Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 02 10 04:37

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 2 10 2023

Schorzenia zapalne przyzębia vs zwiększone ryzyko choroby Alzheimera

cps 07 prime startNajnowsze doniesienia naukowe jasno wskazują na związek pomiędzy bakteriami powodującymi zapalenie przyzębia a chorobą Alzheimera. Już teraz wydaje się być ona epidemiologicznie i klinicznie powiązana z paradontozą. W tym aspekcie prawidłowa higiena jamy ustnej, w tym zwłaszcza skuteczne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, staje się istotnym aspektem profilaktyki tej formy demencji.
Stomatolodzy od lat podkreślają, że istnieją dowody potwierdzające fakt, iż lekceważone zmiany próchnicowe oraz choroby przyzębia mają związek m.in. z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów i innymi poważnymi chorobami ogólnoustrojowymi. Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z USA, Polski, Australii i Nowej Zelandii wskazują, że jedna z głównych bakterii odpowiedzialnych za ciężki przebieg choroby przyzębia, Porphyromonas gingivalis, posiadająca niezwykłą zdolność przylegania i wnikania do komórek nabłonka, jest powiązana z chorobą Alzheimera.
Bakterie w jamie ustnej a choroba Alzheimera
„Porphyromonas gingivalis w mózgu choroby Alzheimera: dowody na związek przyczynowy i leczenie drobnocząsteczkowymi inhibitorami” to badanie opublikowane w styczniowym wydaniu czasopisma Science Advances. Naukowcy pod kierownictwem prof. dr hab. Jana Potempy z Wydziału Immunologii Jamy Ustnej i Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Louisville zidentyfikowali bakterię P. gingivalis w mózgach pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera. Co prawda nie ma jeszcze jednoznacznych dowodów na uznanie P. gingivalis za przyczynę i chorobotwórczość Alzheimera, niemniej jednak już teraz mamy dowody łączące tę bakterię i patogenezę tej formy demencji. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że badania przeprowadzone przez dr Filippo Grazianiego, profesora periodontologii na Uniwersytecie w Pizie, wykazują skuteczność szczoteczek międzyzębowych w zmniejszaniu płytki nazębnej i zapalenia dziąseł u pacjentów z zapaleniem przyzębia. Zgodnie z nimi „Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to kluczowy czynnik w utrzymaniu zdrowia przyzębia w trakcie i po leczeniu paradontozy, a najwyższy standard czyszczenia zapewniają szczoteczki międzyzębowe lub gumowe wykałaczki międzyzębowe”.
Szczoteczki międzyzębowe Curaprox CPS Prime & Perio
W ofercie szwajcarskiej marki Curaprox dostępne są dwa rodzaje szczoteczek międzyzębowych – CPS Perio i CPS Prime. Wszystkie posiadają niezwykle cienkie, długie i elastyczne włókna, dzięki czemu ich używanie jest proste i komfortowe. Można je nabywać w przyjaznych dla środowiska pakietach wymiennych, które pasują do wszystkich uchwytów szczoteczek.
Curaprox CPS Prime
Szczoteczki międzyzębowe CPS Prime, najmniejsze na rynku, stworzono do podstawowej profilaktyki przy zdrowych lub lekko uszkodzonych dziąsłach. Mają opatentowany rdzeń (bezniklowy drut chirurgiczny) CURAL®, który zapewnia 5-krotnie dłuższą trwałość. Skutecznie usuwają płytkę nazębną w miejscach, gdzie nić dentystyczna nie może dotrzeć. Szczoteczki są dostępne w 5 różnych rozmiarach.
Curaprox CPS Perio
Szczoteczki z serii CPS Perio doskonale sprawdzą się u pacjentów periodontycznych, u których brodawki dziąsłowe są poważnie uszkodzone lub u osób, u których występują tzw. „czarne trójkąty” spowodowane leczeniem ortodontycznym czy recesją dziąseł. Dostępne w 4 rozmiarach będą odpowiednie także przy implantach, koronach, czy stałych aparatach ortodontycznych. Wysoka efektywność sprawia, że wystarczy pojedynczy ruch czyszczący. Szczoteczki dostępne w 4 rozmiarach.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Schorzenia zapalne przyzębia vs zwiększone ryzyko choroby Alzheimera