Jod - pierwiastek życia
- Niedziela, 04 sierpień 2013 16:23
Z czym kojarzy się jod? Najczęściej ze spacerami nad Bałtykiem, bądź wzdłuż tężni w Ciechocinku. W tych miejscach bowiem występuje mikroklimat obfitujący w ten niezbędny dla organizmu pierwiastek. Jednakże wakacje nad morzem, czy pobyt w sanatorium nie rozwiążą problemu niedoboru jodu.
Wpływ pierwiastków chemicznych na ludzki organizm jest ogromny. Często podkreśla się rolę żelaza, cynku, czy wapnia, zapominając o jodzie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Choć dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest niewielkie, jego niedobór może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu.
Jod kojarzony jest przede wszystkim z tarczycą. Skojarzenie to, jest jak najbardziej trafne, gdyż to właśnie gruczoł tarczycy ma aktywną zdolność gromadzenia tego pierwiastka, dzięki czemu może produkować tzw. hormony tarczycy: tyroksynę i trójjodotyroninę, które z kolei warunkują niemalże wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie. Odpowiadają za pracę układu nerwowego, mięśniowego i krwionośnego, wpływają na przemianę materii, wzrost i rozwój intelektualny. Niedobór jodu jest przyczyną przerostu gruczołu tarczycy, który to, prowadzi do jej niedoczynności. U dzieci niedoczynność tarczycy może powodować opóźnienie umysłowe i zahamowanie wzrostu. Szczególną uwagę na jod powinny też zwrócić kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji.
A jak rozpoznać brak jodu w organizmie? Typowymi objawami są m.in.: uczucie senności i brak energii, podwyższony poziom cholesterolu, problemy z metabolizmem i odpornością.
Głównym źródłem jodu są oczywiście ryby morskie. Odnajdziemy go też w zielonych warzywach i ziemniakach.
Oprac. MB, Fot. Ustronianka