Zdrowy Białystok

Sobota, 23 11 20:54

Ostatnia modyfikacja:sobota, 23 11 2024

„Filozofia” terapii uzależnień

PrzystańJedynym skutecznym i właściwym sposobem leczenia wszelkich form uzależnienia jest pobyt w ośrodku oferującym kompleksowe formy terapii. Jednym z takich miejsc jest Ośrodek Terapii Uzależnień „Przystań”.
Osobom zgłaszającym się na leczenie często mówię, że terapia uzależnień jest dość prosta w założeniach i ma prowadzić do zrozumienia swojego zachowania.
Pierwszym krokiem do zrozumienia siebie jest odpowiedź na pytania: Po co piję/biorę? Co pozytywnego mi to daje? Często, na tak zadane pytanie, słyszę odpowiedź - Nic mi to nie daje. Wtedy zazwyczaj mówię, że gdyby nie dawało ci to nic pozytywnego, a przynosiło same szkody, to przecież byś nie brał, czy byś nie używał. I nawet jeśli w twoim poczuciu, straty z powodu używania są duże, to najprawdopodobniej to, co daje ci substancja jest ogromnie ci potrzebne lub dla ciebie ważne, skoro ryzykowałeś poniesienie kolejnych strat. Wtedy zazwyczaj następuje chwila zastanowienia i pojawia się pierwsza odpowiedź, że użycie substancji przynosiło ulgę. Potem, że pomagało poczuć się lepiej, potem – zapomnieć, itp. Wtedy zachęcam klientów do wymienienia wszystkich plusów, które dawały im substancje, a są wśród nich najczęściej właśnie: ulga, rozluźnienie, odstresowanie, bycie śmiałym w kontaktach z innymi, zapomnienie o problemach, zabicie nudy, dobra zabawa, itp.
Wszystkie wymienione wyżej efekty, jak na nie spojrzymy, są dobre. Przecież każdy z nas chce czasem poczuć ulgę, odstresować się, czuć się pewnie. Wszystkie te odpowiedzi wskazują również na jakieś niezaspokojone potrzeby, które ma osoba używająca substancji. Odkrycie w sobie, jakie to potrzeby i zaspokojenie ich, jest drugim krokiem, który należy wykonać podczas terapii. Jeśli klient zaspokoi swoje potrzeby to nie będzie miał poczucia, że potrzebuje substancji. Dla przykładu - jeśli ktoś pije, żeby zagłuszyć tęsknotę, to czy potrzebuje alkoholu czy raczej kontaktu z kimś za kim tęskni, czy potrzebuje bliskości? Jeśli napije się, to przez jakiś czas nie będzie czuł tego, co jest dla niego trudne. Jeśli spotka się z kimś za kim tęskni, to przestanie tęsknić. Analogicznie - jeśli przeżywa strach, to czy potrzebuje narkotyków, czy raczej poczucia bezpieczeństwa? Jeśli piję, żeby uciszyć złość, którą przeżywam w związku z tym, jak traktują mnie inni ludzie, to potrzebuję alkoholu czy powinienem postawić innym granice?

Jak widać na tych przykładach w terapii uzależnień chodzi o to, żeby odkryć po co używam substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków, leków), a przez to uświadomić sobie swoje niezaspokojone potrzeby i wykonać ruch w kierunku ich zaspokojenia. Takie podejście często uwalnia klientów od nadmiernego poczucia winy, myślenia o sobie, że jestem zły moralnie i pozwala działać w kierunku zmiany zachowań.
Tak jak napisałam na początku - teoretycznie jest to bardzo proste. W praktyce jednak wymaga dużego wysiłku, wsparcia innych osób, zmiany schematów, w który funkcjonowało się wiele lat. Na dowód tego, że jest to trudna praca, ale możliwa przytaczam fragment listu pożegnalnego jednego z naszych pacjentów.
„Pisze ten list po ponad dwóch miesiącach pracy nad sobą. Nie wyobrażacie sobie nawet ile zmian zaszło w tym czasie i ile rzeczy zrozumiałem. Substancje były przez kilka lat najbliższymi, przyjaciółmi, towarzyszami moich trosk i radości. Na początku tej drogi czułem się dobrze, ale z biegiem lat zaczynałem się coraz bardziej dusić. Mimo cierpienia, jakie na co dzień czułem z powodu używania, dużo czasu zajęło mi podjęcie decyzji, że chcę rozstać się z substancjami. W pewnym momencie substancje stały się niezbędne do przetrwania - jak tlen. Oddalały mnie od problemów, które mnie otaczały, przynosiły mi ulgę, jednocześnie zabierając mi to, co najważniejsze – życie i bycie w tym życiu szczęśliwym tak naprawdę. Zrozumiałem, że ten układ był chory, a szczęście które czuję pod wpływem jest iluzją, a ja nie chcę żyć w iluzji, chcę prawdziwego szczęścia”.
Anna Szauer, certyfikowany Specjalista Terapii Uzależnień, Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień Przystań
Fot. Przystań

 

zdjęcie budynku
Ośrodek Terapii Uzależnień „Przystań”znajduje się w miejscowości Lipina k. Sokółki.

Zdjęcie wnętrza)
Ośrodek Przystań oferuje profesjonalną opieką psychologiczną i medyczną, anonimowość w czasie i po terapii oraz komfortowe warunki pobytu.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna „Filozofia” terapii uzależnień