Terapia niemowląt
- Sobota, 09 styczeń 2016 19:43
Wady postawy to wciąż narastający problem wśród dzieci. Dotyczą one najczęściej deformacji lub nieprawidłowego ustawienia w obrębie stawów kończyn dolnych, klatki piersiowej i kręgosłupa. Wielu z nich można uniknąć. Jak? Podpowiada Ewelina Kamińska, fizjoterapeuta z Ośrodka Rehabilitacji Armedis w Białymstoku.
Wiele zachowań małych dzieci jest niepokojących. Jednak, zaznaczyć trzeba, że rozwój każdego dziecka przebiega inaczej. Każdy maluch jest inny, w innym czasie zdobywa określone umiejętności. Nie każde odstępstwo od normy jest od razu nieprawidłowością w rozwoju.
- Jeśli cokolwiek niepokoi rodziców w rozwoju ich dziecka, np. pociecha ma stale odwróconą główkę w jedną stronę i nie odwraca jej w stronę przeciwną, leżąc „pręży się”, nadmiernie odchyla główkę w tył, nie osiąga kolejnych prawidłowych etapów rozwojowych, czyli nie obraca się z brzuszka na plecy i odwrotnie, nie pełza, nie siada, nie czworakuje, nie chodzi - należy skonsultować się z pediatrą lub od razu ze specjalistą. Być może maluszkowi potrzebna będzie pomoc w postaci rehabilitacji – mówi Ewelina Kamińska, fizjoterapeuta z Ośrodka Rehabilitacji Armedis w Białymstoku.
Często jednak rodzic sam nie „potrafi” zauważyć nieprawidłowości, lub nie do końca wie, czy pewne zachowanie jest jeszcze normą. Dlatego specjaliści z Armedis udzielają konsultacji rodzicom, którzy chcą sprawdzić czy ich pociechy rozwijają się prawidłowo. Ponadto prowadzą instruktażowe spotkania w zakresie opieki i pielęgnacji niemowlaka, prawidłowego noszenia, technik ubierania i ukierunkowanej zabawy wspomagającej rozwój ruchowy dziecka. W razie potrzeby doradzają i kierują poszczególne przypadki do konsultacji z lekarzami o specjalizacji ortopeda dziecięcy lub neurolog dziecięcy.
- Z całą pewnością rehabilitacji wymagają niemowlęta z chorobami genetycznymi (zespół Downa, Retta i inne), neurologicznymi (mózgowe porażenie dziecięce, przepuklina oponowo-rdzeniowa, wodogłowie) czy ortopedycznymi (wrodzone wady stóp, dysplazja bioder, kręcz szyi). Częstym problemem wśród niemowląt jest asymetria ułożeniowa, zaburzenia napięcia mięśniowego, zaburzenia rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Niezwykle ważne jest wspomaganie rozwoju u dzieci urodzonych przedwcześnie, czy takich, u których wystąpiły problemy okołoporodowe. Rehabilitacja wskazana jest też dla dzieci u których stwierdzono opóźnienie rozwoju ruchowego – mówi Ewelina Kamińska.
I jeszcze garść rad dla rodziców, tzw. dobrych praktyk przy opiece nad dzieckiem. Otóż nie należy sadzać dziecka, które samo nie potrafi tego zrobić. Zamiast tego warto zapewnić maluchowi odpowiednie podłoże (np. kocyk, piankowe puzzle rozłożone na podłodze), by mogło swobodnie ćwiczyć podnoszenie główki, obroty (z brzuszka na plecy i odwrotnie) oraz raczkowanie.
- Nie prowadzajmy za rączkę dziecka, które nie chodzi samodzielnie. Dziecko stawiając pierwsze kroki porusza się krokiem dostawnym kształtującym stopę i zapobiegającym płaskostopiu. Zbyt wczesne pionizownaie dziecka, może przyczynić się do powstania wad postawy. Z podobnego powodu nie kupujmy maluchowi chodzika. Pozycja w takim urządzeniu jest nienaturalna i niestety cierpi na tym kręgosłup i stopy dziecka – wyjaśnia pani Ewelina.
Bardzo waży jest odpowiedni dobór obuwia. Mała stópka potrzebuje swobody, dlatego w domu dziecko nie powinno chodzić w sztywnych butach, a raczej w miękkich kapciach lub samych skarpetkach.
- Bardzo często zgłaszają się do nas rodzice z dziećmi, które są „zdrowe”, a jednak rozwijają się wolniej niż ich rówieśnicy. Bywa czasem tak, że maluch nie ma „możliwości” samodzielnego zdobywania umiejętności. Rodzice kładą go na duże łóżko i dodatkowo okładają poduszkami. Malec nie jest w stanie poruszyć się. Nawet gdyby chciał, nie przewróci się na brzuszek, nie nauczy się podnosić główki. Połóżmy go więc na kocu, na podłodze i pozwólmy na swobodną zabawę - dodaje fizjoterapeuta.
Marzena Bęcłowicz