Zdrowy Białystok

Piątek, 01 12 07:01

Ostatnia modyfikacja:piątek, 1 12 2023

Betula Forte – usprawni pracę mózgu

betulafotreChcesz poprawić sprawność intelektualną, koncentrację i pamięć? Pozbyć się mgły mózgowej i poprawić percepcję? Na rynku pojawił się właśnie nowy suplement diety Betula Forte. Został on stworzony przez białostockich naukowców z Instytutu Badawczego Innowacyjno Rozwojowego Biotomed, działającego przy Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku.
W krajach wysoko rozwiniętych i rozwijających się obserwuje się stały trend starzenia się społeczeństwa. Z jednej strony wydłużająca się średnia długość życia, z drugiej strony towarzysząca mu większa zapadalność na choroby neurodegeneracyjne, kłopoty z pamięcią i koncentracją. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia na demencję cierpi obecnie ok. 50 mln ludzi na całym świecie, a każdego roku diagnozuje się ok. 10 mln nowych przypadków. Przewiduje się, że w 2030 r. będą to 82 mln, a w roku 2050 152 mln przypadków na świecie. Najczęstszą postacią demencji jest choroba Alzheimera.
Betula Forte to suplement diety, który został stworzony z myślą o kompleksowym wsparciu sprawności intelektualnej oraz usprawnieniu pracy mózgu. To opatentowana, naturalna i skuteczna receptura o działaniu silnie neuroregeneracyjnym. Jest pierwszym suplementem diety w Polsce, łączącym witaminę B1 z unikatowym składnikiem pochodzenia roślinnego – betuliną.
Betulina (z łac. Betula) jest związkiem chemicznym naturalnie występującym w korze brzozy (Betula L, stąd nazwa najbardziej aktywnego biologicznie składnika), nadającym jej biały odcień. Jako substancja ma postać białego lub prawie białego, bezwonnego, krystalicznego proszku. Jako związek aktywny znana była już w średniowieczu, co potwierdzają dostępne w europejskich księgach medycznych opisy właściwości produktów leczniczych.
Rośliny zawierające betulinę stosowano w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej. Głównym zastosowaniem ekstraktu z kory brzozy było leczenie gruźlicy oraz chorób układu limfatycznego.
Aktualnie betulinie przypisuje się wiele właściwości prozdrowotnych m. in. przeciwzapalne i antyoksydacyjne, przeciwalergiczne, przeciwnowotworowe, antywirusowe, hepatoochronne i przeciwkamicze. Ponadto dostępne piśmiennictwo i przeprowadzone przez Instytut Badawczy Innowacyjno Rozwojowy Biotomed w Białymstoku badania potwierdzają, że betulina ma działanie neuroochronne; chroni komórki tkanki mózgowej przed apoptozą (zaprogramowaną śmiercią komórki), ochraniając tym samy połączenia neuronalne i zachowując je w dobrej kondycji. Może być zatem stosowana w prewencji chorób neurodegeneracyjnych. Dodatkowo, betulina poprawia sprawność intelektualną, wspiera prawidłową pracę mózgu, łagodzi skutki stresu oksydacyjnego, wspiera funkcje poznawcze i procesy pamięciowe.
Z kolei witamina B1 wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, bierze udział w przekaźnictwie nerwowym, wspiera utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych, wspiera prawidłową pracę serca, bierze udział w metabolizmie węglowodanów – kofaktor enzymu PDH (dehydrogenazy pirogronianowej).
Betula Forte zalecana jest osobom odczuwającym pierwsze problemy z pamięcią, koncentracją, umiejętnościami kognitywnymi. Idealnie sprawdzi się jako profilaktyka choroby Alzheimera oraz złagodzi skutki tej choroby. Dodatkowo zalecana jest osobom będącym w stanie demencyjnym spowodowanym nie tylko wiekiem ale też stylem życia, nieodpowiednią dietą oraz chorobami neurodegeneracyjnymi czy metabolicznymi.
Agnieszka Zakrzeska, Natalia Szymańska, Paweł Kitlas, Instytut Badawczy Innowacyjno Rozwojowy Biotomed w Białymstoku
Fot. Biotomed

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Betula Forte – usprawni pracę mózgu