Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 27 06 19:15

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 27 06 2022

Analiza moczu

291111Badanie ogólne moczu jest niedocenianym, lecz niezwykle ważnym badaniem diagnostycznym. Jest proste do wykonania i stosunkowo tanie, a przynosi bardzo wiele informacji.
Mocz badamy, gdy chcemy poznać stan nerek, pęcherza i dróg moczowych. Dzięki analizie moczu można też sprawdzić, czy nie doszło do zaburzeń przemiany materii. Aby wynik był miarodajny, mocz musi zostać prawidłowo pobrany. Do analizy oddajemy mocz poranny, na czczo, koniecznie po uprzednim podmyciu się. Powinien on pochodzić ze środkowego strumienia. Najlepiej oddać go wprost do specjalnego pojemniczka, który można kupić w aptece. W moczu można oznaczyć ponad 100 różnych substancji. Rutynowo oznacza się: barwę (norma od słomkowej do ciemnożółtej); odczyn tzw. pH moczu (norma 4,5 - 8,0); ciężar właściwy (norma 1,005-1,030 g/cm3); białko, cukier i ciała ketonowe (nie powinny w ogóle występować). Badany jest również osad, w skład którego wchodzą: nabłonki - pojedyncze komórki nie powinny budzić niepokoju; krwinki białe (leukocyty) może ich być 1-5 w polu widzenia; krwinki czerwone (erytrocyty) mogą być pojedyncze w polu widzenia; wałeczki tworzące się w kanalikach nerkowych z cząsteczek białek - pojedyncze mogą występować u ludzi zdrowych, zwłaszcza po wysiłku fizycznym; składniki mineralne - najczęściej występujące to szczawiany wapnia. W moczu mogą być obecne również pasma śluzu - gdy są nieliczne, nie należy się tym martwić. Jeśli występują bakterie, należy wykonać dodatkowe badanie, tzw. posiew moczu.
Jeśli są wskazania na badanie kieruje lekarz rodzinny i wtedy nic za to nie płacimy. Wykonanie ich prywatnie w wybranych laboratoriach kosztuje: Laboratorium Diagnostyka ul. Antoniukowska 11 ? 8zł - przy wyniku patologicznym badanie osadu gratis. Medyczne Laboratorium Diagnostyczne ul. Słonimska 15/1 ? 5 zł. Laboratorium na Bema ul. Bema 2 ? 10 zł (łącznie z badaniem osadu pod mikroskopem).
Marzena Bęcłowicz
konsultacja merytoryczna: mgr Anna Szermińska diagnosta laboratoryjny, laboratorium Diagnostyka, Białystok

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72