – dodaje doktor Frydrych z gabinetu Alderm.
Tekst i fot. MB

Na zdjęciu Alicja Frydrych, specjalista dermatolog z gabinetu Alderm w Białymstoku.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Uroda Kiedy pocimy się zbyt bardzo, czyli sposoby na nadpotliwość