Zdrowy Białystok

Czwartek, 13 06 12:22

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 13 06 2024

CZP Revit - dbamy o zdrowie psychiczne

czprevitLeczenie psychiatryczne zmienia się z izolacyjnego na środowiskowe. Ma to też miejsce w naszym mieście, gdzie w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego powstało Centrum Zdrowia Psychicznego Revit.
Centrum Zdrowia Psychicznego Revit to miejsce, w którym pełnoletni mieszkańcy Białegostoku otrzymać mogą szybką, bezpłatną pomoc psychologiczną - bez skierowania i bez zapisywania się na wizytę, i co ważne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Istotną nowością jest również to, iż osoba zgłaszająca się do Centrum Zdrowia Psychicznego w pierwszej kolejności trafi nie do rejestracji, a do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego, w którym czeka profesjonalista (psycholog, pielęgniarka psychiatryczna lub psychiatra). Po dokonaniu oceny potrzeb ustali on wstępny plan pomocy oraz terminy jej udzielenia. Pomoc w przypadkach pilnych jest udzielana nie później niż w ciągu 72 godz. Mogą to być regularne wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, leczenie domowe oparte na wizytach w domu pacjenta i terapeutycznej pracy z nim i jego rodziną. W przypadkach nagłych, wymagających hospitalizacji, Centrum proponuje opiekę całodobową w szpitalu, z którym współpracuje. Pomoc dostosowana jest do potrzeb osoby zgłaszającej się i jest bardzo zindywidualizowana.


czp revit 3Centrum Zdrowia Psychicznego Revit mieści się przy ul. Swobodnej 38/8, na osiedlu Wysoki Stoczek. Pacjenci objęci pomocą czynną i długoterminową otrzymają opracowywane indywidualne plany terapii oraz zapewniona zostanie im koordynacja udzielanych świadczeń. Pomoc skierowana jest głównie do mieszkańców osiedli Nowe Miasto, Zielone Wzgórza, Starosielce, Słoneczny Stok, Leśna Dolina, Wysoki Stoczek, Dziesięciny I, Dziesięciny II. Aczkolwiek zapraszamy również osoby z pozostałych rejonów Białegostoku.
Docelowo Centrum Zdrowia Psychicznego Revit poszerzy się również o hostel, gdzie może trafić pacjent, dla którego ze względów terapeutycznych pobyt w domu jest czasowo niewskazany albo nie odnajduje on tam wsparcia w kryzysie.
W ramach Centrum Zdrowia Psychicznego Revit funkcjonują:
- Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny
W Punkcie dyżuruje kadra specjalistów (pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra). Można tam przyjść w każdej chwili szukając pomocy dla siebie lub bliskiej sobie osoby, której stan jest niepokojący. Punkt czynny jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
- Poradnia Zdrowia Psychicznego
Poradnia świadczy usługi w zakresie diagnozy psychiatrycznej i psychologicznej, leczenia oraz terapii zaburzeń psychicznych. Kadra Poradni udziela pomocy dorosłym osobom będącym w sytuacjach kryzysowych, zmagającym się m.in. z trudnościami, emocjonalnymi skutkami przewlekłego stresu, zaburzeniami lękowymi, nastroju, odżywiania, snu, jak i w wielu innych.
czp revit 1- Oddział Dzienny Psychiatryczny
Jest to oddział koedukacyjny. To miejsce dające możliwość korzystania z terapii i rehabilitacji psychiatrycznej pacjentom, których stan zdrowia jest na tyle dobry, że nie wymagają całodobowej hospitalizacji. Zajęcia na oddziale trwają w ciągu dnia - od poniedziałku do piątku, po czym pacjenci wracają do swojego środowiska: domu, rodziny.
- Zespół Leczenia Środowiskowego
Zespół obejmuje świadczeniami zdrowotnymi pacjentów (w ich miejscu zamieszkania), którzy mają problemy w codziennym funkcjonowaniu i nie są zdolni, by osobiście zjawić się w placówce. Co istotne osoba chorująca pozostaje w swoim środowisku rodzinnym, co daje jej poczucie bezpieczeństwa, a rodzina czuwa nad procesem leczenia. W ten sposób staje się ona ważnym elementem w procesie terapeutycznym. Pozwala to też na pogodzenie terapii z pracą lub nauką. W udzielaniu świadczeń Zespół współpracuje zarówno z podstawową opieką zdrowotną, jak i instytucjami działającymi na polu pomocy społecznej.
Tekst i fot. CZP Revit

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna CZP Revit - dbamy o zdrowie psychiczne