Zdrowy Białystok

Niedziela, 21 07 08:18

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 21 07 2024

Zadbaj o oczy

expert optyk1122Jak często myślisz o swoim wzroku? Badasz go regularnie? Czy twoje oczy są przesuszone i przemęczone? Czy nosisz odpowiednie okulary lub stosujesz ochronę przeciwsłoneczną? Jak dużo czasu spędzasz przed monitorem? I wreszcie - czy coś z tym robisz?
W dzisiejszym świecie każdy z nas ma przemęczony wzrok: pieczenie i suchość oczu, bóle głowy, trudności z zasypianiem. Znajome, prawda? Dzieje się tak dlatego, że spędzamy mnóstwo czasu w sztucznym oświetleniu, w klimatyzowanych pomieszczeniach, pracujemy przy komputerze a wolny czas spędzamy na oglądaniu telewizji lub relaksie przy smartfonie. Na co dzień nie zastanawiamy się nad szkodliwymi skutkami takiego funkcjonowania dla naszych oczu, a jednak nie powinniśmy zostawać temu bierni.
Co można więc zrobić, skoro często tego wymaga nasza praca zawodowa? Przede wszystkim pozwólmy naszym oczom odpocząć od ekranów. Nie oznacza to jednak, że jedynym wyjściem jest pozbawienie się telefonów na czas wolny – chociaż byłoby to najzdrowsze wyjście. Nowoczesny świat przynosi nam również nowoczesne rozwiązania: okulary ochronne. Niezależnie od tego, czy masz jakąś wadę wzroku czy też nie, warto zainwestować w szkła blokujące szkodliwe światło niebieskie. Dzięki tej funkcji nasze oczy nie męczą się, a przy tym filtr chroni siatkówkę i przyczynia się do zapobiegania zwyrodnieniu plamki żółtej. Taki filtr możemy założyć na każdy rodzaj okularów: zwykłych jednoogniskowych, progresywnych a nawet przeciwsłonecznych.
Co ze słońcem?
Nie tylko na skórę powinniśmy nakładać odpowiednie filtry - nasze oczy potrzebują okularów przeciwsłonecznych, ale nie jakichkolwiek, a z odpowiednią ochroną. Wyposażmy się więc w okulary z filtrem UV, który będzie blokował promienie ultrafioletowe, a na intensywne słońce proponujemy wybrać warianty o większym stopniu zabarwienia (kategoria 3). Wersje z polaryzacją przydadzą się osobom spędzającym dużo czasu nad wodą lub w aucie, ponieważ wytłumiają odblaski od płaskich powierzchni, np. od tafli wody. Takie rodzaje okularów najlepiej kupować w salonach optycznych, bez obawy o podróbki czy jakość produktu.
Okulary przeciwsłoneczne z powyższymi filtrami mogą również wykonać osoby posiadające wadę wzroku. Dla nich także stworzone są okulary fotochromowe, czyli takie, które zaciemniają się samoistnie na słońcu pod wpływem światła słonecznego. Innym rozwiązaniem są okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną, która jest przymocowana do oprawy na magnes – zdejmujemy ją lub nakładamy wtedy, kiedy mamy taką potrzebę. Oba te produkty są całoroczne i dzięki nim mamy dwie pary okularów w jednym.
Systematyczność
Jedną z ważniejszych zasad dbania o oczy są regularne kontrole. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy czujemy, że z naszym okiem dzieje się coś dziwnego, zdarzył się uraz mechaniczny lub jeśli nie byliśmy na wizycie parę lat, koniecznie udajmy się do lekarza okulisty. Jeśli zaś nosimy okulary lub czujemy, że widzimy gorzej, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z badania u optometrysty. Istotne jest, aby nie odkładać wizyt i kontrolować swój wzrok co najmniej co dwa lata.
Podobna rzecz ma się do soczewek kontaktowych. Istotna w tym przypadku jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja, a także pilnowanie terminów – soczewki jednorazowe wyrzucamy po kilku godzinach noszenia. Inaczej jest, jeśli mowa o soczewkach miesięcznych, które nosimy w trybie dziennym w okresie ok. 30 dni. Należy bowiem zwrócić uwagę na szczególną higienę, przede wszystkim wymieniać pojemnik, gdyż potrafi on być największym źródłem bakterii oraz dopasowanie odpowiedniego płynu do pielęgnacji soczewek.
Nawet jeśli okulary przeszkadzają na co dzień w wykonywaniu zawodu, pasji czy sportu, nie należy z nich rezygnować zupełnie, a stosować je zamiennie z soczewkami. Pamiętajmy, że soczewka kontaktowa stanowi w naszym oku swego rodzaju „ciało obce” i nie powinno się nosić ich bez przerwy.
Odpowiedzialne zakupy
To, że nosimy okulary nie oznacza już, że odpowiednio dbamy o swój wzrok. Istotne jest to, gdzie je kupujemy. Okulary popularnie dostępne w marketach i aptekach nie bez powodu kosztują grosze – nie są wykonane zgodnie z receptą klienta, a są już wyprodukowane z konkretną mocą na obu szkłach. Dodatkowo rozstaw źrenic nie jest w nich dopasowany indywidualnie, a jednakowo dla wszystkich par. Takie okulary przy dłuższym stosowaniu mogą powodować bóle głowy, gałek ocznych, a przez inną niż właściwa moc soczewek nie poprawiają widzenia i nie korygują astygmatyzmu, jeśli dana osoba go posiada.
Aby zadbać nie tylko o wadę wzroku, ale również nienaganny wygląd i wygodę, warto skorzystać z pomocy specjalistów w salonie optycznym. Odpowiednio dopasowane zgodnie z rozmiarem, ułożeniem na nosie, długością zausznika, stylem danej osoby, mogą sprawić, że będziemy czuć się atrakcyjniejsi i polubimy noszenie okularów.
W salonie pomożemy również z wyborem odpowiednich szkieł, dostosowanych do wykonywanego zawodu czy okoliczności noszenia. Dzięki dobrze dobranym okularom podnosimy jakość i komfort naszego życia.
Salon Expert Optyk Białystok

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Zadbaj o oczy