Zdrowy Białystok

Niedziela, 21 07 10:20

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 21 07 2024

Cytologia

280112Rak szyjki macicy rozpoznany we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalny.
Od blisko 50 lat cytologia jest najważniejszym badaniem profilaktycznym w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.
Badanie cytologiczne pozwala na ocenę nabłonka szyjki macicy pod względem zmian w budowie komórek powierzchniowych, a także stanu zapalnego i hormonalnego. Ocenie podlegają komórki pobrane ze złuszczeniowej warstwy nabłonka. Prawidłowo wykonane oraz opisane badanie może być wskazówką do dalszej diagnostyki. Pierwszą cytologię powinno się zrobić pomiędzy 20 a 25 rokiem życia lub po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Badać się można rzadziej w przypadku, gdy wyniki trzech kolejnych badań wyszły prawidłowo. Są też sytuacje, gdy badanie powinno być wykonywane częściej, należą do nich: nosicielstwo HIV, choroba AIDS, przynależność do grup ryzyka, dodatni wynik HPV oraz upośledzenie odporności. Na badanie najlepiej zgłosić się co najmniej 4 dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych leków dopochwowych, środków plemnikobójczych ani preparatów do irygacji pochwy. 24 godz. przed cytologią powinno się zrezygnować ze współżycia płciowego.
Wszystkie kobiety pomiędzy 25 a 59 rokiem życia objęte są programem NFZ bezpłatnego badania cytologicznego wykonywanego raz na trzy lata. W gabinetach prywatnych cytologia kosztuje: 20 zł ? Poradnia Ginekologiczna na ul. Parkowej 8; 30 zł - Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza na ul. Zamenhofa 19; 18 zł ? laboratorium Diagnostyka na ul. Antoniukowskiej 11. Na wynik badania oczekuje się ok. 10 dni.
W Diagnostyce można również wykonać cytologię cienkowarstwową (LBC), która jest bardziej czuła i znacznie dokładniejsza niż tradycyjna. Różni się od tradycyjnej dalszym postępowaniem z pobranym materiałem. Przy LBC komórki pobrane do badania zostają zawieszone w specjalnym płynie, który pozwala na zachowanie ich naturalnego kształtu.
Marzena Bęcłowicz
Konsultacja merytoryczna dr Jolanta Kołodziejczyk, Diagnostyka Białystok

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72