Zdrowy Białystok

Czwartek, 13 06 13:46

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 13 06 2024

Diagnostyka SIBO i IMO

gastromed test w mJeśli dokuczają ci niecharakterystyczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zdecyduj się na wykonanie wodorowo-metanowego testu oddechowego. Te proste, bezbolesne i bezpieczne badanie umożliwi ci znalezienie przyczyn zaburzeń trawiennych i ułatwi ich leczenie.
- Wodorowo-metanowy test oddechowy wykonuje się w diagnostyce SIBO oraz IMO. SIBO (small intestine bacterial overgrowth) charakteryzuje się nieprawidłową i nadmierną ilością bakterii bytujących w jelicie cienkim. IMO (intestinal methanogen overgrowth) związane jest z nadmiernym przerostem metanogenów (mikroorganizmów produkujących metan) w jelicie cienkim i grubym. Obie te przypadłości mają podobne objawy. W przypadku SIBO są to przede wszystkim przewlekłe biegunki (wodniste lub tłuszczowe – takie, które trudno spłukać w toalecie) i skłonność do luźnych stolców, ale także wzdęcia i bóle brzucha czy uczucie pełności w jamie brzusznej. Zdarzają się też bóle głowy, zmęczenie, niedokrwistość czy nawet problemy psychiczne. IMO charakteryzują zaparcia, wzdęcia brzucha, spowolnienie perystaltyki, skłonność do otyłości, niekiedy spowolnienie tętna - mówi dr n. med. Marta Stachurska, gastroenterolog z białostockiego Centrum Gastroenterologii Gastromed.
Wodorowo-metanowy test oddechowy to badanie, które do swojej oferty wprowadzili specjaliści z Centrum Gastroenterologii Gastromed w Białymstoku. Dotychczas dysponowali oni analizatorem umożliwiającym rozpoznanie SIBO, mierzącym poziom wodoru w wydychanym powietrzu, tzw. wodorowym testem oddechowym (WTO). Teraz są jedyną placówką w naszym regionie, która posiada także urządzenie, za pomocą którego można wykonać pomiar zarówno wodoru, jak i metanu w wydychanym powietrzu. Jest to znacznie dokładniejsze narzędzie diagnostyczne. Dlaczego? Wyjaśnia to dr n. med. Maciej Kralisz, gastroenterolog z Gastromedu.
- Sprawdzenie obecności metanu w wydychanym powietrzu jest tak samo istotne, jak sprawdzenie obecności wodoru. Wodór wytwarzany jest podczas rozkładu cukrów przez bakterie obecne w jelicie cienkim i grubym. Metan „produkowany” jest z kolei przez mikroorganizmy, tzw. archeony, odpowiedzialne za występowanie przerostu mikrobioty. U blisko 30% ludzi mikroorganizmy zasiedlające jelita produkują tylko metan, lub metan i wodór. Zatem u takich osób test wodorowy nie wykryje nieprawidłowości wynikających z rozrostu metanogenów w jelitach. Dodatkowo, jeden z mikroorganizmów produkujących metan „żywi” się właśnie wodorem. Dlatego też u niektórych osób z przerostem metanowym test wodorowy wykaże niski poziom wodoru, co nie będzie faktycznym odzwierciedleniem jego niskiej produkcji przez bakterie w jelitach. W takiej sytuacji otrzymamy fałszywie negatywny wynik badania – tłumaczy specjalista.
Bardzo ważnym elementem wykonania wodorowo-metanowego testu oddechowego jest sumienne przygotowanie się do niego pacjenta, które powinien on rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Najistotniejsze jest odstawienie niektórych leków oraz modyfikacja diety, ale o wszystkich szczegółach pacjent zostaje poinformowany podczas zapisywania się na badanie.
- Całe badanie trwa ok. trzech godzin. Na początku pacjent dostaje do wypicia laktulozę (niewchłaniający się cukier). Następnie pobierane są próbki wydychanego powietrza w dwudziestominutowych odstępach. W czasie trwania badania należy unikać ruchu i nie palić papierosów. Pacjent otrzymuje wynik badania od razu po jego zakończeniu. Przedstawiony jest on w formie wykresu, który interpretuje lekarz. W przypadku stwierdzenia SIBO lub IMO, podstawą terapii jest najczęściej antybiotykoterapia. Ważnym wsparciem leczenia jest również odpowiednia dieta - dodaje dr n. med. Jacek Romatowski z Centrum Gastroenterologii Gastromed.
Jeśli któryś z wyżej wymienionych objawów negatywnie wpływa na jakość twojego życia, warto tym prostym badaniem sprawdzić czy nie jest to spowodowane przez SIBO lub IMO.
MB, Fot. Gastromed

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Diagnostyka SIBO i IMO