Zdrowy Białystok

Środa, 24 04 18:09

Ostatnia modyfikacja:środa, 24 04 2024

Echo serca – wskazania, przygotowanie, przebieg

ultramed202202Echokardiografia to badanie obrazowe, pozwalające ocenić funkcjonowanie jam i zastawek serca. Dostarcza też informacji dotyczących przepływu krwi oraz stanu dużych naczyń krwionośnych. Teraz, badanie to dostępne jest także w ofercie gabinetu USG Ultramed w Białymstoku.
Echokardiografia (echo serca, USG serca) jest badaniem, którego wykonanie zleca lekarz rodzinny lub kardiolog w sytuacji, gdy u pacjenta występują nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego lub podejrzenie istnienia takich nieprawidłowości.
- USG serca pozwala wykryć wady w budowie anatomicznej mięśnia sercowego. Poza tym, lekarz je wykonujący, ma wgląd w parametry opisujące funkcjonowanie serca. Może ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i wieńcowych, kurczliwość i relaksację serca oraz pracę zastawek – tłumaczy doktor Radosław Bobrowski, właściciel gabinetów USG Ultramed w Białymstoku.
Echo serca wykonywane jest przede wszystkim osobom z zaburzeniami rytmu serca, z nadciśnieniem tętniczym, z objawami choroby niedokrwiennej serca, choroby zakrzepowo-zatorowej, w diagnostyce choroby wieńcowej, a także wrodzonych wad serca i dużych naczyń oraz u pacjentów po zawale mięśnia sercowego. Na badanie powinny też zgłosić się osoby odczuwające kołatanie serca, duszności i męczliwość. Niepokojącym objawem, skłaniającym do diagnostyki chorób serca, są także ciężkie i opuchnięte nogi – szczególnie wieczorem.
- Echo serca jest badaniem, które nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. Trwa krótko, bo ok. 15-20 min. i jest całkowicie bezbolesne. W czasie badania pacjent leży na lewym boku, z lewą ręką uniesioną i położoną za głową. Lekarz przykłada głowicę USG z żelem (dokładnie tak, jak podczas innych badań USG) w różnych miejscach na klatce piersiowej, przesuwając po niej i „ogląda” na monitorze pracę serca w czasie rzeczywistym – dodaje doktor Bobrowski.
W czasie echokardiografii lekarz opisuje między innymi takie parametry, jak: budowa zastawek, grubość ścian jam serca, przekrój światła dużych naczyń krwionośnych, czy obecność nieprawidłowości, np. zwapnień. Za pomocą odpowiednich wzorów obliczane są wartości ciśnienia w przedsionkach. Normy niektórych wielkości uzależnione są od płci i wieku pacjenta, więc wyniki interpretuje lekarz. Jednym z podstawowych parametrów ocenianych podczas echokardiografii jest objętość frakcji wyrzutowej serca.
- Wynik badania pacjent otrzymuje od razu, gdyż wszelkie nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu mięśnia sercowego widoczne są w czasie rzeczywistym – mówi właściciel gabinetów USG Ultramed.
Badanie USG serca jest bezinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do wykonania badania metodą tradycyjną, przezklatkową. Można je wykonywać każdemu - zarówno małym dzieciom, osobom starszym, a nawet u kobietom ciężarnym. Jedynym ograniczeniem może być brak możliwości przyłożenia głowicy do ciała, np. w przypadku osób z opatrunkiem gipsowym.
Oprac. MB, Fot. Marzena Bęcłowicz


USG Ultramed zaprasza
Gabinety USG Ultramed znajdują się w budynku przy ul. Bema 2 w Białymstoku w czterech pomieszczeniach. Na parterze są to lokale nr 29 i 45, na pierwszym piętrze – lokale 112 i 113.
W czasie pandemii - w trosce o bezpieczeństwo własne oraz personelu gabinetów Ultramed - warto korzystać z rejestracji telefonicznej - 795 795 014, 792 793 460. Po umówieniu się na badanie, należy zanotować sobie numer gabinetu, w którym będzie ono wykonane. W dniu badania nie trzeba zgłaszać się do rejestracji i potwierdzać wizyty. Wystarczy udać się bezpośrednio pod wskazany w czasie zapisywania się gabinet.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Echo serca – wskazania, przygotowanie, przebieg