Medyczna marihuana wspiera łagodzenie objawów wielu chorób
- Środa, 19 kwiecień 2023 10:17
Konopie są roślinami, które były uprawiane i wykorzystywane przez ludzi od tysięcy lat. Jednak w XX w. rośliny te zaczęły być niesłusznie demonizowane i uważane za niebezpieczną substancję psychoaktywną. Od lat 70. XX w. wiele krajów poszło śladami USA delegalizując konopie.
W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, wraz z postępem badań naukowych, dowiadujemy się coraz więcej na temat korzystnego, medycznego działania konopi. Badania sugerują, że zawarte w nich kannabinoidy, takie jak THC i CBD, mają wiele właściwości terapeutycznych i mogą pomagać w łagodzeniu objawów wielu chorób. Poniżej niektóre z najważniejszych korzyści:
- Łagodzenie bólu
Medyczna marihuana może wspomóc łagodzenie bólu neuropatycznego, bólu w przebiegu chorób nowotworowych oraz związanego z chorobami przewlekłymi, takimi jak np. choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów. Dzięki swojemu działaniu rozluźniającemu świetnie sprawdzi się w leczeniu przeciążeniowych bólów kręgosłupa.
- Poprawa apetytu i łagodzenie nudności
Medyczna marihuana może pomóc w poprawie apetytu i łagodzeniu nudności związanych np. z chemioterapią lub radioterapią. Kannabinoidy mogą wpływać na układ trawienny, regulując apetyt co sprawia, że stosowane są w zapobieganiu wyniszczenia w chorobach nowotworowych oraz w chorobach związanych z zaburzeniami apetytu - anoreksji i bulimii.
- Redukcja stanów zapalnych
Medyczna marihuana może pomóc w redukcji stanów zapalnych związanych z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów i choroby zapalne jelit. Kannabinoidy hamują produkcję cytokin, które są odpowiedzialne za stan zapalny.
- Poprawa nastroju i redukcja objawów depresji oraz obniżenie poziomu lęku
- Działanie uspakajające i nasenne
Współcześnie coraz więcej krajów legalizuje medyczną marihuanę, aby umożliwić pacjentom korzystanie z jej właściwości terapeutycznych. W USA medyczna marihuana jest legalna w 36 stanach, a w Kanadzie - na terenie całego kraju. W Polsce używanie konopi do celów medycznych zostało zalegalizowane pod koniec 2017 r., a od stycznia 2019 r. pacjenci mogą kupić ją na receptę.
Warto jednak pamiętać, że konopie nadal są substancją, która może być wykorzystywana nieodpowiedzialnie i nadużywana jako narkotyk. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności medycznej marihuany, ważne jest, aby była ona wykorzystywana tylko w ramach legalnej i regulowanej opieki medycznej, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Tekst i fot. CLMM Białystok