Zdrowy Białystok

Sobota, 23 11 23:46

Ostatnia modyfikacja:sobota, 23 11 2024

Między nami kobietami

1009Od kilku lat obserwujemy tendencję spadkową narodzin dzieci w Polsce. W 2010 r. urodziło się 413 tys. dzieci, natomiast dwa lata później - 390 tys. Kobiety coraz częściej odkładają macierzyństwo na dalszy plan i zostają matkami po 35. r.ż., lub nawet później. Niestety w tym wieku trudniej zajść w ciążę, a przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być mięśniaki macicy.
Mięśniaki macicy zbudowane są z mięśni gładkich, takich samych jak ściana macicy. Zaliczane są do łagodnych rozrostów nowotworowych. Oznacza to, że komórki mięśniowe, z których zbudowana jest macica namnażają się nadmiernie w określonym regionie narządu, tworząc guz. Wbrew temu, z czym kojarzy się słowo nowotwór, mięśniaki mają charakter rozrostów całkowicie łagodnych i bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu.


Przyczyny powstawania mięśniaków nie zostały do końca zdefiniowane. Większość teorii łączy ich powstawanie z nierównowagą hormonalną organizmu.
Postępowanie w przypadku wykrycia mięśniaków uwarunkowane jest kilkoma czynnikami. Do najczęściej branych pod uwagę zaliczamy wielkość i liczbę guzów, ich umiejscowienie, szybkość wzrostu, powodowane objawy kliniczne, wiek i plany prokreacyjne pacjentki, a także jej oczekiwania i preferencje.
Małe bezobjawowe zmiany najczęściej jedynie obserwuje się, zalecając kontrole ginekologiczne co 3-6 miesięcy. Za usunięciem zmiany przemawiają jej duże rozmiary, nawracające obfite krwawienia prowadzące do anemii oraz dolegliwości bólowe. Zaobserwowanie szybkiego wzrostu guza powinno być wskazaniem do operacji w trybie pilnym, ze względu na niebezpieczeństwo złośliwego charakteru guza.
Szacuje się, że mięśniaki macicy są jednym z najczęstszych wskazań do histerektomii, czyli operacji chirurgicznego usunięcia macicy. Jeszcze do niedawna zabieg ten był rutynowym postępowaniem. Jednak współczesna medycyna oferuje szereg nowoczesnych metod, których wybór jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od wieku pacjentki, umiejscowienia mięśniaka, jego rozmiaru i unaczynienia.
- Od niedawna w Polsce stosowana jest innowacyjna, farmakologiczna metoda leczenia mięśniaków macicy. Polega ona na zastosowaniu substancji czynnej - octanu uliprystalu - która powoduje zahamowanie krwawienia w ciągu pierwszych dziesięciu dni leczenia. Ponadto zmniejsza ból i co najważniejsze - w większości przypadków redukuje wielkość zmian chorobowych. Komfort życia kobiet ulega znacznej poprawie, gdyż ustępują objawy, które utrudniały im codzienne funkcjonowanie oraz uczestniczenie w życiu płciowym. Terapia octanem uliprystalu trwa do trzech miesięcy i jest bezpieczna ? tłumaczy dr Jacek Tulimowski, ginekolog położnik, ekspert kampanii ?Między nami kobietami?.
Szacuje się, że z powodu mięśniaków macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka. Część z nich nie wie, że jest chora, ponieważ w 15%-20% przypadków mięśniaki macicy, nie powoduje żadnych dolegliwości. Regularne badania oraz wykonywanie przynajmniej raz w roku USG ginekologicznego pozwalają na wykrycie choroby.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.miesniakimacicy.pl.
Oprac. MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Między nami kobietami