Zdrowy Białystok

Niedziela, 21 07 09:14

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 21 07 2024

Bezdech senny

bezdechsenny202304Stale odczuwasz senność, zmęczenie, a partner twierdzi, że mocno chrapiesz? Być może jest to objaw obturacyjnego bezdechu sennego – warto to sprawdzić.
Bezdech senny to stan podczas snu, który prowadzi do zablokowania górnych dróg oddechowych lub ustania wentylacji płuc na dłużej niż 10 sek. Prowadzi to do zmniejszania stężenia tlenu we krwi, co w konsekwencji pobudza pracę mięśni oddechowych, która powoduje wybudzenie. Szacuje się, że wśród populacji światowej problem ten może dotyczyć ok. 25% mężczyzn oraz ok. 11% kobiet.
Czym skutkuje bezdech senny
Przede wszystkim nieświadomym wybudzaniem się ze snu, na kilka sekund, aby odzyskać normalny oddech. Tych wybudzeń może być nawet kilkanaście w ciągu całego snu, co znacznie wpływa na pogorszenie jego komfortu oraz na obniżoną koncentrację, zmęczenie i nadmierną senność w trakcie dnia.
Jak zdiagnozować i leczyć bezdech senny
Wywiad przeprowadzony przez lekarza pulmonologa oraz wykonanie badania polisomnograficznego (pozwala ocenić poszczególne stadia snu, poziom tlenu we krwi, wzorzec oddychania, czynność serca oraz reakcje fizjologiczne organizmu) określą czy jest to obturacyjny bezdech senny. Jeżeli diagnoza się potwierdzi, lekarz zaleci spanie w aparacie do leczenia bezdechu sennego, który jest najbardziej skuteczną metodą walki z tą przypadłością.
Aparat ze specjalną maską zakładaną na usta i nos (lub tylko na nos) podczas całego cyklu snu generuje i podaje w odpowiednim ciśnieniu powietrze, udrażniając górne drogi oddechowe i wspomagając oddech. Działanie takie eliminuje powstawanie bezdechów sennych. Ważnym krokiem jest też zmiana stylu życia, m.in. zmniejszenie masy ciała przy otyłości, zaprzestanie palenia tytoniu, spożywania alkoholu, stosowania leków nasennych oraz unikanie spania na plecach.
Jaki rodzaj aparatu wybrać
Wyróżniamy trzy rodzaje aparatów: stałociśnieniowy (CPAP) – podaje powietrze o jednakowym ciśnieniu przez całą noc, automatyczny (APAP) – dostosowuje ilość podawanego powietrza w zależności od oporów w drogach oddechowych oraz dwupoziomowy (BiPAP) – rozróżnia fazę wdechu i wydechu, dzięki czemu można oddzielnie ustawić ciśnienie wdechowe oraz wydechowe.
Najczęściej stosowanymi są aparaty automatyczne lub stałociśnieniowe, a ich dobór uzależniony jest od typu schorzenia oraz zaawansowania choroby. Najlepiej zapytać lekarza prowadzącego jaki rodzaj aparatu będzie najskuteczniejszy.
Koszt refundacji aparatu
Obecnie limit finansowania aparatu przez NFZ to 2.100 zł, z czego pacjent dopłaca 10% do limitu. Czyli NFZ refunduje 1.890 zł. W przypadku maski limit wynosi 200 zł, czyli NFZ refunduje 180 zł, resztę dopłaca pacjent.
Cena aparatu zależy od marki, modelu i dodatkowych funkcji jakie chcemy mieć (funkcja nawilżacza, podgrzewana rura, sposób odczytu danych: USB, karta SD czy aplikacja mobilna, wbudowana funkcja budzika) i waha się pomiędzy 2.000-4.000 zł. Maski kosztują zaś ok. 200-350 zł. Zlecenie na aparat i maskę może wystawić lekarz specjalista: pulmonolog, chorób wewnętrznych, laryngolog, neurolog, kardiolog.
Dlaczego leczenie bezdechu sennego jest ważne
Nieleczony bezdech senny, poza pogorszeniem snu i komfortu codziennego funkcjonowania, może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, cukrzycy czy impotencji. Nie lekceważmy jego objawów, zarówno u siebie, jak i bliskich. Podjęcie odpowiedniego leczenia znacznie poprawi nasze zdrowie, komfort życia i samopoczucie.
Aparaty do leczenia bezdechu sennego dostępne są w sklepie Medactive mieszczącym się przy ul. Żelaznej 9 lok. U1 w Białymstoku? Można je tam kupić na bieżąco, z refundacją lub bez.
Joanna Zamożniewicz, sklep Medactive Białystok, Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości firmy Timago International Group

 

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Bezdech senny