Refleksologia - nie tylko masaż
- Niedziela, 05 listopad 2017 17:52
Łagodzi dolegliwości bólowe. Wpływa kojąco na układ nerwowy. Wspomaga leczenie wielu chorób. Zabieg refleksologiczny - bo nim mowa - staje się coraz bardziej popularną formą terapii.
Refleksologia to nauka o strefach odruchowych (refleksach) i punktach neurologicznych, które znajdują się na twarzy, stopach, dłoniach i mają połączenie ze wszystkimi gruczołami, organami i układami naszego ciała.
- Na stopach, dłoniach oraz twarzy znajdują się zminiaturyzowane odbicia ludzkiego organizmu, tzw. mapy somatotopowe. Stymulacja punktów i stref na tych mapach sprawia, że oddziałujemy odruchowo na dany organ - mówi Elżbieta Staar, z gabinetu Holistyczna Praktyka Masażu w Białymstoku. - Dla przykładu na stopie znajduje się ponad 7 tys. zakończeń nerwowych, na twarzy pracuje się z około 200 punktami neurologicznymi. Doświadczony terapeuta wie, które miejsca „łączą się” z poszczególnymi organami w ciele. Stosując odpowiednie techniki masażu, ucisku stref lub punktów, oddziałuje na daną część ciała lub organ.
Poprzez taki dotyk likwidowane są problemy w zaburzonych organach: różnego rodzaju bóle, np. kręgosłupa lub mięśniowe, nierównowaga hormonalna oraz cały szereg schorzeń.
- Refleksologia twarzy jest szczególnie pomocna w stanach depresyjnych i lękowych oraz bezsenności. Zabieg ten wprowadza w głęboki stan rozluźnienia, reguluje pracę układu nerwowego i likwiduje skutki przewlekłego stresu. Nie można też zapomnieć o jej dodatkowym odmładzającym efekcie - dodaje Elżbieta Staar.
Powtarzanie zabiegów refleksologii ma na celu doprowadzenie naszego organizmu do balansu biologicznego, usprawnienia cyrkulacji krwi, wyciszenia układu nerwowego, zlikwidowania bólów oraz odblokowania zatorów w organizmie.
- Ze względu na swoją uniwersalność zabieg może być wykonany praktycznie w każdych warunkach. Jest bezinwazyjny i w żadnym wypadku nie może zaszkodzić. Z powodzeniem stosuje się go także u małych dzieci - wyjaśnia Elżbieta Staar.
MB, Fot. Holistyczna Praktyka Masażu