Zdrowy Białystok

Piątek, 19 04 07:58

Ostatnia modyfikacja:piątek, 19 04 2024

Małe ząbki pod lupą

2101Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda ? tak się zaczyna wielka przygoda (?). Słowa tej piosenki potrafi zanucić każde dziecko. Natomiast czy każdy rodzic potrafi prawidłowo dbać o ząbki swego dziecka?
Zęby, służą nam całe życie. Co prawda te pierwsze ? mleczaki - tylko przez kilka lat, ale już o nie trzeba starannie dbać, aby wypracować u dziecka nawyk starannego czyszczenia ich.
O metodach zapobiegania próchnicy oraz leczenia już chorych zębów u dzieci opowie Katarzyna Ostrowska, lekarz stomatolog przyjmująca małych pacjentów w jednym z białostockich gabinetów stomatologicznych.
- U dzieci stosujemy trzy rodzaje zabiegów, o których warto wspomnieć. Jest to: lakierowanie i lakowanie dotyczace zdrowych zębów oraz lapisowanie zębów mlecznych zaatakowanych próchnicą ? mówi pani Katarzyna.
Zabieg lakierowania zębów to nic innego jak pokrywanie ich specjalnym lakierem zawierającym fluor. Lakier wzmacnia szkliwo oraz chroni je przed działaniem bakterii. Zabieg przeprowadzany regularnie wspomaga profilaktykę przeciwpróchniczą. Zdania na temat częstotliwości wykonywania tego zabiegu są różne, warto go jednak wykonywać co ok. pół roku. Co prawda w każdej paście do zębów znajduje się fluor, jednak w znacznie niższym stężeniu niż taki używany do fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym. A lakierowanie zębów sprawia, że fluor ma zdecydowanie lepszy kontakt ze szkliwem. Natomiast kto może lakierować zęby?
- Zabiegom lakierowania zębów mogą poddawać się zarówno dzieci jak i dorośli. Koszt lakierowania wszystkich zębów wynosi 80zł. Biorąc pod uwagę cenę jednego wypełnienia, jest to wydatek jak najbardziej rozsądny ? wyjaśnia pani doktor.
Doskonałe miejsce do zalegania resztek pokarmowych oraz płytki bakteryjnej, stanowią bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych. Ich głębokość praktycznie uniemożliwia właściwe wyczyszczenie ich szczoteczką do zębów. Dlatego też bruzdy te są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego. Aby temu zapobiec wykonuje się zabieg lakowania, czyli uszczelniania bruzd. Jest to podobnie jak lakierowanie zupełnie bezbolesny zabieg, polegający na wypełnieniu szczelin i zagłębień, występujących na powierzchniach żujących zębów, specjalną światłoutwardzalną substancją tzw. lakiem. Wypełnia on bruzdy i zagłębienia na powierzchni żującej zęba, uniemożliwiając zaleganie resztek pokarmowych i bakterii. W ten sposób chroni ząb przed próchnicą.
- Aby zabieg lakowania był skuteczny, należy przeprowadzić go możliwie jak najwcześniej po ?wyrośnięciu? zęba, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Zachęcam więc rodziców do uważnej obserwacji ząbków swoich pociech. Dzięki niej będziemy pewni, że wyrzynający się ząb zostanie w porę zabezpieczony lakiem, a w szczelinach i bruzdach nie zostanie zapoczątkowany proces próchnicowy - a o to właśnie nam chodzi. Zazwyczaj lakowanie zębów przeprowadza się przede wszystkim u dzieci, proszę jednak pamiętać, iż dorośli również mogą poddać się temu zabiegowi, lakując tzw. zęby mądrości. Po odpowiednim przygotowaniu zęba (oczyszczeniu, osuszeniu) sam proces lakowania trwa kilka minut. Koszt to 30zł za jeden ząb ? mówi pani Katarzyna
Natomiast ratunkiem dla mleczaków już objętych próchnicą jest impregnacja, potocznie zwana lapisowaniem. Jest to ostatni zabieg, o którym chcemy wspomnieć. Polega on na nasączaniu powierzchni zęba mlecznego dotkniętego procesem próchnicy 40% roztworem azotanu srebra. Stosuje się go w przypadku, gdy większa część zęba jest bardzo mocno zniszczona przez próchnicę, tak, że nie da się założyć wypełnienia. Zabieg impregnacji przeprowadza się również u małych dzieci, przygotowujac je do późniejszego leczenia. Z roztworu azotanu srebra wytrąca się samo srebro, mające silne właściwości bakteriobójcze. Pozwala to zatrzymać próchnicę i zmniejsza ryzyko bólu zęba.
- Minusem zabiegu jest to, iż impregnowane miejsca na zębie mają charakterystyczny ciemny kolor. Po zabiegu nie należy jeść przez ok. godzinę. Zabieg jest krótki i bezbolesny, choć należy powtarzać go trzykrotnie w tygodniowych odstępach. Jego koszt to 20-30zł za jedno smarowanie wszystkich chorych zębów ? wyjaśnia na koniec pani doktor.
Marzena Bęcłowicz

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Małe ząbki pod lupą