Zdrowy Białystok

Czwartek, 28 03 09:02

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 28 03 2024

Zamień rumieńce na róż

281111Wrażliwa, reaktywna i płytkounaczynniona skóra to idealne podłoże do rozwoju choroby jaką jest trądzik różowaty. Jak pielęgnować twarz, by spoglądać w lustro bez obaw?
Trądzik różowaty (acne rosacea) to problem ok. 10% populacji. Dotyczy głównie kobiet z jasną karnacją i nasila się pomiędzy 30., a 40. rokiem życia. Jest łagodną lecz nieestetyczną chorobą skóry, która cechuje się napadowym zaczerwienieniem środkowej części twarzy (czoło, nos, policzki, podbródek), grudkami i krostkami. Jest chorobą przewlekłą, zwaną również nerwicą naczyniową, rozwijającą się na podłożu skóry łojotokowej, mieszanej i wrażliwej.
Na rozwój trądziku różowatego wpływa bardzo wiele czynników. Są to min.: predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne (nieregularne miesiączki, ciąża, menopauza), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia żołądkowo jelitowe (Helicobacter, wrzody żołądka, przewlekłe zaparcia), czynniki psychosomatyczne (emocje, stres, nadpobudliwość) oraz czynniki predysponujące (solarium, sauna, gorące kąpiele, nieprawidłowa pielęgnacja skóry).
Na początku objawy nie budzą niepokoju i podejrzeń. Delikatny rumień, który pojawia się pod wpływem emocji, zmian temperatury, pikantnych posiłków, alkoholu, czy wysiłku fizycznego, znika stosunkowo szybko. W kolejnym etapie zaróżowieniu zaczyna towarzyszyć uczucie nadmiernie ocieplonej skóry połączone z pieczeniem, świądem i nadwrażliwością. W tej fazie profilaktyka ma kluczowe znaczenie. W przypadku cery naczyniowej (prerosacea) zabiegi kosmetyczne i prawidłowa pielęgnacja, są w stanie zahamować rozwój choroby. Przez cały rok stosujemy kremy łagodzące, które jednocześnie zawierają filtry UV (najlepiej fizyczne). W zimie wychodząc z domu aplikujemy tłuste kremy, natomiast po powrocie do ciepłego pomieszczenia, usuwamy je ze względu na groźbę przegrzania skóry i delikatnie wklepujemy lekki, kojący kosmetyk. Preparaty mają często zielonkawe zabarwienie dzięki obecności mikronizowanych zielonych pigmentów, stosowanych w celu optycznej neutralizacji zaczerwienienia. O ile dzienna pielęgnacja skupia się na ochronie i wspomaganiu naturalnej bariery, nocna powinna zapewnić regenerację, złagodzenie, wyciszenie podrażnień i wzmocnić układ mikrokrążenia. Jeżeli chorobie dodatkowo towarzyszy łojotok, warto udać się do zaufanego salonu kosmetycznego w celu wykonania serii zabiegów łagodzących i regulujących pracę gruczołów łojowych oraz dobrania indywidualnej gamy kosmetyków.
Drugim stadium rozwoju trądziku różowatego jest zaczerwienie, które pojawia się coraz częściej, nasila i w końcu utrwala. Rozszerzone naczynia krwionośne i przejściowe obrzęki limfatyczne przypominają rozłożone na policzkach skrzydła motyla. Ta faza może trwać kilkanaście lat, aż na podłożu rumieniowym rozwinie się trzeci etap choroby. Mamy wówczas do czynienia z jeszcze bardziej nasilonym rumieniem, przewlekłym obrzękiem, złuszczaniem naskórka oraz zmianami w postaci grudek i krostek. Twarz jest niezwykle podrażniona, nieestetyczna, co pogłębia negatywne emocje i stres. Można w niewielkim stopniu zmniejszyć zaczerwienienie wkładając do ust kostkę lodu (ice chip therapy). Gwałtowne ochłodzenie jamy ustnej spowoduje skurcz naczyń twarzy i zahamowanie rumienia. Niekiedy zalecane są również łagodne środki uspokajające. Cennym uzupełnieniem pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym jest zażywanie środków wzmacniających naczynia oraz poprawiających mikrokrążenie. Aby choroba nie obniżyła jakości życia, należy połączyć leczenie dermatologiczne z prawidłową pielęgnacją kosmetyczną.
Trądzik różowaty będąc chorobą przewlekłą wymaga wprowadzenia stałych nawyków pielęgnacyjnych. Pamiętajmy o prawidłowym myciu twarzy (emulsje, pianki, oliwki hydrofilne spłukiwane letnią wodą). Tonizujmy skórę za pomocą toników łagodzących, bio-tonerów uszczelniających naczynia, czy mgiełek o działaniu odwrażliwiającym. Stosujmy ampułki, maski, kremy łagodzące podrażnienia, zmniejszające uczucie gorąca i pieczenia oraz rozjaśniające zaczerwienienia. Korzystajmy z zabiegów gabinetowych, które podnoszą tolerancję reaktywnej skóry i działają przeciwzapalnie.
Monika Bielawska, Barbara Gajdowska, Salon Urody ?Lawendowe Zacisze? w Białymstoku

Fot. Biar Beauty Group

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Uroda Zamień rumieńce na róż