Zdrowy Białystok

Niedziela, 21 07 08:58

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 21 07 2024

Zdrowie w oleju. Ojeju!

cudolejePoczątkowo tłoczyła oleje na potrzeby własne oraz dla znajomych. Z czasem zajęła się tym na szerszą skalę. Obecnie prowadzi sklep, w którym sprzedaje własne produkty. Przedstawiam Agnieszką Nikiciuk, właścicielkę tłoczni Cud-Oleje, która o zdrowotnych właściwościach zimnotłoczonych olejów wie wszystko i chętnie dzieli się tą wiedzą z innymi.
Marzena Bęcłowicz: Czym różnią się oleje tłoczone na zimno od rafinowanych?
Agnieszka Nikiciuk: Oleje te powstają w wyniku różnych procesów obróbki nasion. Podstawową różnicą w ich produkcji jest temperatura oraz brak dodatków chemicznych przy ich wytwarzaniu. Tłoczone na zimno pozyskiwane są w temperaturze nieprzekraczającej 40 st. C., natomiast rafinowane tłoczy się w wysokiej temperaturze, a otrzymany produkt oczyszcza. Niska temperatura tłoczenia pozwala na zachowanie wszystkich wartości, które są w ziarnach. Poza tym oleje niepoddane oczyszczaniu zawierają tzw. substancje towarzyszące – woski, chlorofil, elementy roślin. Jedynym minusem jest to, że należy je spożyć w ciągu kilku tygodni, bo to właśnie wtedy mają najcenniejsze wartości zdrowotne.
MB: Skoro wspomniała Pani o wartościach zdrowotnych rozwińmy temat.
AN: Moje oleje nie zawierają żadnych dodatków ani środków konserwujących. Mają naturalny, intensywny smak i zapach. Są gęste, bardziej mętne i przede wszystkim bogate w kwasy tłuszczowe omega – 3, 6, 9, witaminy E, A, D, K, składniki mineralne oraz inne pro zdrowotne związki. Ziarna, z których tłoczę oleje, są najwyższej jakości i w większości pochodzą od polskich producentów. Bezpośrednio po wytłoczeniu olej zlewam do ciemnych butelek i przechowuję w lodówce. Jednak w większości tłoczę oleje na zamówienie – wtedy są najwartościowsze, bo świeże. Ich odbiór możliwy jest tego samego lub następnego dnia.
Oleje zimnotłoczone znane są od lat. Można stosować je jako wsparcie różnych terapii lub wykorzystywać kulinarnie. Wspaniale smakują ze świeżymi ziołami, czosnkiem i pieprzem czy jako dressing do sałatek. W mojej ofercie jest kilka rodzajów olejów. Jednym z bardziej popularnych (spożywanym przez naszych przodków) jest olej z lnianki, tzw. rydzowy o specyficznym smaku - korzennym, z delikatną nutą goryczy. Polecam go szczególnie do warzyw oraz śledzi. Z tej samej „rodziny” mam olej lniany, który jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. Wspiera metabolizm oraz przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu. Są też oleje o tzw. działaniu kierunkowym, np. z ostropestu posiada zdolność ochrony wątroby i stymulowania jej do regeneracji, z czarnuszki - działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz wzmacnia odporność. Olej z wiesiołka jest za to sprzymierzeńcem kobiet – reguluje gospodarkę hormonalną. Jest też skuteczny w redukcji trądziku.
MB: Kiedy już zaopatrzymy się w taki olej co możemy z nim zrobić?
AN: Co tylko chcemy. Można po prostu wypijać 1, 2 łyżki dziennie. Można dodawać do wszelkiego rodzaju potraw. Może „zastąpić” nam masło na kanapce. Można połączyć go z pastą jajeczną, twarogiem albo serem typu feta, czy dowolnymi warzywami. Na jego bazie przygotujemy domowy majonez. Wiele osób dodaje moje oleje do zupy, używa jako okrasa do gotowanych ziemniaków. Zastosowań jest mnóstwo, trzeba jedynie pamiętać, by nie podgrzewać oleju zbyt mocno, gdyż wtedy traci część swoich cennych właściwości. Oczywiście każdy olej ma inny smak, dlatego warto przetestować kilka, by odnaleźć swojego faworyta.
MB: Dziękuję za rozmowę.


Naturalne oleje tłoczone na zimno
Najwyższej jakości ziarno
Tłoczone na zamówienie
Szybka realizacja zamówień
zamówienia (także SMS) - tel. 500 325 234
Odbiór zamówień - ul. Ciepła 17 lok. 2
www.cud-oleje.pl

 

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Zdrowie w oleju. Ojeju!