Zdrowy Białystok

Piątek, 01 12 08:10

Ostatnia modyfikacja:piątek, 1 12 2023

USG stawów biodrowych u niemowląt

ultramedusgstawowbiodrW ofercie białostockich gabinetów USG Ultramed pojawiły się dwa nowe badania. Pierwsze to echo serca u dzieci, drugie - USG stawów biodrowych niemowląt. O szczegółach tego drugiego opowie dr Radosław Bobrowski, właściciel Ultramedu.
USG stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Badanie powinno być wykonane w 6. tygodniu życia dziecka i nie później niż po ukończeniu przez nie 12 tygodni.
- USG stawów biodrowych u dzieci polega na ocenie elementów kostnych i stawowych oraz daje informację o ułożeniu głowy kości udowej względem panewki. Jest badaniem niezwykle istotnym, gdyż umożliwia wczesną diagnozę ewentualnej wady wrodzonej, a w przypadku jej występowania szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia lub rehabilitację. Badanie pozwala także na ocenę stopnia nasilenia wady – mówi dr Radosław Bobrowski, właściciel gabinetów USG Ultramed w Białymstoku.
Wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych umożliwia jej całkowite wyleczenie i może nie pozostawić żadnych śladów w rozwoju dziecka. Zbyt późne wykrycie wady przyczynia się niestety do wydłużenia procesu leczenia i niekiedy może prowadzić do dużych problemów z chodzeniem spowodowanych bólem biodra, a nawet do niepełnosprawności dziecka.
- W czasie badania specjalista ocenia kąty określające ustawienie tzw. dachu kostnego i chrzęstnego, jądro kostnienia głowy kości udowej, stopień wykształcenia panewki oraz położenie głowy kości udowej – tłumaczy doktor Bobrowski.
Stan bioder noworodka ocenia się za pomocą tzw. skali Grafa. I tak:
- typy Ia i Ib oznaczają prawidłowo rozwinięty staw biodrowy,
- typ IIa oznacza biodro niedojrzałe, ale niewymagające leczenia. Stan bioder tego typu samoistnie poprawia się, część staje się biodrami dysplastycznymi typu IIa (przed 3. miesiącem życia) lub typu IIb (po 3. miesiącu życia),
- typ IIc oznacza zagrożoną przemieszczeniem dysplazję stawu biodrowego,
- typ IId to staw niestabilny, biodro dysplastyczne z decentracją głowy kości udowej,
- typy IIIa i IIIb oznaczają biodra podwichnięte,
- typ IV to biodro zwichnięte.
Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych wykonuje się profilaktycznie wszystkim niemowlętom. Jest też pewna grupa dzieci, u których badanie to powinno być wykonane bezwzględnie. Są to dzieci:
- urodzone z położenia pośladkowego,
- u których widoczna jest asymetria ułożenia kończyn dolnych lub asymetria w długościach kończyn,
- u których występuje opór podczas poruszania nóżkami,
- z genetycznym uwarunkowaniem do powstawania dysplazji stawów biodrowych (jeśli wada występowała u rodziców lub rodzeństwa),
- u których, przy badaniu fizykalnym, wykryto zmiany strukturalne lub funkcjonalne w obrębie bioder,
- z objawem Barlowa (wyważanie biodra) – w leżeniu na plecach wykonywane jest odwodzenie uda i rotacja zewnętrzna – przy tym ruchu dochodzi do przemieszczenia się głowy kości udowej poza panewkę, a następnie powrót do panewki,
- z objawem Ortolaniego (przeskakiwanie biodra) – w leżeniu na plecach wykonywany jest ucisk na zgięte biodro przy jego maksymalnym odwiedzeniu i w takim ułożeniu pojawia się przeskakiwanie głowy kości udowej.
USG stawów biodrowych u niemowląt jest badaniem bezpłatnym, refundowanym przez NFZ, wykonywanym na podstawie skierowania od lekarza.
Oprac. MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna USG stawów biodrowych u niemowląt