Zdrowy Białystok

Wtorek, 19 03 07:28

Ostatnia modyfikacja:wtorek, 19 03 2024

Samobadanie piersi

2709Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi
Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego - palpacyjnego. Kobieta powinna badać się w ciepłym miejscu, gdzie można się skupić, zachować prywatność i nie spieszyć się. Badanie należy wykonywać regularnie co miesiąc, 2 - 3 dni po miesiączce. W okresie przekwitania, po ustaniu miesiączkowania, piersi powinno się badać raz w miesiącu, w dniu łatwym do zapamiętania np. pierwszego każdego miesiąca.
Aby zbadać piersi kobieta powinna rozebrać się do pasa i stanąć przodem przed lustrem. Najpierw trzeba dokładnie obejrzeć piersi czy nie ma żadnych zmian w ich wyglądzie, wielkości, kształcie, kolorze brodawek, a także czy nie pojawiły się ewentualne dołki i wciągnięcia skóry. Należy też porównać ze sobą wielkość obu brodawek. W trakcie badania trzeba też pamiętać o obejrzeniu górnej części piersi dochodzącej do pachy. Następnie oglądamy biust z profilu. Splatamy ręce z tyłu głowy i obracamy się raz na prawą, raz na lewą stronę.
Kolejny etap badania to badanie palpacyjne. Odbywa się ono w pozycji stojącej a następnie powinno być powtórzone w pozycji leżącej. Badanie prawej piersi wykonuje się lewą ręką, lewej piersi - prawą. Badanie trzeba przeprowadzić bardzo dokładnie, nie pomijając żadnego fragmentu gruczołu. Dłoń trzymamy równolegle do powierzchni skóry, dotykając pierś całą powierzchnią dłoni, a nie tylko końcem palców. Bardzo ważne jest by sprawdzić też pachę i dołki nadobojczykowe czy nie ma tam guzków. Badając pierś wykonujemy ruchy w kształcie koncentrycznych okręgów, rozpoczynamy od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, przesuwając się ruchem spiralnym zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do brodawki. Następnie za pomocą ruchów promienistych (dzielimy pierś podobnie do tarczy zegara) przesuwamy dłoń od brodawki w kierunku godziny 12, a następnie 1, 2, 3 itd. aż zostanie zbadana cała pierś. Na koniec lekko naciskamy brodawkę, by sprawdzić czy nie wydostaje się z niej żadna wydzielina. Oprócz samokontroli, każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna być przebadana palpacyjnie przez lekarza rodzinnego lub lekarza ginekologa.
Marzena Bęcłowicz
konsultacja merytoryczna: Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72