Najważniejszy posiłek
- Poniedziałek, 26 marzec 2012 22:17
Wielu z nas popełnia duży błąd rezygnując ze śniadania. Często zdarza się też, iż z braku czasu bądź przyzwyczajenia nasze śniadanie składa się po prostu z kawy. Po nocy zapasy energetyczne organizmu są uszczuplone, przemiana materii jest spowolniona i jeśli nie przyśpieszymy jej rano, cały dzień będziemy działać na ?pół gwizdka?.
Według WHO, siedem z dziesięciu chorób jest bezpośrednio związanych ze złym odżywianiem. Problem staje się coraz poważniejszy, gdyż na 100 zmarłych 35 to ofiary nadwagi. Możemy tego uniknąć poprzez poprawę żywienia i stylu życia. Kiedy więc zaczyna się prawidłowe odżywianie? To początek każdego ranka przy śniadaniu.
Śniadanie dodaje nam energii, poprawia nastrój, a wiadomo iż dobry humor pozwala skuteczniej zmagać się z codziennymi zadaniami. Osoby, które regularnie jedzą śniadania są bardziej odporne na stres, rzadziej chorują i są optymistycznie nastawione do życia. Dobrze skomponowane śniadanie pomaga też w utrzymaniu właściwej wagi. Nasze ciało składa się z około 100 bilionów komórek, które potrzebują różnych środków odżywczych. W nocy, gdy śpimy, nasze komórki pracują dla nas: wykonując różne procesy, min. usuwanie toksyn, reprodukcję komórek, zużywając przy tym wszystkie składniki odżywcze. Kiedy się budzimy, nasz organizm jest jak pusty zbiornik, z którego każda pojedyncza komórka pragnie paliwa, przede wszystkim wody (podczas snu tracimy średnio 1,5l wody) oraz różnych składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania w ciągu dnia.
Śniadania możemy podzielić na trzy grupy. Pierwsze - oparte na węglowodanach prostych, które obejmują słodycze, biały chleb, dżemy, itp. Prawie nie ma w nich białka ani innych składników odżywczych. Drugie są bardziej zrównoważone pod względem białka, gdyż obejmują mięso zwierząt (szynka, salami, itp.), natomiast zawierają niewiele innych składników odżywczych. Trzecie po prostu nie istnieją. Jednak wszystkie trzy powodują poważne problemy: nadmiar węglowodanów generuje wysoki poziom insuliny. Węglowodany, jeśli nie są natychmiast wykorzystane, przekształcane są w tłuszcz powodujący nadwagę. Ponadto, zmuszając naszą trzustkę do zaburzonej pracy, produkcji insuliny przez wiele lat, są główną przyczyną chorób, takich jak cukrzyca czy hipercholesterolemia (wysoki poziom cholesterolu). Składniki odżywcze, których nasz organizm potrzebuje, pobierane są z naszych narządów i tkanek, co nie przyczynia się do dobrego samopoczucia. To samo dzieje się, gdy całkowicie pomijamy śniadanie. Osoba, która nie je zbilansowanego śniadania, będzie czuła się zmęczona i stale głodna.
Jakie jest na to rozwiązanie? Jest to poprawne, w pełni zbilansowane śniadanie, zawierające odpowiednią ilość wody oraz wszystkie składniki odżywcze, których nasz organizm potrzebuje. Możemy przygotować je z naturalnych produktów spożywczych takich jak białka sojowe, białka jaj, ryb, chudego mięsa, nabiału czy węglowodanów złożonych. Nie zapominajmy też o świeżych owocach i warzywach. Oczywiście takie śniadanie jest złożone i trudne do przygotowania z rana, kiedy wszyscy się śpieszymy. Dlatego też łatwym, szybkim i praktycznym rozwiązaniem, może okazać się suplementacja diety. Zapewni zbilansowane i zróżnicowane odżywianie, pozwoli na znaczną poprawę zdrowia oraz kontrolę wagi. Na rynku istnieją różne rozwiązania, np. istnieją firmy zapewniające gotowe zbilansowane śniadanie, w pełni zastępujące normalny posiłek.
Wojciech Kieda, trener personalny Trenerfit Białystok