Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 27 06 20:37

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 27 06 2022

Patrzę na świat przez różowe okulary

wywiad0619Expert Optyk to niezwykle klimatyczny salon optyczny, który mieści się w samym centrum naszego miasta. Jego właścicielką jest Monika Baziuk, z którą rozmawiam o specyfice pracy optometrysty.
Marzena Bęcłowicz: Jak zaczęła się Pani zawodowa droga?
Monika Baziuk: Z branżą optyczną jestem związana już od ponad piętnastu lat. Zaczynałam od obsługi salonu optycznego: sprzedaży, kontaktów z klientami i przedstawicielami koncernów optycznych, a teraz prowadzę własny salon Expert Optyk i jestem optometrystą. Zawód ten oraz dyplom zdobyłam na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Studia obejmowały zagadnienia dotyczące fizyki, optyki okularowej oraz medycyny. Wcześniej poszukiwałam swojego zawodowego miejsca. Mam ukończone wyższe studia magisterskie w kierunku pedagogika kulturoznawcza, studia podyplomowe z logopedii - i tu też krótki okres doświadczenia zawodowego w pracy z dziećmi. Obecnie jednak spełniam się w optometii. To na pozór różne światy, jest jednak wiele rzeczy, które łączą wszystkie te kierunki – człowiek, relacje, chęć edukacji i pomocy. Jestem pozytywnie nastawiona do świata, ludzi i myślę, że to widać w mojej pracy. W każdą sytuację angażuję się całkowicie, staram się zrozumieć potrzeby i zaspokoić oczekiwania moich pacjentów. Mogę powiedzieć, że optometria jest moją pasją.

MB: Co oferuje Pani swoim klientom?
MB: Od siedmiu lat badam wzrok oraz prowadzę salon optyczny Expert Optyk. Nadal dokształcam się i staram się ciągle rozwijać ofertę. W moim salonie można wykonać badanie wzroku, kupić okulary przeciwsłoneczne, soczewki kontaktowe oraz okulary korekcyjne i inne akcesoria. Jeśli chodzi o okulary to tu propozycje są wielorakie: korygujące podstawowe wady wzroku jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm; dodatkowo okulary do czytania dla prezbiopów oraz progresywne na każdą odległość. Uwzględniamy też potrzeby kierowców i osób dużo pracujących przy komputerze. Na pewno znajdą u nas coś odpowiedniego dla siebie dorośli, jak i dzieci. Stale wprowadzamy nowe marki i fasony opraw okularowych, zgodnie z obowiązującą modą. Mamy okresowe promocje, doceniamy rabatami wiernych nam kupujących. Salon jest przyjazny dzieciom, zwierzętom i wymagającym klientom.
MB: Wróćmy jeszcze na chwilę do Pani zawodu. Jaka jest różnica pomiędzy optometrystą a okulistą?
MB: Cieszy mnie to, że zawód optometrysty jest coraz bardziej znany i doceniany przez naszych klientów. Okulista i optometrysta to dwa zawody skupiające się na zdrowiu i prawidłowym funkcjonowaniu naszych oczu. Dla tych, którzy jeszcze nie rozpoznają różnicy wyjaśnię, że każdy z nas ma swoją nadrzędną specjalizację: okulista – diagnostykę i leczenie chorób oczu a optometrysta – dobór korekcji okularowej i dopasowanie soczewek kontaktowych. Do nas nie potrzebne jest skierowanie, dlatego optometrysta jest często specjalistą pierwszego kontaktu, który precyzyjnie dobierze okulary bądź soczewki kontaktowe, a w przypadku spostrzeżenia zmian sugerujących odstępstwa od norm fizjologicznych, skieruje do lekarza okulisty. Więc jeśli pacjentowi zależy na profesjonalnej obsłudze i chce mieć pewność, że osoba, do której udaje się na badanie wzroku, posiada odpowiednie wykształcenie, wystarczy sprawdzić czy ma numer optometrysty, tzn. czy znajduje się w rejestrze prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki. Rejestr dostępny jest na stronie internetowej: www.ptoo.pl. Moje kwalifikacje potwierdza nadany mi taki właśnie numer.
MB: W Pani salonie pracuje miła, młoda osoba. Czym zajmuje się w Expert Optyk?
MB: Tak. W sklepie, czeka na wszystkich doświadczona, ale też cierpliwa i zaangażowana, a przede wszystkim zawsze uśmiechnięta, moja „prawa ręka” - pani Paulina Kozłowska. Potrafi wspaniale doradzić w kwestii doboru opraw okularowych, wyjaśni wszelkie wątpliwości związane z wyborem soczewek okularowych. Zapewniam, że żadne zadane jej pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi. Działamy więc zespołowo i kompleksowo, dla zdrowia i urody naszych klientów. Po tych kilku latach pracy mamy już grono wiernych klientów, pozytywne komentarze bezpośrednie oraz w Internecie i bardzo mnie to cieszy. Przyznam więc, że prowadzenie salonu to nie tylko moja zasługa.
MB: To na koniec proszę jeszcze zdradzić co zajmuje Panią po pracy.
MB: Rzeczywiście, żeby nie było tak oficjalnie i nudno, zdradzę, że prywatnie jestem miłośniczką podróży. Zarówno tych dalekich, jak i tych bliskich w kraju. Od dawna odkrywam też piękno naszego najbliższego regionu. Lubię muzykę, w dzieciństwie skończyłam ognisko muzyczne w klasie fortepianu. A teraz uwielbiam koncerty, zwłaszcza te jazzowe i inne formy sztuki. Jestem właśnie „świeżo” pod wrażeniem festiwalu tańca współczesnego. Z codziennych przyjemności uwielbiam dobre jedzenie, kawę i rodzinne spacery z psem. Mam malutką, multirasową suczkę, którą adoptowałam kilka lat temu z naszego białostockiego schroniska. Bardzo kibicuję tej idei, dlatego zawsze biorę udział w corocznej Paradzie Adopciaków.
MB: Dziękuję za rozmowę.
MB: Również dziękuję i serdecznie zapraszam do naszego salonu Expert Optyk, który mieści się przy ul. Lipowej 4 w Białymstoku. Mamy różowe kanapy, a naszym klientom pomożemy zobaczyć świat ostro i pięknie - jak przez różowe okulary.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Wywiady Patrzę na świat przez różowe okulary