Zdrowy Białystok

Sobota, 23 11 20:29

Ostatnia modyfikacja:sobota, 23 11 2024

Prime Rehabilitacja - profesjonalny zespół fizjoterapeutów

primereh2211- Głównym celem naszej działalności jest dążenie do poprawy stanu zdrowia całego organizmu, a nie zlikwidowanie jednostkowych dolegliwości. Najpierw uważnie słuchamy pacjenta, a następnie mu pomagamy – mówią Aneta Pogorzelska, fizjoterapeutka i Adam Awksietijuk, fizjoterapeuta i osteopata z gabinetu Prime Rehabilitacja w Białymstoku.
Marzena Bęcłowicz: Dlaczego wizyty u fizjoterapeuty są ważne dla dobrego zdrowia?
Aneta Pogorzelska: Zabiegi z zakresu fizjoterapii i osteopatii mogą zmienić życie na lepsze. Dzięki nim możemy ponownie wykonywać codzienne czynności, wrócić do pracy czy swoich pasji. Dzięki wnikliwej diagnostyce i dostosowanym procesie leczenia, jesteśmy w stanie usunąć przyczynę bólu, poprawić stan zdrowia, pokazać ćwiczenia które, w przyszłości pomogą uniknąć podobnych problemów. Bo one nie pojawiają się nagle. Analizując wiele czynników - fizjologia, sposób żywienia, codzienne nawyki - możemy dotrzeć do realnej przyczyny choroby. Kontrola organizmu poprzez okresowe badania i ocenę w gabinecie fizjoterapii pozwalają ocenić też „predyspozycje” wystąpienia pewnych dolegliwości. Systematyczność i sumienność w tymże oraz odpowiednio wczesna reakcja dają nam realny wpływ na nasz dobrostan.
MB: Kiedy należy zgłosić się na rehabilitację?
Adam Awksietijuk: Jednym z pierwszych sygnałów, który informuje o dysfunkcji w naszym organizmie jest ból, zwłaszcza uporczywy lub narastający. Jest to jednocześnie najczęstszy powód, z którym pacjenci zgłaszają się do nas.
Problem zauważony i zniwelowany wcześnie nie wpłynie negatywnie na naszą codzienność i zdrowie. Zalecam nieodkładanie wizyty u lekarza, fizjoterapeuty czy osteopaty na później, gdyż nasze ciało ma ogromne zdolności przystosowania się do warunków, w których funkcjonuje. Dlatego też każde nowo powstałe ograniczenie/dysfunkcja może spowodować pojawienie się kolejnego problemu, który może istotnie wydłużyć proces powrotu do zdrowia.
Obecnie coraz więcej osób regularnie korzysta z wizyt u fizjoterapeutów i osteopatów po to, by uniknąć kontuzji i innych przykrych sytuacji. To bardzo dobra droga do utrzymania pełnej sprawności.
MB: Jakie metody leczenia Państwo stosują?
AP: Stosujemy wiele metod leczenia, ciągle szukamy i uczymy się nowych. W zawód fizjoterapeuty czy osteopaty wpisane jest ustawiczne kształcenie. By proces leczenia był najbardziej efektywny, wykorzystujemy całą swoją wiedzę. W pracy stosujemy techniki z zakresu fizjoterapii ortopedycznej i sportowej, terapii Mulligana, osteopatii i terapii czaszkowo-krzyżowej wg metody Johna Upledgera. Jeśli zachodzi potrzeba „wspieramy” się też zabiegami z zakresu fizykoterapii – prądy, laser, ultradźwięki, pole magnetyczne. Mamy też w ofercie krioterapię, kinesiology taping (plastrowanie dynamiczne) oraz drenaż limfatyczny. Ponadto nasz gabinet jako jedyny w regionie posiada innowacyjną, odpowiadającą za regenerację organizmu na poziomie komórkowym, terapię mitochondrialną (IHHT).
MB: Na czym polega wspomniana terapia mitochondrialna?
AA: Istotą tego zabiegu jest stymulacja organizmu na poziomie komórkowym. Dzieje się to poprzez podawanie pacjentowi (specjalnym aparatem) naprzemiennie powietrza z niskim i wysokim stężeniem tlenu. Podczas tej procedury dochodzi do stymulacji procesu przebudowy mitochondriów, regeneracji komórek ciała, poprawy wydolności organizmu.
W naturalnych warunkach ta przebudowa również zachodzi, jednak dzięki wykorzystaniu terapii IHHT proces ten jest przyspieszony, a także co istotne, nowe mitochondria są dużo bardziej wydajne. Terapia mitochondrialna daje wiele korzyści. To m. in.: poprawa funkcjonowania układu oddechowego, poprawa odporności, spowolnienie procesów starzenia, poprawa wyników sportowych. Zabieg ten z powodzeniem wykorzystywany jest również w leczeniu boreliozy, powikłań po infekcjach układu oddechowego (np. COVID-19), leczeniu otyłości oraz depresji. Dzięki wykorzystaniu terapii IHHT znacznie wzrasta tempo regeneracji, co jest bardzo istotne u sportowców.
MB: Jest Pan także osteopatą. Czym jest ten rodzaj terapii?
AA: Istotą osteopatii jest holistyczne, czyli całościowe, spojrzenie na człowieka. Celowo nie używam słowa organizm, gdyż w tym podejściu zwraca się również uwagę na emocje, psychikę i środowisko, w którym dana osoba funkcjonuje. Samo leczenie, podobnie jak w przypadku fizjoterapii, polega na zabiegach manualnych. W przypadku konkretnych technik inna bywa siła nacisku - może być znacznie lżejsza. Filozofia osteopatii zwraca dużą uwagę na wrodzone zdolności organizmu do samoleczenia. Zadaniem osteopaty jest odnalezienie przyczyny zaburzenia czy dysfunkcji i wyeliminowanie go oraz jednoczesne wspomaganie naturalnych procesów regeneracji.
MB: Dziękuję za rozmowę.

Fot. Prime Rehabilitacja
Na zdjęciu Aneta Pogorzelska i Adam Awksietijuk, fizjoterapeuci z gabinetu Prime Rehabilitacja w Białymstoku.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Prime Rehabilitacja - profesjonalny zespół fizjoterapeutów