Zdrowy Białystok

Czwartek, 13 06 12:23

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 13 06 2024

Elektrokardiogram (EKG)

2103EKG - elektryczna aktywność serca zarejestrowana przy pomocy elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej pacjenta.
Badanie EKG jest jednym z pierwszych badań dodatkowych, które zleca lekarz podejrzewając u pacjenta zaburzenia pracy serca. Z czynnością serca związane są zjawiska mechaniczne, akustyczne oraz elektryczne, które to wyprzedzają skurcz serca. Zmiany ładunku elektrycznego zachodzące na powierzchni mięśnia sercowego mogą być odebrane za pomocą elektrod aparatu EKG. Elektrody umieszczone w ustalonych miejscach na powierzchni ciała rejestrują różnice potencjałów i zapisują w postaci EKG czynność bioelektryczną serca. Zapis EKG w postaci załamków, odcinków, odstępów, pozwala rozpoznać niedokrwienia (do zawałów włącznie), bloki serca, zaburzenia rytmu w postaci częstoskurczów, migotania przedsionków, zespołów preekscytacji; jak i monitorować stosowane leczenie kardiologiczne. Elektrokardiogram wykorzystuje się również w próbie wysiłkowej, jak i w Holterze EKG, będącym długotrwałą rejestracją EKG utrwaloną na taśmie magnetycznej lub w formie cyfrowej.
EKG jest badaniem nieinwazyjnym, może być wykonane w przychodni w gabinecie lekarskim, zabiegowym, albo przy łóżku chorego. W czasie badania pacjent ułożony jest w pozycji leżącej z odkrytymi kończynami i klatką piersiową. Elektrody przymocowuje się na rękach i nogach oraz klatce piersiowej przy pomocy specjalnych uchwytów lub przyssawek. Żel którym smaruje się skórę przed założeniem elektrod zwiększa przewodzenie pobudzeń elektrycznych. Osoba badana musi pozostać w bezruchu, ponieważ skurcze mięśni zaburzają zapis. Wynik jest w postaci graficznego wykresu, który następnie jest interpretowany przez lekarza. Całe badanie trwa kilka minut, jest bezbolesne i nie związane z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Nie wymaga specjalnego przygotowania ani też opieki po wykonanym badaniu. Gdy na badanie kieruje lekarz rodzinny wówczas nic za nie, nie płacimy. Można je również zrobić odpłatnie: Prywatna Praktyka Pielęgniarska Liljan-Med ? od 30zł (do uzgodnienia), Eskulap, ul. Nowy Świat 11C ? 20zł (komputerowe ? 25zł), NZOZ Edmed, ul. Słonimska 15/1 ? 20 zł.
Marzena Bęcłowicz
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Jadwiga Kostyra specjalista chorób wewnętrznych, poradnia kardiologiczna NZOZ Edmed

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Mój kalendarz badań Elektrokardiogram (EKG)