Zdrowy Białystok

Środa, 24 04 21:35

Ostatnia modyfikacja:środa, 24 04 2024

(R)ewolucja w psychiatrii

revit19042023Ciężkie kryzysy psychiczne dotykają wielu osób. Konfrontacja ze stresem w chorobie, po stracie pracy, doświadczeniu pandemii i wojny są czynnikami, które sprzyjają wystąpieniu kryzysu psychicznego – mówi Piotr Kononiuk, lekarz psychiatra, koordynator Zespołu Leczenia Środowiskowego przy CZP Revit w Białymstoku.
Współcześnie najlepszym podejściem w rozwiązywaniu problemów psychicznych jest psychiatria środowiskowa. Zakłada ona, że człowiek doświadczający kryzysu - o ile to możliwe - powinien być leczony w otoczeniu bliskich, a nie w szpitalu. Doświadczenia depresji, otępienia, schizofrenii, choroby afektywnej, myśli samobójczych to ogromne cierpienie, niesprawność, niemoc, przeżywane wewnętrznie przez osobę chorą, zakłócające relacje z bliskimi i otoczeniem. Od 1 stycznia br., w ramach CZP Revit, działa Zespół Leczenia Środowiskowego (ZLŚ). W swojej ofercie ma leczenie i opiekę domową - dostępną, szybką, bez konieczności hospitalizacji, włączającą w pomoc bliskich. Podstawową formą kontaktu są wizyty domowe. By móc skorzystać z pomocy ZLŚ nie jest potrzebne skierowanie. W skład ZLŚ wchodzą psychiatrzy, terapeuci środowiskowi, psycholodzy, asystenci zdrowienia, pracownicy socjalni.
- CZP Revit to coś więcej niż tylko leczenie farmakologiczne – to holistyczne podejście do pacjenta. Osoba zajmująca się profesjonalnie opieką nad przewlekle chorymi psychicznie orientuje się w takich zagadnieniach jak farmakoterapia, psychoterapia, terapia rodzin, rehabilitacja psychospołeczna i zawodowa. Pracownicy w sposób różnorodny i zintegrowany wspierają swoich podopiecznych - mówi Piotr Kononiuk.
ZLŚ obejmuje świadczeniami zdrowotnymi pacjentów (w ich miejscu zamieszkania), którzy mają problemy w codziennym funkcjonowaniu i nie są zdolni zjawić się osobiście w placówce. Dla osoby chorującej ważne jest, iż pozostaje ona w swoim środowisku rodzinnym, które daje jej poczucie bezpieczeństwa. Pozwala to również w wielu przypadkach na pogodzenie terapii z pracą lub nauką, co byłoby niemożliwe w przypadku pobytu w szpitalu. Zespół w udzielaniu świadczeń współpracuje zarówno z podstawową opieką zdrowotną, jak i instytucjami działającymi na polu pomocy społecznej.
By osoba w potrzebie mogła skorzystać z pomocy ZLŚ niezbędna jest jej świadoma zgoda na leczenie.
- Najpierw trzeba zgłosić się do naszego Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego (PZ-K) przy ul. Swobodnej 38/8 w Białymstoku. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub przez osobę bliską. W PZ-K czeka na pacjenta psycholog, pielęgniarka psychiatryczna lub psychiatra, który po dokonaniu oceny potrzeb ustala plan pomocy oraz terminy jej udzielania. Jeśli sprawa jest pilna, w krótkim czasie wyznacza się wizytę u psychiatry. Może to być też psychoterapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym oraz szeroko pojęte leczenie środowiskowe oparte na wizytach w domu pacjenta i terapeutycznej pracy z nim i jego rodziną – dodaje Piotr Kononiuk.
ZLŚ najczęściej opiekuje się osobami chorującymi przewlekle, m.in. na schizofrenię, zaburzenie afektywne (depresję, chorobę dwubiegunową, manię), zaburzenia lękowe. Pomaga też osobom w kryzysie, które nie czują się na siłach, aby podjąć się leczenia w poradni CZP lub na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym. Wsparciem objęte są również rodziny osób chorych, co dodatkowo wspomaga procesy zdrowienia pacjentów.
W ZLŚ pracuje też tzw. asystent zdrowienia. Jest to osoba, która sama przebyła poważny, głęboki kryzys zdrowia psychicznego. Towarzyszy ona leczonemu pacjentowi, wspiera go, dzieli się własnymi doświadczeniami pokazując, iż z każdego kryzysu można wyjść - funkcjonować w społeczeństwie i żyć normalnie.
- Pomagam podopiecznym bazując na własnych doświadczeniach. Podaję im pomocną dłoń rozmawiając z nimi, aktywizując ich, podbudowując oraz dając nadzieję na lepsze jutro. Wiem bowiem z własnego doświadczenia, że z każdego kryzysu można wyjść. Trzeba tylko dać sobie czas i akceptację, a kolejny dzień nadejdzie niosąc nową szansę zmiany na lepsze. Moje działania dopełniają wysiłki pozostałych specjalistów działających w zespole. Razem tworzymy układankę, w której każdy element ma swoje miejsce i ważną rolę do odegrania – dodaje pani Ewelina, asystent zdrowienia z ZLŚ CZP Revit.
MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna (R)ewolucja w psychiatrii